Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Opioła: MON nie radzi sobie ws. śmigłowców

23.04.2015

Rozmowa z posłem PiS Markiem Opiołą, członkiem komisji obrony narodowej.

Stefczyk.info: MON ogłosił, że do testów w przetargu śmigłowcowym dopuszczono jedynie maszynę produkowaną we Francji. Odpadły śmigłowce produkowane w Polsce. Interesy polskiego przemysłu powinny być brane pod uwagę?

Marek Opioła: Od początku uważaliśmy, że firmy, które zainwestowały w Polsce już dawno temu, powinny być preferowane w takich przetargach. Tak niestety nie było. Koalicja rządząca wskazuje, że firma Airbus posiada w Polsce fabryki. Tyle tylko, że ona posiada jedynie zakłady zajmujące się produkcją cywilną. Tymczasem takie firmy, jak Sikorsky czy AugustaWestland, produkują wojskowe maszyny. Firma Airbus nie ma, w odróżnieniu od pozostałych, doświadczenia w produkowaniu śmigłowców na terenie Polski.

Francuzi mówią, że powstaną w Polsce ich zakłady

Mówi się rzeczywiście, ale to raczej mrzonki, że powstanie w Polsce montownia, że powstanie centrum konstrukcyjne w Łodzi. To jednak są jedynie zapowiedzi. Wydawało nam się od początku, że to właśnie obecne już w Polsce dwie pozostałe firmy będą preferowane. Stało się inaczej, co nas niepokoi.

Jednak one zdaje się nie spełniły oczekiwań. Czy to nie tłumaczy decyzji?

Od dawna wskazujemy, że przetarg był wadliwie rozpisany. MON mówi, że dwóch oferentów nie spełniło wymogów formalnych. Pytanie więc, jak wyglądały te wymogi, dlaczego tylko jeden oferent mógł je spełnić. Istnieje podejrzenie, że przetarg był tak zorganizowany, by wygrał tylko francuski produkt. To nam się nie podoba. Podobnie, jak hasło „jedna platforma”. Mamy śmigłowiec, który ma być dedykowany do trzech różnych zadań. Uważamy, że jest to błędna metoda myślenia. Można było rozpisać dwa czy trzy przetargi na mniejszą liczbę maszyn, ale takich, by rzeczywiście spełniały konkretne wymogi polskiej armii.

Mówił Pan o przetargach, MON jasno wskazał, że zgłoszone w resorcie Black Hawki były bez uzbrojenia, zaś zakłady w Świdniku wskazały, że zlecenie mogą wypełnić w cztery a nie dwa lata...

Mamy w mediach festiwal informacji i opinii. Jednak nie wiadomo, kto mówi prawdę. MON rzeczywiście mówił, że Świdnik chciał budować maszyny cztery lata. Tyle tylko, że prezes zakładów wskazywał, że chciał wypełnić kontrakt w dwa lata. Pytanie, kto w tej sprawie mówi prawdę. Nie wiem również czy Sikorsky rzeczywiście proponował nieuzbrojone maszyny. Nie mamy dostępu do tak szczegółowych danych. Musimy się opierać na doniesieniach medialnych. Komisja obrony tą sprawą zajmuje się od trzech lat, ale nie ma jasności, jakie wymogi miał MON wobec śmigłowców. Mieliśmy jedynie ogólne informacje w tej sprawie. MON nie jest zresztą konsekwentny w tej sprawie.

O czym Pan mówi?

Minister Czesław Mroczek mówił publicznie jeszcze miesiąc temu, że trzech producentów będzie dopuszczonych do testów poligonowych. Teraz okazuje się, że będzie to jeden śmigłowiec. Odbieram to, jako typowy zabieg marketingowy, jako część kampanii. Pamiętajmy, że to prezydent Bronisław Komorowski, kandydat PO w najbliższych wyborach, ogłaszał decyzję rządu dot. śmigłowców. I jeszcze jedna sprawa. Rząd początkowo chciał kupić 26 maszyn, potem 70, dziś okazuje się, że jednak 50. Widać, że MON nie umie sobie poradzić z tą sytuacją. Nie bez znaczenia jest fakt, że PO przetargi ustawiła na rok wyborczy. To w mojej ocenie nie jest przypadek...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

MON

,

Polska

,

polityka

,

Marek Opioła

,

śmigłowce

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook