Jedynie prawda jest ciekawa

Opioła: "Komisji ds. Służb Specjalnych, będzie bardziej merytoryczna"

17.11.2015

Dzięki zmniejszeniu składu osobowego Komisji ds. Służb Specjalnych, będzie ona bardziej merytoryczna, a prace będą przebiegały sprawniej. Dlatego zmieniliśmy ten parytet.

- Stwierdziliśmy, że siedmioosobowy skład będzie o wiele lepszy. Dziesięcioosobowa była za duża – powiedział Marek Opioła, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek Komisji ds. Służb Specjalnych w poprzedniej kadencji Sejmu, odnosząc się do zmniejszenia składu sejmowej komisji ds. Służb Specjalnych przez co zabraknie miejsca dla przedstawiciela Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Nowy minister po powołaniu nowych szefów służb specjalnych, powinien przeprowadzić audyt wewnętrzny w tych służbach. Tak żebyśmy znali punkt otwarcia. Z perspektywy Sejmu, pierwszą rzeczą, którą trzeba zmienić, jest ustawa o czynnościach operacyjno-śledczych. Wyrok trybunały Konstytucyjnego, zobowiązuje Sejm, że teraz w ciągu trzech miesięcy musi wprowadzić zmiany, mimo że było na to 18 miesięcy – podkreślił Marek Opioła.

- Żądaliśmy od pani premier Ewy Kopacz, porządnego i merytorycznego zajęcia się sprawą bezpieczeństwa Polski, czyli żeby tą sprawą zajęły się komisje branżowe, czyli komisje ds. wewnętrznych oraz służb specjalnych.  Wtedy minister Biernacki zabronił udzielania takiej informacji  i do tej pory Sejm nie ma takiej branżowej informacji – dodał.

Polityk podkreślił również potrzeby zmian w pranym funkcjonowaniu służb, zwłaszcza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Artykułów 5 ustawy o funkcjonowaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie jest precyzyjny i tą sprawą trzeba się szybko zająć. Do tego od lat zauważamy ogromny nawis administracyjny and tą służbą, który utrudnia działania tej służby. To również trzeba będzie zmienić, tak żeby ABW, stało się realną służbą kontrwywiadowczą.

Slaw/ "radiownet.pl"

[FOTO: wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook