Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Chaos w sektorze bezpieczeństwa

15.01.2013

Rozmowa z posłem PiS, Markiem Opiołą, zasiadającym w komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: 15 stycznia swoją pracę w ABW kończy gen. Krzysztofa Bondaryk. Jak mówi obecnie minister Jacek Cichocki następca szefa Agencji będzie znany dopiero za trzy miesiące. Co ta sytuacja oznacza dla bezpieczeństwa Polski?

Marek Opioła:
Dymisja gen. Krzysztofa Bondaryka została na nim wymuszona. Obecna sytuacja pokazuje, jak Platforma Obywatelska oraz minister Cichocki są przygotowani do reformy służb. Ona zawiera się na pięciu kartkach A4. Obecna sytuacja pokazuje, że nie ma koncepcji, ani nawet kandydatów na następcę Bondaryka. Być może obecnie trwa nawet jakieś polowanie na szefa Agencji. Może nikt nie chce się podjąć takiej misji? Przecież nie wiadomo do dziś jaką formacją będzie ABW, czym będzie się zajmowała. To pokazuje wielki chaos w sektorze bezpieczeństwa. Za tę sytuacja odpowiedzialny nie jest minister Cichocki, ale premier Donald Tusk. On sprawuje nadzór i kontrolę nad służbami w Polsce.

Co stoi za pomysłem zmian w służbach?

Premier nie lubi służb specjalnych, nie ufa im. Ma chyba wewnętrzną zadrę po aferze Amber Gold. Z tego wynika kwestia reformy służb specjalnych. Jednak jej na razie nie ma, to jest jeden wielki bałagan. To wszystko skutkuje osłabieniu służb. Ludzie odchodzą z formacji. To już widać od dwóch lat, od zmian w ustawie emerytalnej. To wtedy mieliśmy pierwszy odsiew funkcjonariuszy i żołnierzy. Odchodzili ludzie, którzy już osiągnęli wiek emerytalny, ale mogli jeszcze wiele wnieść do formacji. Teraz mamy wielki problem, co jest niebezpieczne dla Polski.

Poseł Marek Biernacki w rozmowie z portalem wPolityce.pl przyznawał, że debata o kształcie służb rozpocznie się na poważnie dopiero w drugiej połowie roku, gdy do Sejmu trafią konkretne projekty ustaw. Co tak długie zawieszenie służb w niepewności może oznaczać?

W wielu instytucjach w sektorze bezpieczeństwa dochodzi obecnie do zmian. Mamy dymisje w policji, mamy zapowiedź dymisji szefa BOR, już doszło do zmian w CBŚ. Jak służby mają działać normalnie, skoro są zawieszone w próżni, nie wiedzą na czym stoją. Mam obawy, że sektor bezpieczeństwa może zostać sparaliżowany. To będzie skutkował obniżeniem bezpieczeństwa kraju.

Generał Janicki rzeczywiście odchodzi z BOR?

Z wiadomości, które do mnie docierają, wynika, że gen. Marian Janicki się pakuje.

Widząc ogrom zmian w sektorze bezpieczeństwa i brak jasnych celów można mieć podejrzenia, że w tej sprawie możemy mieć do czynienia z czymś nieformalnym, z próbą załatwienia czegoś pod stołem...

Można oczywiście snuć pewne domniemania, jednak to jedynie spekulacje. Na "mieście" chodzą pewne słuchy, że wszystko jest robione po to, by przykryć jakąś aferę sfer rządzących. Jednak bez dowodów, bez konkretów nic pewnego powiedzieć nie można. Wiadomo jednak, że zmiany w służbach nie są zaplanowane i nie będą służyć poprawie bezpieczeństwa Polski. Jakiś cel jest, ale nie wiadomo jaki. Założenia zmian i działania rządzących zmierzają do osłabienia bezpieczeństwa.

Rozmawiał TK
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook