Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Chaos w sektorze bezpieczeństwa

15.01.2013

Rozmowa z posłem PiS, Markiem Opiołą, zasiadającym w komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: 15 stycznia swoją pracę w ABW kończy gen. Krzysztofa Bondaryk. Jak mówi obecnie minister Jacek Cichocki następca szefa Agencji będzie znany dopiero za trzy miesiące. Co ta sytuacja oznacza dla bezpieczeństwa Polski?

Marek Opioła:
Dymisja gen. Krzysztofa Bondaryka została na nim wymuszona. Obecna sytuacja pokazuje, jak Platforma Obywatelska oraz minister Cichocki są przygotowani do reformy służb. Ona zawiera się na pięciu kartkach A4. Obecna sytuacja pokazuje, że nie ma koncepcji, ani nawet kandydatów na następcę Bondaryka. Być może obecnie trwa nawet jakieś polowanie na szefa Agencji. Może nikt nie chce się podjąć takiej misji? Przecież nie wiadomo do dziś jaką formacją będzie ABW, czym będzie się zajmowała. To pokazuje wielki chaos w sektorze bezpieczeństwa. Za tę sytuacja odpowiedzialny nie jest minister Cichocki, ale premier Donald Tusk. On sprawuje nadzór i kontrolę nad służbami w Polsce.

Co stoi za pomysłem zmian w służbach?

Premier nie lubi służb specjalnych, nie ufa im. Ma chyba wewnętrzną zadrę po aferze Amber Gold. Z tego wynika kwestia reformy służb specjalnych. Jednak jej na razie nie ma, to jest jeden wielki bałagan. To wszystko skutkuje osłabieniu służb. Ludzie odchodzą z formacji. To już widać od dwóch lat, od zmian w ustawie emerytalnej. To wtedy mieliśmy pierwszy odsiew funkcjonariuszy i żołnierzy. Odchodzili ludzie, którzy już osiągnęli wiek emerytalny, ale mogli jeszcze wiele wnieść do formacji. Teraz mamy wielki problem, co jest niebezpieczne dla Polski.

Poseł Marek Biernacki w rozmowie z portalem wPolityce.pl przyznawał, że debata o kształcie służb rozpocznie się na poważnie dopiero w drugiej połowie roku, gdy do Sejmu trafią konkretne projekty ustaw. Co tak długie zawieszenie służb w niepewności może oznaczać?

W wielu instytucjach w sektorze bezpieczeństwa dochodzi obecnie do zmian. Mamy dymisje w policji, mamy zapowiedź dymisji szefa BOR, już doszło do zmian w CBŚ. Jak służby mają działać normalnie, skoro są zawieszone w próżni, nie wiedzą na czym stoją. Mam obawy, że sektor bezpieczeństwa może zostać sparaliżowany. To będzie skutkował obniżeniem bezpieczeństwa kraju.

Generał Janicki rzeczywiście odchodzi z BOR?

Z wiadomości, które do mnie docierają, wynika, że gen. Marian Janicki się pakuje.

Widząc ogrom zmian w sektorze bezpieczeństwa i brak jasnych celów można mieć podejrzenia, że w tej sprawie możemy mieć do czynienia z czymś nieformalnym, z próbą załatwienia czegoś pod stołem...

Można oczywiście snuć pewne domniemania, jednak to jedynie spekulacje. Na "mieście" chodzą pewne słuchy, że wszystko jest robione po to, by przykryć jakąś aferę sfer rządzących. Jednak bez dowodów, bez konkretów nic pewnego powiedzieć nie można. Wiadomo jednak, że zmiany w służbach nie są zaplanowane i nie będą służyć poprawie bezpieczeństwa Polski. Jakiś cel jest, ale nie wiadomo jaki. Założenia zmian i działania rządzących zmierzają do osłabienia bezpieczeństwa.

Rozmawiał TK
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook