Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Byli lepsi niż Sienkiewicz

22.02.2013

Rozmowa z posłem PiS Markiem Opiołą, przewodniczącym komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: Gdy w mediach pojawiły się pierwsze przecieki o możliwym odwołaniu szefa MSW wśród kandydatów na nowego ministra wymieniano m.in. Marka Biernackiego. Wydaje się, że premier Donald Tusk miał w swojej partii kilku kandydatów na ministra. Jednak zdecydował się na Bartłomieja Sienkiewicza. Jak pan to ocenia?

Marek Opioła: W moim przekonaniu rzeczywiście było kilku kandydatów o wiele lepszych niż Bartłomiej Sienkiewicz. Choćby przewodniczący Marek Biernacki, który był już szefem MSW i odnosił pewne sukcesy. On był na wyciągnięcie dłoni, jednak pewnie Biernacki jest niewygodny dla szefa rządu. On jest bowiem związany z konserwatywnym skrzydłem. Natomiast nominacja dla Bartłomieja Sienkiewicza to dla mnie powrót do starej ekipy, jeszcze z początku lat 90., gdy był tworzony UOP, gdy ministrem był Krzysztof Kozłowski. Wydaje się, że premier być może obawia się czegoś i wskazał na Sienkiewicza, że on powinien nadzorować służby i kierować MSW.

Nadaje się do tego?

Przede wszystkim trzeba poczekać na opis jego kompetencji. Okaże się dopiero, czy minister Cichocki będzie chciał się pożegnać ze swoimi kompetencjami, z rozporządzeniem, które mu daje nadzór nad służbami. Wydaje się, że Cichockiemu się to spodobało. Z drugiej strony w odpowiedzi na jedną z moich interpelacji uzyskałem wiadomość, że to minister Arabski miał prerogatywę czytania informacji docierających ze służb do premiera w trybie art. 18 ustawy o funkcjonowaniu służb specjalnych. To szef KPRM miał dostęp do najtajniejszych danych ze służb. Być może więc Cichocki jako szef Kancelarii będzie nadal miał silną pozycję w sprawie służb.

Komisja ds. służb specjalnych pod pana kierownictwem ma się zająć m.in. sprawą ochrony inwestycji drogowych w Polsce. Jak zmiany personalne w służbach wpływają na możliwość zabezpieczenia inwestycji w Polsce?

Oceniam bardzo negatywnie to, co rozpoczął premier. Zaczęło się żonglowanie kompetencjami służb, rozpoczęła się debata o nieznanych w szczegółach zmianach. Na to nakłada się również pomysł zmiany systemu dowodzenia w wojsku. Wcześniej były zmiany w policji. Robienie rewolucji w każdym z tych obszarów, które są elementem tzw. systemu bezpieczeństwa państwa, jest katastrofą. To jest działanie sprzeczne z racjonalnością. To pokazuje, że rządzący zdają się nie rozumieć, że są instrumenty, które można wykorzystać, by dobrze zadaniować i koordynować służby. W ten sposób można osiągnąć efekty. Ostatnie posiedzenie naszej komisji, na którym gościliśmy szefa CBA i ABW, pokazało, że służby swoją prace wykonują. One zawiadamiają najwyższe władze i prokuraturę o nieprawidłowościach. Co się z tymi informacjami dzieje następnie? Doświadczenie pokazuje, że one są źle wykorzystywane, że nic się nie dzieje po zdobyciu informacji. I potem sytuacja jest taka, że o zmowie cenowej przy okazji inwestycji drogowych dowiadujemy się kilka lat po zdarzeniu, dzięki opublikowaniu stenogramów w tej sprawie. To powoduje, że państwo przepłaca setki milionów złotych na inwestycjach drogowych.

Jak poważna jest to sprawa?

W najbliższym czasie nasza komisja zajmie się inwestycjami kolejowymi, przemysłem farmaceutycznym, kwestiami związanymi z informatyzacją oraz kontraktami zbrojeniowymi z punktu widzenia jak wygląda system ochrony inwestycji. Trzeba również sprawdzić, jakie są plany związane ze zmianami w służbach na jedno z posiedzeń chcemy zaprosić prezesa Rady Ministrów i ministrów i dowiedzieć się, jaka jest wizja zmian w służbach. Chcemy również przeprowadzić analizę stanu służb.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook