Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Amber Gold wciąż czeka na wyjaśnienie

13.01.2014

Rozmowa z posłem PiS, członkiem komisji ds. służb specjalnych Markiem Opiołą.

Stefczyk.info: RMF FM powołując się na materiały śledztwa dot. Amber Gold pisało, że firma Ernst&Young nie znalazła w działaniach Marcina P. śladów powiązania z jego finansowymi mocodawcami. Dziennikarze sugerują, że nie miał on więc mocodawców. W pana ocenie P. rzeczywiście mógł działać sam?

Marek Opioła: ten raport został stworzony na potrzeby śledztwa prokuratury. Rozumiem jednak, że ABW przeprowadziła własną analizę. Nie chcę się wierzyć, by Marcin P. - przy skali działalności Amber Gold – mógł sam wpaść na ten pomysł i sam finansować ten proceder. Uważam, że w tej sprawie były jeszcze zewnętrzne czynniki, choć być może one nie wyszły w jawnych przepływach finansowych. Uważam, że służby specjalne również powinny się przyjrzeć sprawie. Liczę, że dokładną analizę przepływów finansowych wykonają służby. Dzięki temu uda się zobaczyć, czy ktoś poza Marcinem P. i Katarzyną P. był jeszcze zaangażowany w tę działalność.

Komisja ds. służb zajmowała się tą sprawą?

Tej sprawy nie można uznać za zamkniętą. Będziemy do tego wracać. Niestety Platforma Obywatelska do tej pory blokowała zajmowanie się tym tematem w komisji ds. służb. Jednak my będziemy trwać w swoim postulacie, zajęcia się sprawą szarej strefy na przykładzie Amber Gold. Uważamy, że minister finansów powinien nam udzielić wiadomości w tej sprawie. Powinniśmy również kontynuować zajmowanie się tym, co w tej sprawie robiła ABW. Wtedy będzie możliwość zadania pytań, na które do dziś nie ma odpowiedzi.

Jest ich wiele? Premier Donald Tusk mówił, że do końca roku 2012 uda się wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z Amber Gold

Premier Tusk wiele rzeczy mówi, wiele rzeczy słyszeliśmy już z jego ust. Ostatnio mieliśmy kolejne expose z nowymi obietnicami rządu. Również zapowiedzi dotyczące Amber Gold można włożyć między bajki. Sprawa AG była na tyle bulwersująca, że PO musiała bardzo szybko ją wyciszyć. Tak samo jak obecnie PO musi wyciszyć infoaferę. Wiele rzeczy zapowiadał premier Tusk, ale one nie zostały zrealizowane. To, że premier mówił, że coś zostanie zrobione, to jeszcze nic nie znaczy.

Kolejne afery są przez Platformę Obywatelską tuszowane. Dlaczego się to udaje partii rządzącej?

Ta taktyka jest jasna. Rząd podporządkował prokuraturę, ale wmawia Polakom, że ona jest apolityczna. Służby specjalne chodzą na pasku władzy, przedłużając wiele śledztw. Polaków z kolei nie informuje się o skali pewnych spraw, afer czy zaniechań, a potem rozmydla się wszystko i przeciąga. Tymczasem codzienność przynosi nowe rzeczy, więc społeczeństwo zapomina o kolejnych aferach. Dlatego Platformie udaje się, uchodzi jej na sucho wiele spraw. PO wykorzystuje również parlament, by przez sejmowe komisje nie przechodziły żadne szkodliwe dla władzy inicjatywy. To widać w komisji ds. służb. Ona ostatnio zajmuje się wyimaginowanymi „grzechami” posła Antoniego Macierewicza sprzed lat, a nie tym, co dzieje się obecnie za rządów PO. Według Platformy komisja ds. służb nie służy do kontrolowania władzy i służb. To jest skandal. Obecnie służby w Polsce nie są kontrolowane.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook