Jedynie prawda jest ciekawa


Opinia CLKP do poprawki?

10.04.2014

Rozmowa z mecenasem Piotrem Pszczółkowskim.

Stefczyk.info: Od kilku dni słyszymy, że nie ma już żadnych wątpliwości: w Smoleńsku nie było wybuchu, prokuratura już nie będzie tego badała. Opinia CLKP, na która powołują się śledczy, jest w pana ocenie wiarygodna i pozwala wysnuć takie wnioski?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Zapoznałem się z całą opinią Laboratorium. Dzięki uprzejmości prokuratury otrzymaliśmy tym razem kopię materiałów. Jesteśmy po wstępnym badaniu i analizie tej opinii. I już na tym etapie specjaliści wskazują, że ta opinia nie jest doskonałą, a być może nawet jest opinią wprowadzającą co do wniosków w błąd. Nie chcę na tym etapie udzielać szerszej wypowiedzi na ten temat.

Jednak to nie koniec sprawy?

Na pewno będą składane wnioski o uzupełnienie tej opinii, a być może i zmianę podmiotu opiniującego. Żadna kwestia materiałów wybuchowych i ich ewentualnej obecności nie jest sprawą zamkniętą. Również opinia mechanoskopijna nie jest zakończona. Sama prokuratura bowiem na wniosek rodzin rozważa uzupełnienie tego materiału, żeby nie wskazywał on, że części metalowe znalezione w brzozie mogą pochodzić z rządowego tupolewa, ale żeby te sprawę stawiał jednoznacznie.

Jak to możliwe, że detektory w Smoleńsku wykryły obecność materiałów wybuchowych, a CLKP ich nie znalazło? To pytanie nurtuje wszystkich...

Jest kilka możliwości. Te próbki w międzyczasie mogły przestać wykazywać właściwości, które stwierdzały detektory ruchliwości jonów, używane w Smoleńsku. To mogą być również inne próbki, albo metoda badawcza stosowana przez CLKP jest zła.

Na razie śledczy uchylili się od odpowiedzi na pytanie w tej sprawie. Pan będzie żądał, by opinia CLKP wyjaśniała, co się stało?

To oczywiste. Podobnie jak to, że oczekuję wyjaśnień, dlaczego z pierwszego plonu prac w Smoleńsku prokuratorzy wydali moim klientom dokumentację co i kiedy pokazywały urządzenia, pokazano zrzuty z elektrowniczych zapisów pamięci. Natomiast za drugim razem, gdy pojechali, taka dokumentacja nie powstała.

Śledczy tłumaczą, że nie wzięli sprzętu z pamięcią wewnętrzną.

Rzeczywiście tak się prokuratura tłumaczy. Dla mnie to oczywiste, by biegli wyjaśnili, dlaczego zabrano do Smoleńska różne urządzenia na inne wyjazdy. Wydaje się, że zmiana metodologiczna w czasie tych samych badań wymaga szerszego komentarza.

Czy próbki, które trafiły z Rosji do Polski, były badane tymi samymi detektorami, które wykazały aktywność w Smoleńsku?

To dobre pytanie, ale do śledczych. O to należy zapytać rzecznika prokuratury Janusza Wójcika. Ja znam jedynie treść opinii CLKP. Mam wiedzę na ten temat, ale sądzę, że ujawnić ją powinien pułkownik Wójcik.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook