Jedynie prawda jest ciekawa


Opinia CLKP do poprawki?

10.04.2014

Rozmowa z mecenasem Piotrem Pszczółkowskim.

Stefczyk.info: Od kilku dni słyszymy, że nie ma już żadnych wątpliwości: w Smoleńsku nie było wybuchu, prokuratura już nie będzie tego badała. Opinia CLKP, na która powołują się śledczy, jest w pana ocenie wiarygodna i pozwala wysnuć takie wnioski?

Mec. Piotr Pszczółkowski: Zapoznałem się z całą opinią Laboratorium. Dzięki uprzejmości prokuratury otrzymaliśmy tym razem kopię materiałów. Jesteśmy po wstępnym badaniu i analizie tej opinii. I już na tym etapie specjaliści wskazują, że ta opinia nie jest doskonałą, a być może nawet jest opinią wprowadzającą co do wniosków w błąd. Nie chcę na tym etapie udzielać szerszej wypowiedzi na ten temat.

Jednak to nie koniec sprawy?

Na pewno będą składane wnioski o uzupełnienie tej opinii, a być może i zmianę podmiotu opiniującego. Żadna kwestia materiałów wybuchowych i ich ewentualnej obecności nie jest sprawą zamkniętą. Również opinia mechanoskopijna nie jest zakończona. Sama prokuratura bowiem na wniosek rodzin rozważa uzupełnienie tego materiału, żeby nie wskazywał on, że części metalowe znalezione w brzozie mogą pochodzić z rządowego tupolewa, ale żeby te sprawę stawiał jednoznacznie.

Jak to możliwe, że detektory w Smoleńsku wykryły obecność materiałów wybuchowych, a CLKP ich nie znalazło? To pytanie nurtuje wszystkich...

Jest kilka możliwości. Te próbki w międzyczasie mogły przestać wykazywać właściwości, które stwierdzały detektory ruchliwości jonów, używane w Smoleńsku. To mogą być również inne próbki, albo metoda badawcza stosowana przez CLKP jest zła.

Na razie śledczy uchylili się od odpowiedzi na pytanie w tej sprawie. Pan będzie żądał, by opinia CLKP wyjaśniała, co się stało?

To oczywiste. Podobnie jak to, że oczekuję wyjaśnień, dlaczego z pierwszego plonu prac w Smoleńsku prokuratorzy wydali moim klientom dokumentację co i kiedy pokazywały urządzenia, pokazano zrzuty z elektrowniczych zapisów pamięci. Natomiast za drugim razem, gdy pojechali, taka dokumentacja nie powstała.

Śledczy tłumaczą, że nie wzięli sprzętu z pamięcią wewnętrzną.

Rzeczywiście tak się prokuratura tłumaczy. Dla mnie to oczywiste, by biegli wyjaśnili, dlaczego zabrano do Smoleńska różne urządzenia na inne wyjazdy. Wydaje się, że zmiana metodologiczna w czasie tych samych badań wymaga szerszego komentarza.

Czy próbki, które trafiły z Rosji do Polski, były badane tymi samymi detektorami, które wykazały aktywność w Smoleńsku?

To dobre pytanie, ale do śledczych. O to należy zapytać rzecznika prokuratury Janusza Wójcika. Ja znam jedynie treść opinii CLKP. Mam wiedzę na ten temat, ale sądzę, że ujawnić ją powinien pułkownik Wójcik.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook