Jedynie prawda jest ciekawa


Opania woli grać zbrodniarzy niż śp. prezydenta Kaczyńskiego?

01.12.2014

„Mój patriotyzm to nie jest hurrapatriotyzm, to szacunek do flagi, do godła” - przekonuje aktor.

Marian Opania niedawno zasłyną publiczną krytyką filmu o Smoleńsku, choć przyznawał, że go nie widział i nic o nim nie wie. Później krytykował nadanie mostowi w Bydgoszczy im. Lecha Kaczyńskiego. Aktor, który ma zdaje się jakieś obsesje, obecnie przekonuje w „Gazecie Wyborczej”, że w głębi duszy jest... prawicowcem.

Opania podkreśla, że wywodzi się z rodziny, w której pielęgnowany był patriotyzm. Np. ojciec artysty był żołnierzem Armii Krajowej - zginął w Powstaniu Warszawskim. „Od zarania, z mlekiem matki wyssałem antykomunizm. U nas należenie do jakiejkolwiek organizacji prokomunistycznej, ZMP, a nie daj Boże do partii, to wyklęty z rodziny! Wyklęty!” - podkreśla Opania.

Aktor odniósł się również do obecnej sytuacji Polski. Nie brakuje tu wniosków, jakże odległych od agitki uprawianej przez aktorów starszego pokolenia, jak Stanisław Tym czy Krzysztof Kowalewski. Opania zdradza na przykład, co było powodem ochłodzenia jego kontaktów z Kazimierzem Kutzem. „Nazywam go moim Pigmalionem. Chociaż kiedy związał się z pewnym panem na literę P., miłość do niego nieco osłabła” - przyznaje aktor.

Dodaje o kogo chodzi: „No, z Palikotem. Wszyscy, którzy związali się z tym cwaniaczkiem z Biłgoraja, stracili moją sympatię. Nie wiedzieli, że to jest chorągiewka, która lawiruje? Przegnać go, on skiepści każdego. W sumie dotąd się przyjaźnimy, tylko ta polityka mnie mierzi. Ale jeszcze bardziej, jak ktoś chce mnie uczyć patriotyzmu”.

Marian Opania piętnuje również wyśmiewanie symboli narodowych. I chociaż nie padają w tym kontekście żadne nazwiska, nietrudno domyślić się o którego celebrytę może chodzić. „Boże kochany, a kto najbardziej uczy patriotyzmu w Polsce? A ja przecież w głębi duszy prawicowy jestem. Mój patriotyzm to nie jest hurrapatriotyzm, to szacunek do flagi, do godła. Dlatego ludzie, którzy starają się nawet w żartach splugawić te symbole, będą oceniani przeze mnie bardzo negatywnie” - podkreśla aktor.

Artysta przyznaje, że patriotyzm odgrywa w jego życiu ważną rolę. „Wiem, że nawet teraz, gdyby coś zaistniało, to na pewno pójdę przelewać krew za Ojczyznę. Takie mam geny. Mówię do syna: „Stary, szykuje się coś niedobrego, co tu robić? Uciekajmy gdzieś do Australii”. Syn mówi: „Dobra, to ja zostanę”.Takiego mam syna. I mnie patriotyzmu chcą uczyć?! Moi krewni w powstaniu listopadowym ginęli, w styczniowym, w warszawskim…” - mówi rozmówca „Gazety Wyborczej”.

Takie stwierdzenia mogą dziwić, zwłaszcza w obliczu emocjonalnego dementi Opani ws. roli w filmie „Smoleńsk” Antoniego Krauzego. Okazuje się, że Opania wolałby zagrać zbrodniarzy z czasów komunistycznych niż tragicznie zmarłego prezydenta RP. „Antek powiedział: „Zagrasz u mnie obu Kaczyńskich”, to ja powiedziałem mu: „Pocałuj mnie w d…”. A on: „Maryś, przecież u mnie w filmie o grudniu Pszoniak zagrał Gomułkę, Fronczewski zagrał Kociołka”. To mówię mu: „W takim filmie natychmiast, bardzo cię proszę, ale w żadnym filmie torującym komuś drogę do władzy”. I tak się to skończyło. A on potem powiedział to publicznie” - relacjonuje Opania.

Aktor podkreśla jednak, że bardzo ceni reżysera i wspomina o wartości artystycznej jego pracy oraz bezkompromisowości Krauzego. „'Palec boży' Antka Krauzego to jedna z dziesięciu najlepszych rzeczy, które w życiu zrobiłem. Opowiadał, że młody człowiek chce za wszelką cenę zostać artystą, skostniałe układy mu nie dają. A chodziło o dom wariatów, w którym ktoś wiesza biało-czerwoną flagę. Cenzura miała się czego czepić. Leżał na półkach, puszczony był w 1972 r. Nie było premiery uroczystej, siedem kopii na całą Polskę i tylko w kinach studyjnych. Ale został bardzo dobrze przyjęty w Polsce i na świecie. Teraz jest kultowym filmem szkoły łódzkiej” - podkreśla artysta.

Jak widać, Opania zdaje się skołowany. Może liczy, że swój emocjonalny, nieprofesjonalny sprzeciw wobec filmu Antoniego Krauzego pozwoli mu zmyć „winę” w oczach lewicowego establishmentu. Zapewne takich haseł jak Bóg, Honor, Ojczyzna, antykomunizm, prawicowość redaktorzy z Czerskiej nie oczekiwali. Być może ten smoleński sprzeciw Opanie uratuje.

ez
[Fot. fot. Wikimedia Commons/Ludmiła Pilecka/lic. c.c. 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook