Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Oni nie mają żadnej wizji Polski"

08.12.2011

(Wypowiedź Rafała Ziemkiewicza wygłoszona po projekcji filmu "Historia III RP".)

Różnie to teoretycy ujmują, ale jest taka teoria, według której na dłuższą metę wygrywa ten, kto jest w stanie świat objaśnić, pokazać, że rozumie w sposób przekonujący.

I w tym kontekście wściekłość ludzi proszonych o podpisanie protestu przeciwko prywatyzacji SPEC-u, wynika z ich bezradności. Oni kompletnie nie rozumieją swojego świata, została im tylko wściekła nienawiść do pisowców, która wynika z faktu, że nie są w stanie objaśnić sobie świata. I muszą nadrabiać tą histerią. I nienawiścią do starszych, gorzej wykształconych i z mniejszych miejscowości. 

To jest oczywiście jednak znak,  że sytuacja się zmieniła. To nie jest sytuacja z lat 90-tych, gdzie była potężna narracja tworzona przez wielkich „Michników”, przez autorytety, profesorów, noblistów, a z drugiej strony mieliśmy garstkę oszołomów, którzy mówili o Polsce.

W tej chwili jest inaczej. Ta druga narracja – o Polsce – jest potępiona, obłożona tabu, że nie wolno mówić o historii, nie wolno przypominać, nie wolno wyciągać faktów. Ale z kolei po tej drugiej stronie – Michnikowej - jest tylko to, co pozwoliłem sobie nazwać pierdzeniem na wargach Boga i ojczyzny. To jedyne co im zostało. Kiedy redaktor Pacewicz napisał powyborczy wstępniak udał się nam Palikot, to trafnie napisał. Palikot jest kwintesencją tego wszystkiego, do czego intelektualista Adam Michnik, totalny bankrut, doprowadził. Z tych całych wielkich idei, myśli, postępu, oświecenia nie zostało nic. Został gnój z Biłgoraja i nic poza tym. U nas nie ma dwóch konkurencyjnych wizji Polski, jest jedna wizja Polski i wściekłość, tych, którzy nie chcą jej przyjąć do wiadomości.

Sytuacja w której młody Żeromski, czy młody Dmowski opisywali, to była sytuacja, gdzie wydawało się, ze naprawdę już Polski nie ma. A dwadzieścia, trzydzieści lat potem Polska się odrodziła. Obronili ją potomkowie tych samych chłopów, którzy obdzierali powstańców. Bo wojny dwudziestego roku wygrali Polacy siłami ludu polskiego. To był ogromny duch ludowy.

Pamiętajmy, że teraz nie mamy żadnego przeciwnika, który jest w stanie z nami dyskutować. Jeśli nie rzucamy w siebie kamieniami, to okazuje się, że oni są totalnie bezbronni. Nie maja żadnego argumentu, żadnej wizji Polski.

Jest taka postać z literatury Polski jaką jest Stanisław Rembek. Zapomniany,  nieszczęśliwy pisarz. Ma wstrząsające dzienniki z wojny bolszewickiej. Najbardziej wstrząsający jest moment, kiedy przyjechał tuż przed bitwą pod Warszawą do stolicy na przepustkę. I w tramwaju jacyś ludzie bluzgają na niego, plują i mu na mundur i krzyczą, że nienawidzą tej nowej Polski, że nas zniszczą, że bieda, że cara było lepiej. Motłoch polski też jest częścią historii, ale nie przeceniajmy jego siły. Jego można podjudzić, by demolował krzyż, gasił papierosy na ludziach. Ale on nie jest w stanie niczego konkurencyjnego stworzyć. Różne mamy wady, ale jako naród mamy jedną cechę nie do przecenienia. Jesteśmy nie do zajebania.

Jak

[Fot. Mik]

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook