Jedynie prawda jest ciekawa


Olszewski: „Tę próbę trzeba było podjąć”

30.05.2017

„Od początku zdawałem sobie sprawę, że będziemy mieli kolosalne trudności, ale trzeba było tę próbę podjąć. Nie można się było uchylić, bo warunki wtedy były zupełnie szczególne i szczególne były szanse" - powiedział we wtorek Jan Olszewski, premier w latach 1991-92, pytany o próbę lustracji sprzed 25 lat, w wyniku której jego gabinet został odwołany.

Rząd Olszewskiego został odwołany 25 lat temu. 

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako "noc teczek". 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znaleźli się m.in. Lech Wałęsa czy marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski. 

Olszewski był pytany w Polskim Radiu 24, jak po latach ocenia wydarzenia z czerwca 1992 oraz okoliczności odwołania jego rządu. "Moje ówczesna widzenie tych spraw było słuszne. Od początku zdawałem sobie sprawę, że będziemy mieli kolosalne trudności, ale trzeba było tę próbę podjąć. Nie można się było uchylić, bo warunki wtedy były zupełnie szczególne i szczególne były szanse" - odparł były premier. 

Podkreślił, że rozpad ZSRR, stworzył szansę, którą trzeba było wykorzystać "za wszelką cenę". "Podjęcie tej szansy", było w ocenie Olszewskiego "jedynym ale bardzo ważnym, trwałym osiągnięciem" ówczesnego rządu. 

Olszewski powiedział, że gabinet, którym kierował, miał trzy ogólne cele. Najważniejszym było "jak najszybsze wyprowadzenie Polski z szarej strefy wpływów sowieckich" - mówił. Innymi celami, dodał, było "zabezpieczenie majątku narodowego, który pozostał po komunizmie" oraz "generalna zmiana struktur państwa". 

"Zasadniczą przesłanką, od której trzeba było rozpocząć ten proces przebudowy, był oczywiście proces lustracji, proces wszechwładnej w PRL-u agentury, która zatruwała polskie życie publiczne po 4 czerwca 1989 roku" - podkreślił b.premier. Dodał, że próba realizacji powyższych celów spotkała się w z ogromnym oporem. "Uważano to za formę oszołomstwa, za jakieś marzycielstwo polityczne w najlepszym razie, a w najgorszym - polityczne szkodnictwo" - zaznaczył. 

Olszewski był również spytany o ocenę działań rządu Beaty Szydło. "Uważam, że to jest pierwszy rząd, który ma szansę dokonać rzeczywistego przełomu i naprawy naszego państwa, naszej gospodarki, zasad działania w Polsce prawdziwych mechanizmów rynkowych i pojmowanej uczciwie demokracji w Polsce" - podkreślił. 

Według niego, rząd PiS bardzo dobrze realizuje swoje założenia. "Mam nadzieję, że to przyniesie skutki przywracające w Polsce zupełnie inne i prawdziwe obyczaje autentycznej demokracji" - zaznaczył.

 

ak/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook