Jedynie prawda jest ciekawa


Olszewski: „Tę próbę trzeba było podjąć”

30.05.2017

„Od początku zdawałem sobie sprawę, że będziemy mieli kolosalne trudności, ale trzeba było tę próbę podjąć. Nie można się było uchylić, bo warunki wtedy były zupełnie szczególne i szczególne były szanse" - powiedział we wtorek Jan Olszewski, premier w latach 1991-92, pytany o próbę lustracji sprzed 25 lat, w wyniku której jego gabinet został odwołany.

Rząd Olszewskiego został odwołany 25 lat temu. 

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako "noc teczek". 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znaleźli się m.in. Lech Wałęsa czy marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski. 

Olszewski był pytany w Polskim Radiu 24, jak po latach ocenia wydarzenia z czerwca 1992 oraz okoliczności odwołania jego rządu. "Moje ówczesna widzenie tych spraw było słuszne. Od początku zdawałem sobie sprawę, że będziemy mieli kolosalne trudności, ale trzeba było tę próbę podjąć. Nie można się było uchylić, bo warunki wtedy były zupełnie szczególne i szczególne były szanse" - odparł były premier. 

Podkreślił, że rozpad ZSRR, stworzył szansę, którą trzeba było wykorzystać "za wszelką cenę". "Podjęcie tej szansy", było w ocenie Olszewskiego "jedynym ale bardzo ważnym, trwałym osiągnięciem" ówczesnego rządu. 

Olszewski powiedział, że gabinet, którym kierował, miał trzy ogólne cele. Najważniejszym było "jak najszybsze wyprowadzenie Polski z szarej strefy wpływów sowieckich" - mówił. Innymi celami, dodał, było "zabezpieczenie majątku narodowego, który pozostał po komunizmie" oraz "generalna zmiana struktur państwa". 

"Zasadniczą przesłanką, od której trzeba było rozpocząć ten proces przebudowy, był oczywiście proces lustracji, proces wszechwładnej w PRL-u agentury, która zatruwała polskie życie publiczne po 4 czerwca 1989 roku" - podkreślił b.premier. Dodał, że próba realizacji powyższych celów spotkała się w z ogromnym oporem. "Uważano to za formę oszołomstwa, za jakieś marzycielstwo polityczne w najlepszym razie, a w najgorszym - polityczne szkodnictwo" - zaznaczył. 

Olszewski był również spytany o ocenę działań rządu Beaty Szydło. "Uważam, że to jest pierwszy rząd, który ma szansę dokonać rzeczywistego przełomu i naprawy naszego państwa, naszej gospodarki, zasad działania w Polsce prawdziwych mechanizmów rynkowych i pojmowanej uczciwie demokracji w Polsce" - podkreślił. 

Według niego, rząd PiS bardzo dobrze realizuje swoje założenia. "Mam nadzieję, że to przyniesie skutki przywracające w Polsce zupełnie inne i prawdziwe obyczaje autentycznej demokracji" - zaznaczył.

 

ak/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook