Jedynie prawda jest ciekawa


Olszewski: Polska to dla władzy interes

04.01.2012

Obecnie pojawiają się wciąż nowe zagrożenia, z którymi układ może sobie nie poradzić. W związku z tym z ludźmi, którzy mogą być potencjalnie groźni, należy się szybko rozprawić – tak zapowiedź ścigania Antoniego Macierewicza komentuje dla portalu Stefczyk.info były premier Jan Olszewski.

Stefczyk.info: Prokuratura zapowiedziała postawianie zarzutów Antoniemu Macierewiczowi w związku z jego pracą nad raportem z weryfikacji WSI. Pojawiły się informacje, że przedawnienie sprawy ma nastąpić dopiero w 2017 roku. Jak Pan to ocenia?

Jan Olszewski: Dziś, w przeciwieństwie do sytuacji, jaka miała miejsce, gdy byłem premierem, układ się umocnił. Aktualnie rządząca elita oraz wspierające ją środowiska z jednej strony mają poczucie stabilizacji, jednak z drugiej wciąż czują nowe zagrożenia. Obecnie pojawiają się nowe niepokojące sygnały, z którymi układ może sobie nie poradzić. W związku z tym z ludźmi, którzy mogą być potencjalnie groźni, należy się szybko rozprawić.

Ponowne wzmocnienie środowiska WSI za rządów PO-PSL komentowane jest jako przejaw antypolskości rządzących. Władza jest dziś propolska?

Polska jest dziś istotna dla ludzi władzy, ponieważ oni nią rządzą. To jest dla nich interes. Oni ze swojego interesu nie zrezygnują, nawet jeśli okaże się, że jest on nie do pogodzenia z interesami kraju. Wtedy porzucą kraj.

Kogo dziś reprezentuje władza?

Jest ciągle aktualne i niestety będzie aktualne jeszcze długo pytanie, czyja jest Polska. Ono będzie szczególnie ważne i często powtarzane w chwili kryzysu. To pytanie kończyło okres moich rządów. To było pytanie, czy będziemy w stanie zbudować rzeczywiście demokratyczny i autentycznie obywatelski kraj i społeczeństwo, czy niestety nadal będzie istniał układ, będący syntezą części elit PRL z niektórymi ludźmi opozycji. Ta synteza jest konsekwencją układów Okrągłego Stołu i dotrzymania jego rozstrzygnięć. Dotrzymania przed obie strony.

W Pana ocenie mamy wciąż szansę na budowę demokratycznego kraju i obywatelskiego społeczeństwa, czy ona została zaprzepaszczona?

Społeczeństwo w pewnym momencie będzie zmuszone do zabrania głosu. Historia ostatnich dekad pokazuje, że polskie społeczeństwo od czasu do czasu zabiera głos. Jednak pytanie, czy wyrażone przez nie postulaty będą odpowiednie, czy wyłonieni zostaną odpowiedni przedstawiciele, czy też uda się po raz kolejny zmanipulować ludzi. Sądzę, że już toczą się przygotowania właśnie do tej manipulacji, przygotowuje się obraz nowej alternatywy politycznej dla Polaków. Wystarczy się przyjrzeć przekazom medialnym, żeby zobaczyć, kto jest dziś szykowany do władzy, kto ma wejść do nowego układu.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook