Jedynie prawda jest ciekawa


Olszewski: Perspektywy nie są dobre

23.02.2012

O przeglądzie resortów, jakiego dokonuje premier Donald Tusk, polskiej sytuacji oraz perspektywach na przyszłość portal Stefczyk.info rozmawia z byłym premierem Janem Olszewskim.

Stefczyk.info: Premier od dwóch dni prowadzi przegląd dokonań ministrów nowego rządu. Jak Pan to ocenia?

Jan Olszewski: Dokonywanie takiej oceny przez premiera przed upływem pierwszych 100 dni albo jest przedwczesne, albo dowodzi, że sam szef rządu ocenia katastrofalnie skład swojego gabinetu i jego pracę. Po tak krótkim okresie, przepracowanym w normalnych właściwie warunkach, bardzo trudno przecież zorientować się, jak wyglądają perspektywy w poszczególnych resortach.

Wielu widzi w tym zabieg marketingowy

To również możliwe. Przegląd może być sygnałem dla opinii publicznej, że premier działa i ma kontrolę nad wszystkim. Jednak jak ktoś był premierem przez cztery lata, to zdaje się powinien wiedzieć, co się dzieje. Również opinia publiczna miała wiele okazji do oceny szefa rządu. Jeśli więc za przeglądem rządowym stoi PRowski plan, to w mojej ocenie będzie to nieskuteczne.

Czy Pan widzi jakąś wizję, szerszy plan dla Polski w działaniach Donalda Tuska?

Nie dostrzegam tego. Jednak nie wiem, czy można takiej wizji dziś wymagać. Bardzo dynamicznie zmienia się sytuacja w kraju i na śiwecie. Sytuacja Polski, zdaje się być - mówiąc delikatnie - mało korzystna. Jest ona znacznie gorsza niż w minionym dwudziestoleciu. Ten czas był okresem wielkiej szansy dla Polski. Szansy, która nie została wykorzystana.

Co zmienia się na niekorzyść Polski?

Sprawy w kraju idą w złym kierunku. To w części zależy od nas. Jednak również jest to pochodna negatywnych zmian, jakie zachodzą na świecie. Sytuacja w Polsce jest przecież zależna również od świata zewnętrznego.

Co niepokoi?

Przede wszystkim widać niepokojącą marginalizację Europy w polityce Stanów Zjednoczonych. USA to kraj szczególnie ważny, również dla nas. One przecież nadają ton NATO, gwarantowi naszego bezpieczeństwa. Przeniesienie priorytetów Waszyngtonu powoduje, że przestajemy się liczyć, jako sojusznik USA. To zbiega się w czasie z kryzysem widocznym w Unii Europejskiej. Perspektywy UE nie są dobre. Unia traci atrakcyjność, którą widać było do tej pory. Jest jeszcze trzeci negatywny czynnik.

Czyli?

Widać wzrost znaczenia polityki rosyjskiej. Nie ulega wątpliwości, że zarówno Polska, jak i cała Europa przegrywa to, co dla Polski było podstawowe, czyli politykę wschodnią. Można mieć różną opinię dotyczącą działania i dokonań rządu. Jednak nie można mieć wątpliwości, że polityka wschodnia Polski się załamała. To już nawet nie impas, tylko upadek tej polityki.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook