Jedynie prawda jest ciekawa


Olszewski: Oczekuję działań rządu ws. Smoleńska

28.03.2012

O wysłuchaniu publicznym w Parlamencie Europejskim, przyczynach katastrofy i zaniechaniach polskich władz w tej sprawie portal Stefczyk.info i wPolityce.pl rozmawia z byłym premierem Janem Olszewskim.

Stefczyk.info wPolityce.pl: W Parlamencie Europejskim odbyło się dziś wysłuchanie publiczne ws. katastrofy smoleńskiej. Czego Pan oczekuje od rządu Polski w sprawie tragedii z 10 kwietnia?

Jak Olszewski: Przede wszystkim oczekuję działań związanych z raportem Millera. Ten dokument jest oficjalnym stanowiskiem polskiego rządu. Obecnie wiemy już, że zasadnicze elementy tego raportu są, mówiąc oględnie, nieaktualne. Oczekiwałbym więc, że rząd odniesie się do tych niezgodności. Sądzę, że tego oczekuje znacznie więcej osób. Należy nam się w tej sprawie jakieś wyjaśnienie.

Wysłuchania publiczne w PE są jednym z najmocniejszych akcentów w opinii międzynarodowej, które mówią o innej wersji katastrofy niż ta, którą ogłosił MAK

Skandalem jest, że dziś jedynym dokumentem w obrocie międzynarodowym jest rosyjski raport MAK. Doskonale wiemy, że jest to dokument propagandy antypolskiej. On nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Należałoby oczekiwać, że rząd polski podejmie jakąś akcję w tej sprawie, że będzie walczył z tymi tezami. Jednak takiej aktywności dziś nie widać. Fakt, że zadania te przejmują parlamentarzyści czy przedstawiciele różnych kręgów opiniotwórczych, to chwała im za to. Jednak to za mało. Oczywiste, że w tej sprawie musi zacząć działać rząd.

Co może stać za brakiem aktywności polskich władz w tej sprawie?

Tego nie wiem. Wiem jednak, że to jest rażące, bijące w oczy, a wręcz skandaliczne zaniedbanie rządu.

Dziś Jarosław Kaczyński apelował o dążenie do prawdy o przyczynach tragedii bez względu na to, jaka ona będzie. Dlaczego trzeba tę sprawę wyjaśnić?

Trzeba po prostu ustalić prawdę o tej katastrofie. W tej chwili nie mamy miarodajnej oceny przyczyn tego wypadku lotniczego, jeśli można go nazwać wypadkiem. Hipotezy idące w innym kierunku są w tym momencie uprawnione. Nie można wykluczyć żadnej z hipotez. Zdaje się, że prokuratura również nie wyklucza żadnej z możliwości. Katastrofa smoleńska jest wydarzeniem bezprecedensowym w historii Polski oraz w historii Europy. Zginął prezydent RP, zginęła znaczna część elity politycznej. I to, w jakich okolicznościach. To sprawia, że zachowanie w tej sprawie kompletnego milczenia, udawanie, że nic takiego nie było, a nawet jeśli to nas to nie obchodzi jest nawet nie warte oceny. Takie stanowisko jest kuriozalne.

Jak Pan ocenia wysłuchanie publiczne w PE? Czy ono może wymusić na rządzie, by zaczął kampanię informacyjną o Smoleńsku?

Takie wysłuchania są z polskiego punktu widzenia bardzo pożyteczne. Dzięki nim część opinii międzynarodowej można wyprowadzić z błędu, którego podstawą jest oficjalny raport MAK. On został nagłośniony przez wszystkie agencje światowe. W mentalności zwykłego obrońcy mediów rosyjski dokument jest utrwalonym stanem rzeczy, obiektywną oceną przyczyn katastrofy.

W Brukseli jeden z profesorów przytoczył ekspertyzę australijskich badaczy, którzy stwierdzili, że na pokładzie Tupolewa miały miejsce dwa wybuchy. Dziś w Polsce tego typu wiadomości są rzadkością

W mediach nie spotyka się również specjalnie często ustaleń oficjalnego śledztwa, np. wyników ekspertyzy krakowskiego instytutu na temat stenogramów z kokpitu. One pokazują, że przyjęte przez MAK i komisję Millera podstawy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Do ustaleń instytutu również nikt się nie odniósł oficjalnie.

Wiele osób wskazuje, że prokuratura nie przykłada się do weryfikacji hipotezy o zamachu w Smoleńsku. Czy wyniki ekspertyz, o którym mówiono dziś w PE, mogą to zmienić?

Nie znam szczegółów działań prokuratury. Z tego, co do mnie dociera z mediów czy od pełnomocników stron, rzeczywiście działania śledczych w tej sprawie budzą sporo zastrzeżeń. Jeśli jednak są tego rodzaju ekspertyzy, przygotowane przez poważnych naukowców, choćby z zagranicy, muszą zostać zweryfikowane. Tym się trzeba zająć i sprawdzić hipotezę o zamachu.

Rozmawiał saż
[fot. Wikipedia.pl]
Z przyczyn technicznych rozmowa nie została autoryzowana

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook