Jedynie prawda jest ciekawa


Okrągły Stół był sukcesem komunistów

06.02.2014

"To dzięki Okrągłemu Stołowi komuniści przeszli bez szwanku z państwa dyktatorskiego do państwa kapitalistycznego" - mówi Arkadiusz Mularczyk, szef klubu SP.

Stefczyk.info: Solidarna Polska kontestuje uchwałę upamiętniającą obrady Okrągłego Stołu. Gdzie waszym zdaniem główny błąd tego rozwiązania? Nie należało w ogóle siadać do obrad? Czy później zerwać ustalenia?

Arkadiusz Mularczyk, SP: My sprzeciwiamy się gloryfikacji Okrągłego Stołu i twierdzeniu, że to było najlepsze rozwiązanie jakie można było podjąć. Były lepsze. Np. Niemczech odsunięto od pełnienia funkcji publicznych wszystkich działaczy partyjnych i komunistycznych i funkcjonariuszy Stasi. W Polsce takie osoby przeszły w sposób płynny z państwa dyktatorskiego, komunistycznego do państwa kapitalistycznego. Wykorzystując swoje wpływy, wiedzę, znajomości, kontakty. Przez to nastąpiło wiele patologii – w tym. fatalnych prywatyzacji, gdzie rozgrabiono za symboliczną złotówkę majątek narodowy. Zwalniano ludzi, potem sprzedawano firmy kapitałowi zagranicznemu. A to spowodowało olbrzymie rozwarstwienie społeczne i ubóstwo w całej Polsce. Trzeba też powiedzieć o tym, że nie rozliczono zbrodniarzy PRL. Nie ukarano sędziów ani prokuratorów stalinowskich,

Nie ukarano funkcjonariuszy SB i UB. Oni sobie żyli jak pączki w maśle pobierając wysokie świadczenia emerytalne po 5, 6 , 7 tys złotych w sytuacji, kiedy ofiary czasów komunistycznych nie miały żadnych świadczeń...

Rozumiem, ze źródeł tego stanu rzeczy dopatruje się pan własnie w Okrągłym Stole. Ale czy wtedy Solidarność miała wystarczająco dużo siły, by przeprowadzić bardziej radykalny program?. Bez negocjacji? Bez porozumienia z komunistami?

Okrągły Stół to był scenariusz komunistów. W czerwcowych wyborach oni de facto stracili władzę. Wiedzieli, że nie mają poparcia społecznego.

Ale mieli wojsko, policję, służby.

Resorty siłowe, też były za ludźmi. A tymczasem ludzie dawnej władzy wciągnęli do gry elity Solidarności dogadali się . W konsekwencji komuniści szybko odzyskali władzę. Miller Kwaśniewski – to był ten plan, ten projekt. Udawali, że się dogadują z Solidarnością, a po kilku latach przejęli znów władzę. To był projekt napisany bardziej w Moskwie niż w Warszawie. I dziwię, ze że część posłów na to zamyka oczy. Zresztą znamienne, że ten projekt uchwały rocznicowej tak bardzo forsuje SLD i marszałek Wenderlich. To postkomuniści uważają Okrągły Stół za swój sukces. Na pewno nie mogą tak sądzić ci wszyscy szarzy działacze, którzy walczyli wtedy o wolność i demokrację, a którzy rozczarowani tym państwem wyemigrowali potem za granicę. Setki tysięcy Polaków wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, a teraz nadal emigrują na Zachód. I nie jest to wynikiem tego, ze Okrągły Stół był rozwiązaniem, które wszystkim się podobało.

To jak powinniśmy ten Okrągły Stół pamiętać? Jak o nim uczyć?

Że było to wydarzenie bardzo kontrowersyjne, co do którego istnieją hipotezy, że mogło być zaplanowane „pod komunistów”, żeby mogli oni w sposób płynny przejść do państwa demokratycznego, żeby nie ponieśli żadnej kary, żeby nie trafili do więzienia, jak Ceaușescui Honecker. Bo takie scenariusze też były mozliwe. Dzięki Okrągłemu Stołowi komuniści odnieśli pełny sukces. Z aparatu represji PRL przeszli do gospodarki wolnorynkowej i gwarancji Konstytucyjnej, które ich do dziś obejmują.

Czyli wspólnej rocznicowej uchwały Sejmu na temat Okrągłego Stołu nie będzie?

W takim kształcie, jaki jest obecnie Solidarna Polska go nie poprze.

not. ansa

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook