Jedynie prawda jest ciekawa


Okrągły Stół był sukcesem komunistów

06.02.2014

"To dzięki Okrągłemu Stołowi komuniści przeszli bez szwanku z państwa dyktatorskiego do państwa kapitalistycznego" - mówi Arkadiusz Mularczyk, szef klubu SP.

Stefczyk.info: Solidarna Polska kontestuje uchwałę upamiętniającą obrady Okrągłego Stołu. Gdzie waszym zdaniem główny błąd tego rozwiązania? Nie należało w ogóle siadać do obrad? Czy później zerwać ustalenia?

Arkadiusz Mularczyk, SP: My sprzeciwiamy się gloryfikacji Okrągłego Stołu i twierdzeniu, że to było najlepsze rozwiązanie jakie można było podjąć. Były lepsze. Np. Niemczech odsunięto od pełnienia funkcji publicznych wszystkich działaczy partyjnych i komunistycznych i funkcjonariuszy Stasi. W Polsce takie osoby przeszły w sposób płynny z państwa dyktatorskiego, komunistycznego do państwa kapitalistycznego. Wykorzystując swoje wpływy, wiedzę, znajomości, kontakty. Przez to nastąpiło wiele patologii – w tym. fatalnych prywatyzacji, gdzie rozgrabiono za symboliczną złotówkę majątek narodowy. Zwalniano ludzi, potem sprzedawano firmy kapitałowi zagranicznemu. A to spowodowało olbrzymie rozwarstwienie społeczne i ubóstwo w całej Polsce. Trzeba też powiedzieć o tym, że nie rozliczono zbrodniarzy PRL. Nie ukarano sędziów ani prokuratorów stalinowskich,

Nie ukarano funkcjonariuszy SB i UB. Oni sobie żyli jak pączki w maśle pobierając wysokie świadczenia emerytalne po 5, 6 , 7 tys złotych w sytuacji, kiedy ofiary czasów komunistycznych nie miały żadnych świadczeń...

Rozumiem, ze źródeł tego stanu rzeczy dopatruje się pan własnie w Okrągłym Stole. Ale czy wtedy Solidarność miała wystarczająco dużo siły, by przeprowadzić bardziej radykalny program?. Bez negocjacji? Bez porozumienia z komunistami?

Okrągły Stół to był scenariusz komunistów. W czerwcowych wyborach oni de facto stracili władzę. Wiedzieli, że nie mają poparcia społecznego.

Ale mieli wojsko, policję, służby.

Resorty siłowe, też były za ludźmi. A tymczasem ludzie dawnej władzy wciągnęli do gry elity Solidarności dogadali się . W konsekwencji komuniści szybko odzyskali władzę. Miller Kwaśniewski – to był ten plan, ten projekt. Udawali, że się dogadują z Solidarnością, a po kilku latach przejęli znów władzę. To był projekt napisany bardziej w Moskwie niż w Warszawie. I dziwię, ze że część posłów na to zamyka oczy. Zresztą znamienne, że ten projekt uchwały rocznicowej tak bardzo forsuje SLD i marszałek Wenderlich. To postkomuniści uważają Okrągły Stół za swój sukces. Na pewno nie mogą tak sądzić ci wszyscy szarzy działacze, którzy walczyli wtedy o wolność i demokrację, a którzy rozczarowani tym państwem wyemigrowali potem za granicę. Setki tysięcy Polaków wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, a teraz nadal emigrują na Zachód. I nie jest to wynikiem tego, ze Okrągły Stół był rozwiązaniem, które wszystkim się podobało.

To jak powinniśmy ten Okrągły Stół pamiętać? Jak o nim uczyć?

Że było to wydarzenie bardzo kontrowersyjne, co do którego istnieją hipotezy, że mogło być zaplanowane „pod komunistów”, żeby mogli oni w sposób płynny przejść do państwa demokratycznego, żeby nie ponieśli żadnej kary, żeby nie trafili do więzienia, jak Ceaușescui Honecker. Bo takie scenariusze też były mozliwe. Dzięki Okrągłemu Stołowi komuniści odnieśli pełny sukces. Z aparatu represji PRL przeszli do gospodarki wolnorynkowej i gwarancji Konstytucyjnej, które ich do dziś obejmują.

Czyli wspólnej rocznicowej uchwały Sejmu na temat Okrągłego Stołu nie będzie?

W takim kształcie, jaki jest obecnie Solidarna Polska go nie poprze.

not. ansa

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook