Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Okrągły Stół był sukcesem komunistów

06.02.2014

"To dzięki Okrągłemu Stołowi komuniści przeszli bez szwanku z państwa dyktatorskiego do państwa kapitalistycznego" - mówi Arkadiusz Mularczyk, szef klubu SP.

Stefczyk.info: Solidarna Polska kontestuje uchwałę upamiętniającą obrady Okrągłego Stołu. Gdzie waszym zdaniem główny błąd tego rozwiązania? Nie należało w ogóle siadać do obrad? Czy później zerwać ustalenia?

Arkadiusz Mularczyk, SP: My sprzeciwiamy się gloryfikacji Okrągłego Stołu i twierdzeniu, że to było najlepsze rozwiązanie jakie można było podjąć. Były lepsze. Np. Niemczech odsunięto od pełnienia funkcji publicznych wszystkich działaczy partyjnych i komunistycznych i funkcjonariuszy Stasi. W Polsce takie osoby przeszły w sposób płynny z państwa dyktatorskiego, komunistycznego do państwa kapitalistycznego. Wykorzystując swoje wpływy, wiedzę, znajomości, kontakty. Przez to nastąpiło wiele patologii – w tym. fatalnych prywatyzacji, gdzie rozgrabiono za symboliczną złotówkę majątek narodowy. Zwalniano ludzi, potem sprzedawano firmy kapitałowi zagranicznemu. A to spowodowało olbrzymie rozwarstwienie społeczne i ubóstwo w całej Polsce. Trzeba też powiedzieć o tym, że nie rozliczono zbrodniarzy PRL. Nie ukarano sędziów ani prokuratorów stalinowskich,

Nie ukarano funkcjonariuszy SB i UB. Oni sobie żyli jak pączki w maśle pobierając wysokie świadczenia emerytalne po 5, 6 , 7 tys złotych w sytuacji, kiedy ofiary czasów komunistycznych nie miały żadnych świadczeń...

Rozumiem, ze źródeł tego stanu rzeczy dopatruje się pan własnie w Okrągłym Stole. Ale czy wtedy Solidarność miała wystarczająco dużo siły, by przeprowadzić bardziej radykalny program?. Bez negocjacji? Bez porozumienia z komunistami?

Okrągły Stół to był scenariusz komunistów. W czerwcowych wyborach oni de facto stracili władzę. Wiedzieli, że nie mają poparcia społecznego.

Ale mieli wojsko, policję, służby.

Resorty siłowe, też były za ludźmi. A tymczasem ludzie dawnej władzy wciągnęli do gry elity Solidarności dogadali się . W konsekwencji komuniści szybko odzyskali władzę. Miller Kwaśniewski – to był ten plan, ten projekt. Udawali, że się dogadują z Solidarnością, a po kilku latach przejęli znów władzę. To był projekt napisany bardziej w Moskwie niż w Warszawie. I dziwię, ze że część posłów na to zamyka oczy. Zresztą znamienne, że ten projekt uchwały rocznicowej tak bardzo forsuje SLD i marszałek Wenderlich. To postkomuniści uważają Okrągły Stół za swój sukces. Na pewno nie mogą tak sądzić ci wszyscy szarzy działacze, którzy walczyli wtedy o wolność i demokrację, a którzy rozczarowani tym państwem wyemigrowali potem za granicę. Setki tysięcy Polaków wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, a teraz nadal emigrują na Zachód. I nie jest to wynikiem tego, ze Okrągły Stół był rozwiązaniem, które wszystkim się podobało.

To jak powinniśmy ten Okrągły Stół pamiętać? Jak o nim uczyć?

Że było to wydarzenie bardzo kontrowersyjne, co do którego istnieją hipotezy, że mogło być zaplanowane „pod komunistów”, żeby mogli oni w sposób płynny przejść do państwa demokratycznego, żeby nie ponieśli żadnej kary, żeby nie trafili do więzienia, jak Ceaușescui Honecker. Bo takie scenariusze też były mozliwe. Dzięki Okrągłemu Stołowi komuniści odnieśli pełny sukces. Z aparatu represji PRL przeszli do gospodarki wolnorynkowej i gwarancji Konstytucyjnej, które ich do dziś obejmują.

Czyli wspólnej rocznicowej uchwały Sejmu na temat Okrągłego Stołu nie będzie?

W takim kształcie, jaki jest obecnie Solidarna Polska go nie poprze.

not. ansa

[fot. ansa]

Słowa kluczowe:

Okrągły Stół

,

komunizm

,

PRL

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook