Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ojczyzna nie może być passé

11.11.2011

Ze stwierdzeniem tym zdecydowanie nie zgadza się Małgorzata Żaryn, historyk z Muzeum Historii Polski. - Patriotyzm, czyli miłość do ojczyzny, jest jednym z podstawowych wymiarów człowieczeństwa. To emocja potrzebna człowiekowi do rozwoju. Gdy udaje się, że jej nie ma, okalecza się człowieka, pozbawia się go tego, co jest naturalnie jemu przynależne – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Historyk zaznacza, że „patriotyzm to dobra emocja, ponieważ służy rozwojowi naturalnej wspólnoty, czyli wspólnoty narodowej ograniczonej w bycie państwowym”. - Patriotyzm to miłość do ojczyzny. Ojczyzna nie może być passe, ponieważ jest to stan posiadania dóbr materialnych i duchowych, który dziedziczymy po naszych ojcach. Jeśli patriotyzm byłby passe, trzeba by zerwać wszystkie więzi pokoleniowe. Bez patriotyzmu więź pokoleniowa, tożsamość, wiedza o tym, kim się jest, zostałaby zaburzona – tłumaczy Żaryn.

Nasza rozmówczyni przypomina również, że człowiek ma pewne obowiązki. - Jednym z nich jest przekazanie dziedzictwa, które on sam otrzymał, kolejnemu pokoleniu. To jest dar i dobro, którego nie można zatrzymać dla siebie. To doprowadziłoby do zaburzenia łańcucha i utraty pewnej spuścizny – tłumaczy Żaryn.

W ocenie historyk z MHP, Polacy są patriotyczni. - Każdy, kto był kiedykolwiek na uroczystości państwowej, która obudziła w nim trochę patetyczne uczucia, wie, jaki to jest rodzaj emocji, adrenaliny i przyjemności. Pozbywanie się tego w imię nie wiadomo czego jest irracjonalne – mówi.

Małgorzata Żaryn pytana przez nasz portal, czy dla polskiej młodzieży patriotyzm jest ważny, wskazuje na skomplikowaną sytuację młodych. - Obecność kibiców na imprezach sportowych, na których występują Polacy, ich zadowolenie ze zwycięstwa nad innymi drużynami, dowodzi, że patriotyzm z młodych ludziach jest obecny. Młodzi ludzie ulegają tej emocji w sposób naturalny – wskazuje historyk. Jednak, z drugiej strony – jak wskazuje nasza rozmówczyni – młodzi nie mają wzorców. - Są w trudnej sytuacji. Z jednej strony ze szkoły wychodzi przekaz, że patriotyzm wiąże się z romantyzmem, walką o Polskę, skrajnymi wyborami. Młodym patriotyzm kojarzy się właśnie z takimi postawami. To dlatego zadają często pytanie, jak być dziś patriotą. Oni nie otrzymują takich wzorców w edukacji, rodzinie i tak dalej - wskazuje.

Żaryn zaznacza, że „problem z patriotyzmem młodych nie wynika z tego, że oni patriotami być nie chcą, ale z tego, że nie wiedzą, jak wcielić w życie pozytywne emocje do ojczyzny”. - Uczenie się historii, radość z polskich zwycięstw, zadowolenie ze wzrostu znaczenia Polski w świecie powoduje, że patriotyzm wśród młodych jest widoczny – podkreśla historyk, zaznaczając, że patriotyzm młodzieży jest bardzo pożądaną emocją.

KL
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook