Jedynie prawda jest ciekawa


Ojczyzna nie może być passé

11.11.2011

Ze stwierdzeniem tym zdecydowanie nie zgadza się Małgorzata Żaryn, historyk z Muzeum Historii Polski. - Patriotyzm, czyli miłość do ojczyzny, jest jednym z podstawowych wymiarów człowieczeństwa. To emocja potrzebna człowiekowi do rozwoju. Gdy udaje się, że jej nie ma, okalecza się człowieka, pozbawia się go tego, co jest naturalnie jemu przynależne – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Historyk zaznacza, że „patriotyzm to dobra emocja, ponieważ służy rozwojowi naturalnej wspólnoty, czyli wspólnoty narodowej ograniczonej w bycie państwowym”. - Patriotyzm to miłość do ojczyzny. Ojczyzna nie może być passe, ponieważ jest to stan posiadania dóbr materialnych i duchowych, który dziedziczymy po naszych ojcach. Jeśli patriotyzm byłby passe, trzeba by zerwać wszystkie więzi pokoleniowe. Bez patriotyzmu więź pokoleniowa, tożsamość, wiedza o tym, kim się jest, zostałaby zaburzona – tłumaczy Żaryn.

Nasza rozmówczyni przypomina również, że człowiek ma pewne obowiązki. - Jednym z nich jest przekazanie dziedzictwa, które on sam otrzymał, kolejnemu pokoleniu. To jest dar i dobro, którego nie można zatrzymać dla siebie. To doprowadziłoby do zaburzenia łańcucha i utraty pewnej spuścizny – tłumaczy Żaryn.

W ocenie historyk z MHP, Polacy są patriotyczni. - Każdy, kto był kiedykolwiek na uroczystości państwowej, która obudziła w nim trochę patetyczne uczucia, wie, jaki to jest rodzaj emocji, adrenaliny i przyjemności. Pozbywanie się tego w imię nie wiadomo czego jest irracjonalne – mówi.

Małgorzata Żaryn pytana przez nasz portal, czy dla polskiej młodzieży patriotyzm jest ważny, wskazuje na skomplikowaną sytuację młodych. - Obecność kibiców na imprezach sportowych, na których występują Polacy, ich zadowolenie ze zwycięstwa nad innymi drużynami, dowodzi, że patriotyzm z młodych ludziach jest obecny. Młodzi ludzie ulegają tej emocji w sposób naturalny – wskazuje historyk. Jednak, z drugiej strony – jak wskazuje nasza rozmówczyni – młodzi nie mają wzorców. - Są w trudnej sytuacji. Z jednej strony ze szkoły wychodzi przekaz, że patriotyzm wiąże się z romantyzmem, walką o Polskę, skrajnymi wyborami. Młodym patriotyzm kojarzy się właśnie z takimi postawami. To dlatego zadają często pytanie, jak być dziś patriotą. Oni nie otrzymują takich wzorców w edukacji, rodzinie i tak dalej - wskazuje.

Żaryn zaznacza, że „problem z patriotyzmem młodych nie wynika z tego, że oni patriotami być nie chcą, ale z tego, że nie wiedzą, jak wcielić w życie pozytywne emocje do ojczyzny”. - Uczenie się historii, radość z polskich zwycięstw, zadowolenie ze wzrostu znaczenia Polski w świecie powoduje, że patriotyzm wśród młodych jest widoczny – podkreśla historyk, zaznaczając, że patriotyzm młodzieży jest bardzo pożądaną emocją.

KL
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook