Jedynie prawda jest ciekawa

Ojczyzna nie może być passé

11.11.2011

Ze stwierdzeniem tym zdecydowanie nie zgadza się Małgorzata Żaryn, historyk z Muzeum Historii Polski. - Patriotyzm, czyli miłość do ojczyzny, jest jednym z podstawowych wymiarów człowieczeństwa. To emocja potrzebna człowiekowi do rozwoju. Gdy udaje się, że jej nie ma, okalecza się człowieka, pozbawia się go tego, co jest naturalnie jemu przynależne – tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Historyk zaznacza, że „patriotyzm to dobra emocja, ponieważ służy rozwojowi naturalnej wspólnoty, czyli wspólnoty narodowej ograniczonej w bycie państwowym”. - Patriotyzm to miłość do ojczyzny. Ojczyzna nie może być passe, ponieważ jest to stan posiadania dóbr materialnych i duchowych, który dziedziczymy po naszych ojcach. Jeśli patriotyzm byłby passe, trzeba by zerwać wszystkie więzi pokoleniowe. Bez patriotyzmu więź pokoleniowa, tożsamość, wiedza o tym, kim się jest, zostałaby zaburzona – tłumaczy Żaryn.

Nasza rozmówczyni przypomina również, że człowiek ma pewne obowiązki. - Jednym z nich jest przekazanie dziedzictwa, które on sam otrzymał, kolejnemu pokoleniu. To jest dar i dobro, którego nie można zatrzymać dla siebie. To doprowadziłoby do zaburzenia łańcucha i utraty pewnej spuścizny – tłumaczy Żaryn.

W ocenie historyk z MHP, Polacy są patriotyczni. - Każdy, kto był kiedykolwiek na uroczystości państwowej, która obudziła w nim trochę patetyczne uczucia, wie, jaki to jest rodzaj emocji, adrenaliny i przyjemności. Pozbywanie się tego w imię nie wiadomo czego jest irracjonalne – mówi.

Małgorzata Żaryn pytana przez nasz portal, czy dla polskiej młodzieży patriotyzm jest ważny, wskazuje na skomplikowaną sytuację młodych. - Obecność kibiców na imprezach sportowych, na których występują Polacy, ich zadowolenie ze zwycięstwa nad innymi drużynami, dowodzi, że patriotyzm z młodych ludziach jest obecny. Młodzi ludzie ulegają tej emocji w sposób naturalny – wskazuje historyk. Jednak, z drugiej strony – jak wskazuje nasza rozmówczyni – młodzi nie mają wzorców. - Są w trudnej sytuacji. Z jednej strony ze szkoły wychodzi przekaz, że patriotyzm wiąże się z romantyzmem, walką o Polskę, skrajnymi wyborami. Młodym patriotyzm kojarzy się właśnie z takimi postawami. To dlatego zadają często pytanie, jak być dziś patriotą. Oni nie otrzymują takich wzorców w edukacji, rodzinie i tak dalej - wskazuje.

Żaryn zaznacza, że „problem z patriotyzmem młodych nie wynika z tego, że oni patriotami być nie chcą, ale z tego, że nie wiedzą, jak wcielić w życie pozytywne emocje do ojczyzny”. - Uczenie się historii, radość z polskich zwycięstw, zadowolenie ze wzrostu znaczenia Polski w świecie powoduje, że patriotyzm wśród młodych jest widoczny – podkreśla historyk, zaznaczając, że patriotyzm młodzieży jest bardzo pożądaną emocją.

KL
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook