Jedynie prawda jest ciekawa


Ogórek we "wSieci": Jestem państwowcem!

16.02.2016

Była kandydatka SLD na prezydenta w rozmowie z braćmi Karnowskimi.

Tuż po kampanii prezydenckiej wciągnęły mnie mocno poszukiwania dzieł sztuki ukradzionych Polakom w czasie II wojny światowej przez Niemców. Natrafiłam na niesamowitą historię – mówi dr Magdalena Ogórek, historyk, dziennikarka, była kandydatka na prezydenta RP w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”. Wywiad otwiera pytanie, w którym bracia Karnowscy nawiązują do startu Ogórek w wyborach prezydenckich i „bolesnej przegranej”. „Chyba mało przyjemne” – pytają Karnowscy.

 

-  Dlaczego? Gdyby przyjąć, jak niektórzy próbowali Polakom wmówić, że moje kandydowanie na prezydenta było przypadkowe i że wzięłam się znikąd, to tak. Ale przypomnę, że wcześniej zdążyłam kandydować do parlamentu, pracować wiele lat w administracji publicznej, być szefową gabinetu przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego… Nie chcę zresztą zanudzać, tylko powiedzieć, że z mojej perspektywy start w wyborach prezydenckich był ciężko wypracowany. Ale zgoda, że w wieku 35 lat nie każdemu jest dany udział w tak ogromnej, ważnej i ciężkiej politycznej batalii – odpowiada Ogórek i podkreśla – Wyszłam z tej bitwy wzmocniona. Magdalena Ogórek, zostając w temacie wyborów prezydenckich, ocenia również kampanię Andrzeja Dudy. Wylicza elementy, które złożyły się na wygraną:  - Po pierwsze, miał polityczną możliwość, by obiecać zmianę mocniej niż ja. Po drugie, miał genialny sztab i silne zaplecze. Partia, która go wysunęła, była też dużo silniejsza niż środowiska, które zdecydowały się mnie wesprzeć. No i tam napradę wszystkie ręce były na pokładzie, każdy dawał z siebie wszystko i zawsze dla lidera, a nie dla siebie. Nie było knucia za plecami. Prezydent Duda ogromnie dużo zawdzięcza Beacie Szydło, która okazała się wspaniałym organizatorem. Miałam zresztą niedawno okazję jej tego pogratulować. A wszyscy razem uwierzyli w pewnym momencie w możliwość zwycięstwa, co dodało całej ekipie skrzydeł – twierdzi Ogórek.

 

Magdalena Ogórek opowiada ponadto o swojej pasji poszukiwania zaginionych dzieł sztuki. A precyzyjniej mówiąc: ukradzionych Polakom w czasie II wojny światowej. Rozmówczyni Karnowskich dzieli się wiedzą dotyczącą kolekcji, którą w czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli z Polski. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że jestem w kontakcie z odpowiednimi władzami polskimi i wspólnie spróbujemy zrobić wszystko, by nadrobić zaniedbania w tym zakresie – podkreśla Ogórek. Ujawnia przy tym, że swoje doświadczenia związane z poszukiwaniem zaginionych szczególnie cennych przedmiotów zamierza opisać w przyszłości opisać.  -  (…) będzie z tego książka. Ale przede wszystkim to ogromne zadanie dla państwa polskiego. Trzeba wyselekcjonować możliwe kierunki poszukiwań i dać z siebie wszystko – podkreśla.

 

Cała rozmowa z Magdaleną Ogórek w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 15 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook