Jedynie prawda jest ciekawa


Ogórek: Sprzedaż Caracali to francuski interes

15.10.2016

"Liberalne środowiska krzyczały, że przed Francuzami powinniśmy rozwijać czerwony dywan. Mało tego, krzyczały, że jeżeli Francja ma takie życzenie, to powinniśmy te Caracale kupić, bo to jest nasz interes narodowy" - powiedziała w programie "Salon Dziennikarski" w TVP Info Magdalena Ogórek.

Magdalena Ogórek przypomniała, że kwestia Caracali była bardzo często poruszana podczas kampanii prezydenckiej.

„Wielu ekspertów zwracało uwagę na to, że doświadczenie taktyczne helikopterów Black Hawk jest dużo wyższe od doświadczenia Caracali. Offset jest szalenie istotny” - przypomniała Ogórek.

Jacek Karnowski przypomniał słowa rzecznika PO. Jan Grabiec stwierdził, że na tej transakcji Polska straciła 13 mld złotych. Ogórek dodała, że w tej sytuacji Grabiec chyba nie wie o tym, że Caracal jest pozbawiony systemu samoobronnego, a co za tym idzie, może go z ziemi zestrzelić średnio uzbrojony żołnierz.

Z kolei Piotr Zaremba wspomniał o ważnych w tym sporze słowach jednego z europosłów.

"Chciałbym w tym konflikcie zwrócić uwagę na wypowiedź europosła Jacka Saryusza-Wolskiego, który mając ogromne doświadczenie międzynarodowe przestrzegł przed absolutyzowaniem stanowiska Francji, ponieważ ona potrafi wywoływać histerię. Rozumiem ludzi zaniepokojonych tym, że jest to wybór geopolityczny. Jak wybieramy kogoś z kim chcemy się zbroić, to znaczy, ze wybieramy was a nie kogoś innego" - podkreślił publicysta.

Ks. Henryk Zieliński zwrócił uwagę na bardzo istotną kwestię, jaką jest oprogramowanie maszyn będących na wyposażeniu wojska.

"Kupno śmigłowców bojowych to co innego niż kupno sera i wina. Jeżeli chcemy kupić ser i wino, to kupujemy tam, gdzie jest taniej i lepiej. Posłużę się przykładem Gruzji. Kiedy wybuchła wojna miedzy Rosją a Gruzją (inwazja na Osetię itd.), Gruzini dysponowali bardzo nowoczesnymi bezzałogowymi, kupionymi w pewnym państwie. W pewnym momencie, w dziwny sposób oprogramowanie do tych samolotów znalazło się w rękach Rosjan i oni potrafili przejąć kontrolę nad tymi samolotami. W dziwny sposób oprogramowanie do syryjskich rakiet znalazło się w rękach Izraela. Jaką cenę Rosjanie musieliby zaproponować Francuzom za oprogramowanie do śmigłowców które będą w Polsce? Blacha jest nie ważna. Ważne jest oprogramowanie. To, że USA sprzeda kody do śmigłowców Rosji jest nierealne. Francuzi nie czują się zagrożeni przez Rosję, ani odpowiedzialni za Polskę. Ważne jest to czy w chwili krytycznej będziemy mieć kontrolę nad swoim uzbrojeniem" - podkreślił ks. Zieliński.

Stanisław Janecki pytał z kolei, dlaczego we Francji na służbie jest tylko 14 Caracali, skoro są takie dobre? Francja chciała tym kontraktem ratować swoje fabryki.

"Kluczową sprawą jest to, że przywódcy państw walczą o interesy własnych firm. Hollande tym kontraktem chciał ratować Airbus Helicopters. USA sprzedając F-16 też walczy o interesy własnych fabryk. Zapomnieliśmy, że to my, z naszych podatków mieliśmy wydać te 13,5 mld, a nie ze środków europejskich. Dopięcie kontraktu w kwietniu 2015 to była ambicja Komorowskiego. Miał to być atut w jego kampanii. Robiono to wszystko i na szybko. Po podpisaniu kontraktu Janusz Piechociński tych rozmów nie podjął. Zostawił ten „pasztet” następcom" — powiedział publicysta.

wkt/wPolityce.pl/TVP.Info

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook