Jedynie prawda jest ciekawa


Ogórek: Sprzedaż Caracali to francuski interes

15.10.2016

"Liberalne środowiska krzyczały, że przed Francuzami powinniśmy rozwijać czerwony dywan. Mało tego, krzyczały, że jeżeli Francja ma takie życzenie, to powinniśmy te Caracale kupić, bo to jest nasz interes narodowy" - powiedziała w programie "Salon Dziennikarski" w TVP Info Magdalena Ogórek.

Magdalena Ogórek przypomniała, że kwestia Caracali była bardzo często poruszana podczas kampanii prezydenckiej.

„Wielu ekspertów zwracało uwagę na to, że doświadczenie taktyczne helikopterów Black Hawk jest dużo wyższe od doświadczenia Caracali. Offset jest szalenie istotny” - przypomniała Ogórek.

Jacek Karnowski przypomniał słowa rzecznika PO. Jan Grabiec stwierdził, że na tej transakcji Polska straciła 13 mld złotych. Ogórek dodała, że w tej sytuacji Grabiec chyba nie wie o tym, że Caracal jest pozbawiony systemu samoobronnego, a co za tym idzie, może go z ziemi zestrzelić średnio uzbrojony żołnierz.

Z kolei Piotr Zaremba wspomniał o ważnych w tym sporze słowach jednego z europosłów.

"Chciałbym w tym konflikcie zwrócić uwagę na wypowiedź europosła Jacka Saryusza-Wolskiego, który mając ogromne doświadczenie międzynarodowe przestrzegł przed absolutyzowaniem stanowiska Francji, ponieważ ona potrafi wywoływać histerię. Rozumiem ludzi zaniepokojonych tym, że jest to wybór geopolityczny. Jak wybieramy kogoś z kim chcemy się zbroić, to znaczy, ze wybieramy was a nie kogoś innego" - podkreślił publicysta.

Ks. Henryk Zieliński zwrócił uwagę na bardzo istotną kwestię, jaką jest oprogramowanie maszyn będących na wyposażeniu wojska.

"Kupno śmigłowców bojowych to co innego niż kupno sera i wina. Jeżeli chcemy kupić ser i wino, to kupujemy tam, gdzie jest taniej i lepiej. Posłużę się przykładem Gruzji. Kiedy wybuchła wojna miedzy Rosją a Gruzją (inwazja na Osetię itd.), Gruzini dysponowali bardzo nowoczesnymi bezzałogowymi, kupionymi w pewnym państwie. W pewnym momencie, w dziwny sposób oprogramowanie do tych samolotów znalazło się w rękach Rosjan i oni potrafili przejąć kontrolę nad tymi samolotami. W dziwny sposób oprogramowanie do syryjskich rakiet znalazło się w rękach Izraela. Jaką cenę Rosjanie musieliby zaproponować Francuzom za oprogramowanie do śmigłowców które będą w Polsce? Blacha jest nie ważna. Ważne jest oprogramowanie. To, że USA sprzeda kody do śmigłowców Rosji jest nierealne. Francuzi nie czują się zagrożeni przez Rosję, ani odpowiedzialni za Polskę. Ważne jest to czy w chwili krytycznej będziemy mieć kontrolę nad swoim uzbrojeniem" - podkreślił ks. Zieliński.

Stanisław Janecki pytał z kolei, dlaczego we Francji na służbie jest tylko 14 Caracali, skoro są takie dobre? Francja chciała tym kontraktem ratować swoje fabryki.

"Kluczową sprawą jest to, że przywódcy państw walczą o interesy własnych firm. Hollande tym kontraktem chciał ratować Airbus Helicopters. USA sprzedając F-16 też walczy o interesy własnych fabryk. Zapomnieliśmy, że to my, z naszych podatków mieliśmy wydać te 13,5 mld, a nie ze środków europejskich. Dopięcie kontraktu w kwietniu 2015 to była ambicja Komorowskiego. Miał to być atut w jego kampanii. Robiono to wszystko i na szybko. Po podpisaniu kontraktu Janusz Piechociński tych rozmów nie podjął. Zostawił ten „pasztet” następcom" — powiedział publicysta.

wkt/wPolityce.pl/TVP.Info

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook