Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: OFE rządzą Polską

03.04.2012

Po kompromisie emerytalnym zawartym pomiędzy partiami tworzącymi rządową koalicję, zarówno PSL jaki PO obwieściły swój sukces. Także komentatorzy i publicyści analizują i dociekają, która partia wyszła zwycięsko z potyczki o emerytury.

Ja jednak uważam, że prawdziwym zwycięzcą są Otwarte Fundusze Emerytalne, a precyzyjnie mówiąc zarządzające nimi firmy czyli Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Dlaczego tak uważam. Po pierwsze wydłużając wiek emerytalny do 67 lat Donald Tusk wydłużył także okres płacenia składek do OFE. Dla kobiet oznacza to płacenie składek aż o siedem lat dłużej, a dla mężczyzn o dwa lata. Oczywistym jest, że przechodząc później na emeryturę, krócej będziemy pobierać świadczenia emerytalne. Co więcej wydłużenie wieku emerytalnego oznacza, że PTE będą dłużej pobierały opłaty od wpłacanych składek i za zarządzanie Funduszami. Wydłużanie wieku już od 2013 roku o trzy miesiące rocznie, oznacza, że już od następnego roku zarobki PTE będą jeszcze większe. Dla nich ta reforma oznacza czysty zysk, liczony w setki milionów złotych rocznie.

W ubiegłym tygodniu bardzo ciekawe dane opublikował Dziennik Gazeta Prawna. Już sam tytuł jest wymowny: „PTE zarobiły miliony, OFE straciły miliardy”. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w zeszłym roku wszystkie Fundusze na których gromadzone są nasze składki emerytalne odnotowały ponad jedenaście miliardów złotych strat. To gigantyczna suma. Oczywiście entuzjaści OFE odpowiedzą, że inwestując na giełdzie OFE narażone są na dekoniunkturę, i że mają jeszcze wiele lat, żeby te straty odrobić. A co będzie jeśli kolejne lata przyniosą kolejne straty, albo przyszłe zyski nie będą bilansować wcześniejszych strat?

Warta uwagi jest druga informacja zawarta w tytule. Choć nasze Fundusze zgromadzone w OFE uległy znacznemu zmniejszeniu, to firmy zarządzające OFE zarobiły w 2011roku ponad 600 milionów złotych. Zarobiły na opłatach pobieranych od wpłacanych przez nas do OFE składek, oraz z opłat za zarządzanie środkami zgromadzonymi w Funduszach. To jedyni i najwięksi beneficjenci systemu wprowadzonego przez rząd Jerzego Buzka.

Twórcy reformy obiecują, że wydłużenie wieku emerytalnego służy wzrostowi naszych przyszłych emerytur. Twierdzą, że dzięki temu, że będziemy pracować dłużej o dwa (mężczyźni) i siedem (kobiety) lat nasze emerytury wzrosną o kilkadziesiąt procent. Nie przedstawili jednak konkretnych wyliczeń pokazujących dlaczego tak gigantyczny wzrost emerytur będziemy zawdzięczać pracy przez ostatnie dwa i siedem lat składkowych. Skoro po wcześniejszych dziesiątkach lat pracy nasze emerytury mają być „głodowe” to dlaczego tak drastycznie wzrosną w ciągu tylko kilku ostatnich lat naszej pracy. Skąd takie obietnice, gdzie są precyzyjne wyliczenia?

Reforma emerytalna rządu Jerzego Buzka, dziś czołowego polityka PO, okazała się gigantycznym oszustwem. Przyszłym emerytom obiecywano sielskie życie, wakacje pod palmami. Tymczasem po zaledwie 13 latach od jej wprowadzenia, okazuje się, że przyszłe emerytury będą wręcz „głodowe”. Niestety wydłużenie wieku emerytalnego to żadna reforma, to kolejne oszustwo. Po raz kolejny beneficjentami będą firmy zarządzające OFE. Po raz kolejny wygrywa ich interes, a nie interesy Polaków. Warto się przyjrzeć czyj lobbing stał za ustawą wydłużającą wiek emerytalny? Warto prześwietlić tych tzw. ekspertów i osoby przygotowujące ustawę pod kątem ich obecnych i przeszłych związków z OFE. Warto też przyjrzeć się gdzie dziś są osoby , które tworzyły reformę emerytalną Buzka. Dziś niestety wygląda na to, że to OFE rządzą Polską.

Marcin Mastalerek

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook