Jedynie prawda jest ciekawa


OFE pozwolą Rostowskiemu nie nowelizować budżetu

12.04.2013

Przejęcie pieniędzy z OFE, pozwoli Rostowskiemu nie nowelizować budżetu.

1. Minął już I kwartał 2013 roku ale na razie minister Rostowski „pochwalił się” tylko wielkością deficytu budżetowego za ten okres. Wyniósł on 24,4 mld zł czyli blisko 69% deficytu całorocznego.

Nie wiemy na razie jak przebiegała realizacja dochodów podatkowych i niepodatkowych w I kwartale ale musiała być gorsza niż w 2 pierwszych miesiącach roku, bo wielkość deficytu jest aż o 8 punktów procentowych większa (po pierwszych 2 miesiącach roku deficyt budżetowy wyniósł 61% deficytu całorocznego).

Przypomnijmy tylko, że po 2 miesiącach czyli po upływie 17% rocznego czasu mieliśmy znacznie niższe wykonanie wpływów podatkowych.

I tak wpływy z podatku VAT stanowiły tylko 14% wpływów całorocznych (niecałe 20 mld zł na ponad 160 mld zł zaplanowanych), z akcyzy 13,5% (8 mld zł na 64 mld zł ), z CIT 12,9 % (4 mld zł na 30 mld zł) i z PIT 16% (7 mld zł na 43 mld zł).

Jeszcze gorzej „szły” wpływy niepodatkowe (tutaj są zaplanowane między innymi wpływy z mandatów). Ich wykonanie po 2 miesiącach wyniosło niewiele ponad 10% (3 mld zł z zaplanowanych ponad 30 mld zł).

2. Minister finansów już także wie, że podstawowe wielkości makroekonomiczne, które przyjął do tworzenia budżetu na 2013 roku, są w dużej mierze nieaktualne.

Wzrost gospodarczy miał wynieść 2,2% PKB, a teraz nawet najwięksi optymiści twierdzą, że jeżeli przekroczy 1%, to będzie bardzo dobrze.

Zatrudnienie miało wzrosnąć o 0,3%, natomiast już teraz wiadomo, że spadnie ono o 1-1,5%, popyt konsumpcyjny miał wzrosnąć o 2%, a obecnie przyjmuje się że wzrośnie śladowo od 0,1 do 0,2%, inflacja miała wynieść średniorocznie 2,7%, a obecnie nawet NBP szacuje ją na 1-1,5% i wreszcie bezrobocie na koniec roku 2013 miało wynieść 13%, teraz już wiadomo, że przekroczy 14%.

Mniejszy niż planowano wzrost gospodarczy i niższa inflacja to w oczywisty sposób cios w dochody budżetowe, szczególnie w odniesieniu do podatku VAT. Do tej pory w Polsce raczej się nie zdarzało, żeby rzeczywista inflacja była niższa od tej przyjętej w budżecie.

Spadek zatrudnienia zamiast planowanego wzrostu, to uderzenie w przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a tym samym konieczność zwiększenia dotacji do tego Funduszu, a ponieważ nie jest to możliwe bez nowelizacji budżetu więc jedyne wyjście to zwiększenie poziomu kredytowania z budżetu albo też konieczność zaciągania przez Fundusz kredytów komercyjnych.

Wreszcie wyraźnie niższy niż planowano poziom konsumpcji to załamanie podstawowego czynnika wzrostu polskiego PKB. Do tej pory konsumpcja odpowiadała za 2/3 wzrostu PKB w naszym kraju, teraz będzie miała neutralny wpływ na ten wzrost.

3. Wszystko to zdaniem ekonomistów spowoduje, że dochody budżetowe będą niższe od tych planowanych przynajmniej o 20 mld zł, choć ostatnio NBP ogłosił, że osiągnął za rok 2012 zysk w wysokości 5,5 mld zł, a ponieważ zgodnie z ustawą ma obowiązek wpłaty do budżetu aż 95% tego zysku, to humor ministra Rostowskiego troszkę się poprawił. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że bez kolejnego sięgnięcia po środki finansowe gromadzone w OFE, się jednak nie odbędzie. Krążą po Sejmie uporczywe informacje, że Tusk i Rostowski już podjęli decyzję o likwidacji OFE, a wszystko co w tej sprawie się teraz dzieje (sporządzanie kolejnych raportów przez ministra pracy), to tylko zasłony dymne. 

Jednak gdyby przeprowadzenie takiej operacji jeszcze w tym roku ze względów politycznych i czasowych nie było możliwe, to raczej na pewno rząd przygotuje projekt ustawy o konieczności przekazywania przez OFE do ZUS kapitału każdego ubezpieczonego na 10 lat przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.

Takie rozwiązanie oznaczałoby przeniesienie do FUS około 40 mld zł (oczywiście nie jednorazowo), a to pozwoliłoby na znaczące obniżenie dotacji budżetowej dla tego Funduszu, a tym samym minister Rostowski uniknąłby nowelizacji budżetu, czego wręcz panicznie się boi.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook