Jedynie prawda jest ciekawa


OFE pozwolą Rostowskiemu nie nowelizować budżetu

12.04.2013

Przejęcie pieniędzy z OFE, pozwoli Rostowskiemu nie nowelizować budżetu.

1. Minął już I kwartał 2013 roku ale na razie minister Rostowski „pochwalił się” tylko wielkością deficytu budżetowego za ten okres. Wyniósł on 24,4 mld zł czyli blisko 69% deficytu całorocznego.

Nie wiemy na razie jak przebiegała realizacja dochodów podatkowych i niepodatkowych w I kwartale ale musiała być gorsza niż w 2 pierwszych miesiącach roku, bo wielkość deficytu jest aż o 8 punktów procentowych większa (po pierwszych 2 miesiącach roku deficyt budżetowy wyniósł 61% deficytu całorocznego).

Przypomnijmy tylko, że po 2 miesiącach czyli po upływie 17% rocznego czasu mieliśmy znacznie niższe wykonanie wpływów podatkowych.

I tak wpływy z podatku VAT stanowiły tylko 14% wpływów całorocznych (niecałe 20 mld zł na ponad 160 mld zł zaplanowanych), z akcyzy 13,5% (8 mld zł na 64 mld zł ), z CIT 12,9 % (4 mld zł na 30 mld zł) i z PIT 16% (7 mld zł na 43 mld zł).

Jeszcze gorzej „szły” wpływy niepodatkowe (tutaj są zaplanowane między innymi wpływy z mandatów). Ich wykonanie po 2 miesiącach wyniosło niewiele ponad 10% (3 mld zł z zaplanowanych ponad 30 mld zł).

2. Minister finansów już także wie, że podstawowe wielkości makroekonomiczne, które przyjął do tworzenia budżetu na 2013 roku, są w dużej mierze nieaktualne.

Wzrost gospodarczy miał wynieść 2,2% PKB, a teraz nawet najwięksi optymiści twierdzą, że jeżeli przekroczy 1%, to będzie bardzo dobrze.

Zatrudnienie miało wzrosnąć o 0,3%, natomiast już teraz wiadomo, że spadnie ono o 1-1,5%, popyt konsumpcyjny miał wzrosnąć o 2%, a obecnie przyjmuje się że wzrośnie śladowo od 0,1 do 0,2%, inflacja miała wynieść średniorocznie 2,7%, a obecnie nawet NBP szacuje ją na 1-1,5% i wreszcie bezrobocie na koniec roku 2013 miało wynieść 13%, teraz już wiadomo, że przekroczy 14%.

Mniejszy niż planowano wzrost gospodarczy i niższa inflacja to w oczywisty sposób cios w dochody budżetowe, szczególnie w odniesieniu do podatku VAT. Do tej pory w Polsce raczej się nie zdarzało, żeby rzeczywista inflacja była niższa od tej przyjętej w budżecie.

Spadek zatrudnienia zamiast planowanego wzrostu, to uderzenie w przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a tym samym konieczność zwiększenia dotacji do tego Funduszu, a ponieważ nie jest to możliwe bez nowelizacji budżetu więc jedyne wyjście to zwiększenie poziomu kredytowania z budżetu albo też konieczność zaciągania przez Fundusz kredytów komercyjnych.

Wreszcie wyraźnie niższy niż planowano poziom konsumpcji to załamanie podstawowego czynnika wzrostu polskiego PKB. Do tej pory konsumpcja odpowiadała za 2/3 wzrostu PKB w naszym kraju, teraz będzie miała neutralny wpływ na ten wzrost.

3. Wszystko to zdaniem ekonomistów spowoduje, że dochody budżetowe będą niższe od tych planowanych przynajmniej o 20 mld zł, choć ostatnio NBP ogłosił, że osiągnął za rok 2012 zysk w wysokości 5,5 mld zł, a ponieważ zgodnie z ustawą ma obowiązek wpłaty do budżetu aż 95% tego zysku, to humor ministra Rostowskiego troszkę się poprawił. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że bez kolejnego sięgnięcia po środki finansowe gromadzone w OFE, się jednak nie odbędzie. Krążą po Sejmie uporczywe informacje, że Tusk i Rostowski już podjęli decyzję o likwidacji OFE, a wszystko co w tej sprawie się teraz dzieje (sporządzanie kolejnych raportów przez ministra pracy), to tylko zasłony dymne. 

Jednak gdyby przeprowadzenie takiej operacji jeszcze w tym roku ze względów politycznych i czasowych nie było możliwe, to raczej na pewno rząd przygotuje projekt ustawy o konieczności przekazywania przez OFE do ZUS kapitału każdego ubezpieczonego na 10 lat przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.

Takie rozwiązanie oznaczałoby przeniesienie do FUS około 40 mld zł (oczywiście nie jednorazowo), a to pozwoliłoby na znaczące obniżenie dotacji budżetowej dla tego Funduszu, a tym samym minister Rostowski uniknąłby nowelizacji budżetu, czego wręcz panicznie się boi.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook