Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Odzyskajmy polskie banki!

07.11.2011

Strefa euro w dotychczasowym kształcie nie przetrwa, nie uratuje jej ani Grupa G-20, ani kolejne szczyty UE, ani tym bardziej Chiny, które mówią Europie, dość luksusów, zacznijcie oszczędzać.

Grecja już zbankrutowała, może wybrać albo gospodarczą i finansową niewolę przez lata albo bankructwo na raty. Następne w kolejce są Włochy – ich blisko 2 bln euro zadłużenia w obligacjach nie pokryją nawet Chiny, gdyby nawet chciały, a nie chcą. Rząd Berlusconiego musi upaść. Stany Zjednoczone martwią się o Europę i strefę euro, bo amerykańskie banki i fundusze inwestycyjne są załadowane po brzegi również europejskimi obligacjami i toksycznymi aktywami. Wolą silne euro niż słabe euro – konkurencyjne dla dolara i amerykańskiego eksportu. Lepiej zubażać sąsiada, niż siebie samego.

„Wujek dobra rada” zza Oceanu wspiera nas, Europejczyków, duchem. Nie można więc wykluczyć kolejnych bankructw, zamieszek, upadków kolejnych rządów, stanów wyjątkowych oraz niepokojów i buntów społecznych na całym świecie. Policje  przygotowują się na ten wariant. Narody nie chcą zwolnień i obniżki płac.

Co dla Polski oznacza bankructwo Grecji, realne zagrożenie bankructwem Włoch, czy rozpad strefy euro? Gigantyczne kłopoty europejskich banków, a w związku z tym rozpaczliwe próby pokrycia swych strat poprzez natychmiastowe ściąganie pieniędzy z pełnych kas swych banków – córek właśnie w Polsce.

To oznaczałoby, że najwyższe od lat zyski zagranicznych banków obecnych dziś w Polsce (14-15 mld zł. ) pod postacią lokat, dywidend, linii kredytowych powędrują do zagranicznych central. To już ma miejsce na dużą skalę i na nic tu zalecenia polskiego nadzoru. Możliwa jest też chaotyczna i za każdą cenę wyprzedaż banków w Polsce, jak i gwałtowny wzrost rentowności polskich obligacji powyżej 6,5 proc., zwłaszcza w przyszłym roku, ze względu na ogromne potrzeby pożyczkowe polskiego państwa, rzędu blisko 175 mld zł.

Możliwy jest też spadek zamówień eksportowych, znaczne osłabienie polskiego złotego nawet w granicach 5 zł. za euro, gdyby wzmogły się ataki spekulacyjne, a interwencje walutowe okazały się zbyt skromne, a tym samym wzrost polskiego zadłużenia i przekroczenie już nie 55 proc., a 60 proc. progu ostrożnościowego.

Konieczne wydaje się zatem natychmiastowe przygotowanie planu awaryjnego dla stabilności polskiego systemu bankowego, zwołanie Komitetu Stabilności Finansowej i odzyskanie polskich kiedyś banków – ich repolonizacja. Kto nie ma banków, ten nie ma nic do gadania. Unarodowienie polskich długów i odzyskanie banków mogą nas uratować przed światową gospodarczą  i finansową zawieruchą. A ta wbrew pozorom wzbiera na sile.

Nie można też wykluczyć, że przed nami wojna z Iranem. Warto więc, żeby do kupienia nie zaoferowano nam banków wydmuszek, bez kapitałów zysków, dywidend, a jedynie z długami, zagrożonymi kredytami walutowymi, wydrenowanych z gotówki. To, co tanio i głupio wyprzedaliśmy, teraz moglibyśmy drogo odkupić. Banki to przecież krwiobieg każdej gospodarki, zbyt częste upuszczanie krwi może być śmiertelnym ryzykiem.

Gwałtowna transfuzja finansowej krwi do zagranicznych central może oznaczać śmiertelną anemię dla polskiej gospodarki. Ratujmy, więc co się da, ale z głową.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

niezalezna.pl

(fot.flickr.com/francediplomatie)

Warto poczytać

 1. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 2. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 3. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-20-o-164757 20.10.2016

  Sędzia Muszyński: Zdanie prezesa TK jest dla mnie drugorzędne

  "Andrzej Rzepliński nie posiada żadnych uprawnień do tego, by traktować mnie inaczej niż innych sędziów TK”.

 5. spie-st 20.10.2016

  Śpiewak: Zależy nam na wyjaśnieniu patologii

  Śpiewak dodał, że będzie bacznie przyglądał się zapowiadanemu przez PiS projektowi powołania komisji weryfikacyjnej w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

 6. mat-st 20.10.2016

  Potrzebny audyt w KNF?

  Rozmowa z Rafałem Matusiakiem, prezesem Krajowej SKOK, członkiem Rady Dyrektorów WOCCU.

 7. wsiecipiesiewicz1910 19.10.2016

  „wSieci”: Kulisy procesu Piesiewicza

  „Już sama sentencja wyroku przyprawia karnistów o ból głowy”.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook