Jedynie prawda jest ciekawa


Bugaj: Odwołano kryzys, którego nie było?

09.09.2013

"Jak mógł ustać kryzys, którego... nigdy nie było?" - zastanawia się prof. Ryszard Bugaj w rozmowie z dziennikiem "Polska the Times".

Jak zauważa były doradca prezydenta Kaczyńskiego, choć jest kilka symptomów poprawy sytuacji gospodarczej, to nie ma gwarancji, że jest to zmiana trwała.

"Jest też kwestia definicji kryzysu. Tusk zdaje się stawiać znak równości między kryzysem, a recesją. Z różnych ważnych powodów należy kryzys utożsamiać po prostu z nasileniem negatywnych perturbacji (wysokie bezrobocie, nierównowaga budżetowa itp.). Z tym mamy nadal do czynienia i perspektywy nie są dobre" - mówi prof. Bugaj.

Prezydencki doradca odnosi się również do zapowiadanych protestów Solidarności. Jego zdaniem akcja związkowców jest jak najbardziej uzasadnione, a walka z elastycznym czasem pracy i podwyższonym wiekiem emerytalnym leży w naturalnym kręgu zainteresowań związków zawodowych, które z definicji dbają o interesy pracowników. Nie ma też nic dziwnego w formie tych protestów.

"Protesty, strajki to są formy działalności związków zawodowych wszędzie w demokratycznych krajach na świecie" - zauważa Bugaj.

Zdaniem rozmówcy dziennika NSZZ Solidarność powoli ale skutecznie zmienia swój wizerunek.

Kluczową sprawą dla związku jest zmiana postrzegania go przez opinię publiczną. To się zresztą trochę poprawia. Piotr Duda jest bardzo sprawny. Namawiam znajomych działaczy, żeby się postarali o wzmocnienie aktywności eksperckiej związku, żeby - na przykład - gdy się coś dzieje w gospodarce - istniał "adres", pod który może zawsze dziennikarz zadzwonić i otrzymać komentarz - twierdzi ekonomista.

Zdaniem Bugaja Solidarność powinna też poważnie rozważyć stworzenie swojej reprezentacji politycznej, ale nie w Sejmie   - jak to było za czasów AWS - ale wyłącznie w Senacie.

W senacie "nie ma rządu", są ustawy. Obecność w senacie sprzyjałaby podejmowaniu inicjatyw referendalnych, ponieważ konstytucja przewiduje, że referendum może być ogłoszone na wniosek prezydenta, zatwierdzony większością głosów przez senat - podkreśla Bugaj i wyjaśnia:

"Spodziewam się, że w najbliższych wyborach frekwencja może być nawet poniżej 40 procent i wtedy wyłoni się większość, na którą głosowało 20 albo mniej procent ludzi. Wówczas, kiedy formalna rządząca większość zagalopuje się, forsując interesy swoich wyborców, swojego targetu, będzie potrzebny ktoś, kto będzie rzecznikiem większości. W takiej sytuacji referendum może zapobiec rozstrzygnięciu w imię interesów mniejszości. To jest demokratyczna i rozsądna droga".

Zdaniem Bugaja kwestii uczestnictwa polityków PiS na manifestacjach nie należ uznać za przesądzoną. 

ansa/Polska the Times

[fot. Bogpress]

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook