Jedynie prawda jest ciekawa


Odpowiedzialność za dziecko poczęte wg TVN

28.08.2015

W programie „Fakty” wyemitowanym przez telewizję TVN w dniu 20 sierpnia 2015 r. został pokazany materiał przygotowany przez redaktor Magdę Łucyan, a dotyczący narodzin dziewczynki, która w związku z spożyciem alkoholu przez matkę miała w chwili przyjścia na świat około 2 promili alkoholu we krwi.

Skutkiem tego miały być nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka; wskazano również na wysokie niebezpieczeństwo powstania u dziewczynki alkoholowego zespołu płodowego. Na tle tragedii tego dziecka starano się zwrócić uwagę na lukę w prawie uniemożliwiającą pociągnięcie do odpowiedzialności karnej kobietę spożywającą alkohol w czasie ciąży.        

Ze wszech miar szczytny motyw tego materiału przypomniał mi jednak o burzy, jaką wywołał projekt zmian kodeksu karnego z dnia 5 listopada 2013 r., przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, i stosunku do tych zmian dziennikarzy stacji, o której tutaj mowa, jak też TVN 24.  Co prawda rozwiązania tam proponowane nie dawały możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej matki dziecka poczętego w opisanej wyżej sytuacji, wprowadzały jednak typ czynu zabronionego statuującego odpowiedzialność matki za spowodowanie śmierci dziecka poczętego zdolnego do samodzielnego życia poza jej organizmem. Na „paskach” TVN24 stawiano wtedy pytanie o nową wojnę aborcyjną, redaktor Morozowski pytał w programie „Tak jest” o godność kobiety, formułował tezę o traktowaniu matki jako „podejrzanego inkubatora”.

Skoro więc proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną zmiany, sankcjonujące zachowania o znacznie wyższej społecznej szkodliwości, spotkały się wtedy ze stanowczą reakcją TVN i TVN24, cieszy tak radykalna zmiana linii obu stacji w kierunku objęcia odpowiedzialnością karną matki dziecka poczętego już za spowodowanie u niego rozstroju zdrowia. Chyba że panie redaktor: Pochanke i Łucyan nie do końca przemyślały konsekwencje swojego stanowiska, nie śmiałbym jednak odmówić rzetelności stacji głoszącej „całą prawdę całą dobę”.

adwokat Paweł Szafraniec

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook