Jedynie prawda jest ciekawa


Odpowiedzialność za dziecko poczęte wg TVN

28.08.2015

W programie „Fakty” wyemitowanym przez telewizję TVN w dniu 20 sierpnia 2015 r. został pokazany materiał przygotowany przez redaktor Magdę Łucyan, a dotyczący narodzin dziewczynki, która w związku z spożyciem alkoholu przez matkę miała w chwili przyjścia na świat około 2 promili alkoholu we krwi.

Skutkiem tego miały być nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka; wskazano również na wysokie niebezpieczeństwo powstania u dziewczynki alkoholowego zespołu płodowego. Na tle tragedii tego dziecka starano się zwrócić uwagę na lukę w prawie uniemożliwiającą pociągnięcie do odpowiedzialności karnej kobietę spożywającą alkohol w czasie ciąży.        

Ze wszech miar szczytny motyw tego materiału przypomniał mi jednak o burzy, jaką wywołał projekt zmian kodeksu karnego z dnia 5 listopada 2013 r., przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, i stosunku do tych zmian dziennikarzy stacji, o której tutaj mowa, jak też TVN 24.  Co prawda rozwiązania tam proponowane nie dawały możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej matki dziecka poczętego w opisanej wyżej sytuacji, wprowadzały jednak typ czynu zabronionego statuującego odpowiedzialność matki za spowodowanie śmierci dziecka poczętego zdolnego do samodzielnego życia poza jej organizmem. Na „paskach” TVN24 stawiano wtedy pytanie o nową wojnę aborcyjną, redaktor Morozowski pytał w programie „Tak jest” o godność kobiety, formułował tezę o traktowaniu matki jako „podejrzanego inkubatora”.

Skoro więc proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną zmiany, sankcjonujące zachowania o znacznie wyższej społecznej szkodliwości, spotkały się wtedy ze stanowczą reakcją TVN i TVN24, cieszy tak radykalna zmiana linii obu stacji w kierunku objęcia odpowiedzialnością karną matki dziecka poczętego już za spowodowanie u niego rozstroju zdrowia. Chyba że panie redaktor: Pochanke i Łucyan nie do końca przemyślały konsekwencje swojego stanowiska, nie śmiałbym jednak odmówić rzetelności stacji głoszącej „całą prawdę całą dobę”.

adwokat Paweł Szafraniec

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook