Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Odpowiedzialność za dziecko poczęte wg TVN

28.08.2015

W programie „Fakty” wyemitowanym przez telewizję TVN w dniu 20 sierpnia 2015 r. został pokazany materiał przygotowany przez redaktor Magdę Łucyan, a dotyczący narodzin dziewczynki, która w związku z spożyciem alkoholu przez matkę miała w chwili przyjścia na świat około 2 promili alkoholu we krwi.

Skutkiem tego miały być nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka; wskazano również na wysokie niebezpieczeństwo powstania u dziewczynki alkoholowego zespołu płodowego. Na tle tragedii tego dziecka starano się zwrócić uwagę na lukę w prawie uniemożliwiającą pociągnięcie do odpowiedzialności karnej kobietę spożywającą alkohol w czasie ciąży.        

Ze wszech miar szczytny motyw tego materiału przypomniał mi jednak o burzy, jaką wywołał projekt zmian kodeksu karnego z dnia 5 listopada 2013 r., przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, i stosunku do tych zmian dziennikarzy stacji, o której tutaj mowa, jak też TVN 24.  Co prawda rozwiązania tam proponowane nie dawały możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej matki dziecka poczętego w opisanej wyżej sytuacji, wprowadzały jednak typ czynu zabronionego statuującego odpowiedzialność matki za spowodowanie śmierci dziecka poczętego zdolnego do samodzielnego życia poza jej organizmem. Na „paskach” TVN24 stawiano wtedy pytanie o nową wojnę aborcyjną, redaktor Morozowski pytał w programie „Tak jest” o godność kobiety, formułował tezę o traktowaniu matki jako „podejrzanego inkubatora”.

Skoro więc proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną zmiany, sankcjonujące zachowania o znacznie wyższej społecznej szkodliwości, spotkały się wtedy ze stanowczą reakcją TVN i TVN24, cieszy tak radykalna zmiana linii obu stacji w kierunku objęcia odpowiedzialnością karną matki dziecka poczętego już za spowodowanie u niego rozstroju zdrowia. Chyba że panie redaktor: Pochanke i Łucyan nie do końca przemyślały konsekwencje swojego stanowiska, nie śmiałbym jednak odmówić rzetelności stacji głoszącej „całą prawdę całą dobę”.

adwokat Paweł Szafraniec

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

dziecko

,

ciąża

,

TVN

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook