Jedynie prawda jest ciekawa

Odpowiedzialni za to powinni trafić pod sąd

19.10.2011

„To sytuacja skandaliczna” – mówi portalowi Stefczyk.info politolog Przemysław Żurawski vel. Grajewski, komentując wiadomość, że polskie wojsko w Afganistanie do łączności wykorzystuje rosyjskiego satelitę.

Nasz rozmówca zaznacza, że tak kategoryczna ocena „wydaje się oczywista”. „Choć nie jestem specjalistą od parametrów technicznych, nie wyobrażam sobie, by ta sytuacja nie otwierała Rosjanom dostępu do informacji przekazywanych przez Wojsko Polskie” – tłumaczy politolog. 

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że rozwiązania dotyczące łączności oznaczają de facto „pełne otwarcie na penetrację wywiadowczą polskiej misji w Afganistanie”. „W zakresie, w jakim korzystano z tego satelity” – zaznacza Żurawski vel Grajewski. Nasz rozmówca dodaje, że osoby odpowiedzialne za tę sytuację powinny stanąć przed sądem. „Powinny być osądzone w kategoriach zdrady” – tłumaczy ekspert ds. wojskowych.

Żurawski vel Grajewski pytany o możliwe przyczyny decyzji dot. misji w Afganistanie mówi, że w tej sprawie nasuwa się jeden wniosek. „Zastanawiając się nad przyczynami tego zjawiska nasuwa się jeden wniosek: aparat państwa polskiego, w tym wojsko, nadal jest nasycone ludźmi, którzy mają związki z Moskwą z czasów PRLu czy późniejszych mają związki, i są jej agentami w kraju” – tłumaczy politolog. Zaznacza jednak, że są to domysły. 

saż

[Fot. PAP/Jerzy Undro]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook