Jedynie prawda jest ciekawa

Odlot Michnika: KOD jest jak "Solidarność" za komuny!

17.06.2016

Co ciekawe, Michnik pochwalił program 500+. "Wszystko, co poprawia jakość życia, niezależnie, czy wychodzi od PiS, zasługuje na poparcie"

Adam Michnik spotkał się w czwartek z czytelnikami "Gazety Wyborczej" w Katowicach. Jego zdaniem rząd PiS poprzez swoją retorykę potrafił pobudzić do działania dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce. "Spontaniczne zrodzenie się Komitetu Obrony Demokracji jest fenomenem, który będzie kiedyś opisywany tak jak zrodzenie się "Solidarności" - zapowiedział Michnik.

Porównywanie KOD z "Solidarnością" za czasów komunizmu to jednak nie ostatnia bzdura, jaką wygłosił naczelny "Wyborczej". Michnik przekonywał, że trzeba przełamać narrację historyczną, która narzucana jest przez obecny rząd. "Zwyciężyła opowieść, w której po wojnie jedynymi przyzwoitymi patriotami byli "żołnierze wyklęci", a potem już tylko Kaczyńscy" - skwitował Michnik. Porównał, że to sposób narracji podobny do tego, który przed laty proponował komunizm.

W ostrych słowach krytykował też Jarosława Kaczyńskiego i PiS. "Kaczyński nie czuje świata, który się zmienia. Fundamentem tej Polski, której on pragnie, jest bardzo konserwatywny, nacjonalistycznie rozumiany katolicyzm. To pewien model religii przekształcony w instrument ideologiczny. Katolicyzm inny niż ten propagowany przez Jana Pawła II czy Józefa Tischnera" - mówił Adam Michnik.

Co ciekawe, Michnik pochwalił program 500+. "Wszystko, co poprawia jakość życia, niezależnie, czy wychodzi od PiS, czy od kogoś innego, zasługuje na poparcie" - stwierdził. Przyznał, że nie ma natomiast pewności, czy Polskę stać na program "Rodzina 500+". A ekonomiści są pełni wątpliwości w tej sprawie.

LL, wyborcza.pl

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook