Jedynie prawda jest ciekawa


Odlot! Komentarze dziennikarzy i polityków po decyzji prezesa PiS-u o oddaniu nagród

05.04.2018
komentarze05042018
Odlot! Komentarze dziennikarzy i polityków po decyzji prezesa PiS-u o oddaniu nagród

– Polityka nie jest dla bogacenia się – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości na specjalnej konferencji prasowej. Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż nagrody przyznane wcześniej ministrom trafią do Caritasu, a uposażenie posłów, senatorów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów będzie obniżone.

Bardzo szybko się okazało, iż reakcja PiS-u na kryzys wywołany nagrodami dla rządu nie jest na rękę sympatykom opozycji totalnej. Ci, którzy przed konferencją prasową prezesa PiS-u chcieli, żeby ministrowie oddali swoje nagrody nagle uznali, że zrealizowanie tej decyzji i dodatkowa zapowiedź zmniejszenia uposażeń jest „populizmem” i „psuciem państwa”. 

Jedną decyzją Jarosław Kaczyński nie tylko kolejny raz obronił rząd i swoją partię, ale też skompromitował opozycję ukazując jej hipokryzję.

Wściekłość wyrażano w różny sposób.

– Dobry car i źli bojarzy. Trzy grube lata. Jeden rok będzie chudszy. Pazerne nagrody, premie, delegacje, porozprowadzane rodziny, kołowrotek w spółkach i bizantyjskie przywileje – napisał poseł Michał Szczerba.

– Kaczyński miota się od ściany do ściany. Niedawno chwalił nagrody ministrów, dzisiaj nie wiedział, że były i szuka winnych. Kto winny - posłowie! – komentował Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Oszczędności nie spodobały się również posłowi Zembaczyńskiego:

 – #PJK @pisorgpl swoimi pomysłami na ratowanie wizerunku chciwej partii sprawi jedynie, że wzrośnie korupcja. On niczego nie rozwiązuje, wynagrodzenie powinno być powiązane z efektami i wydajnością pracy, a nie z myśleniem człowieka bez umiejętności obsługi komputera z WiFi – pisał poseł Nowoczesnej i członek komisji ds. Amber Gold.  

Nad utraconą częścią uposażenia ubolewał również Borys Budka:

Dzięki  posłowi .@KrzysztofBrejza Polacy dowiedzieli się o PiS-owskim skoku na kasę. W "nagrodę" poseł Brejza będzie zarabiał na 20 proc. mniej. A pazerni ministrowie bez zmian. #OddajcieKase – napisał poseł PO.

W swoim - nieco chaotycznym - stylu komentował decyzję Jarosława Kaczyńskiego poseł Piotr Misiło:

– „Bóg” Jarosław przemówił. Koń zawinił, a kozę powiesili.  Ministrowie @pisorgpl się nachapali, a ukarać Jarosław  chce samorządowców i parlamentarzystów. Ale to nie przykryje waszej chciwości @pisorgpl Horacy mawiał: Jesteśmy okłamywani pozorami prawdy.  Nieustannie – skomentował poseł Nowoczesnej.

Kompromitowali się też pięknie przedstawiciele mediów.

A poważnie mówiąc, obniżanie pensji dla polityków to koszmarna decyzja Kaczyńskiego. One powinny być wyższe, a nie niższe. Populizm Kaczyńskiego psuje polską scenę polityczną coraz bardziej – napisał na Twitterze Janusz Schwertner, dziennikarz Onet.pl.‏

Program oszczędnościowy nie znalazł uznania również w oczach Tomasza Lisa:

– Kaczyński ma rację, niech do polityki idą albo totalne niedojdy albo milionerzy – dokładnie tak jest w republikach bananowych – napisał naczelny „Newsweeka”.

Podobne zdanie mają także inni członkowie tej samej redakcji.

– Rząd przyznał sobie wysokie nagrody, więc prezes Kaczyński ukarał wszystkich parlamentarzystów obniżką pensji. A tak naprawdę zostanie ukarane całe społeczeństwo, bo do polityki będą szli jeszcze mniej profesjonalni ludzie – skomentowała Renata Grochal, dziennikarka Newsweeka.

Wczorajsze nawoływanie do oddania nagród nagle się przeterminowało i zdezaktualizowało. Zapowiedzi o oszczędnościach nie uznały uznania w oczach wielu intelektualistów:

Niesamowity ten ruch JK. Psuje państwo, niszczy powagę Sejmu (wiem, wiele jej nie ma), antagonizuje samorządy. I ma wszelkie cechy kaprysu – napisał Wojciech Szacki, dziennikarz Polityki.

Podobnie komentował Konrad Piasecki.

– Festiwal niekonsekwencji zakończony populistycznym fajerwerkiem. Ktoś zarządza tym kryzysem? – uznał dziennikarz Radia Zet i TVN24.

Także przedstawiciele mediów uchodzacych za "konserwatywne" kolejny raz pokazali, że niewiele rozumieją z polityki, ale zawsze chętnie skrytykują Prawo i Sprawiedliwość:

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości pokazał swoją decyzją w sprawie pensji parlamentarzystów, że jest tylko chorągiewką na wietrze sondaży. I przy okazji przyczynił się do spadku poziomu elit politycznych - czytamy we wpisie Nowej Konfederacji. 

I chyba trudno o lepszy komentarz na koniec:

 Posłowie  opozycji, ich prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie  PO i PSL - spełnimy  wkrótce wasze żądania, by państwo było skromne. Będzie. I rząd i samorządy, spółki i Wy, posłowie i senatorzy opozycji programem skromności będziecie objęci. Cieszycie się? – zapytała retorycznie posłanka Krystyna Pawłowicz.

ac/twitter


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook