Jedynie prawda jest ciekawa


Odejście Gibały - sygnał gnicia układu

09.03.2012

Odejście Gibały to sygnał gnicia obecnego układu rządowego. A na końcu wymiany Tuska na kogoś innego.

Europoseł Ryszard Czarnecki dotknął sedna pisząc zaraz po dezercji Łukasza Gibały z PO, że obecny rząd zbliża się do granicy większości parlamentarnej. Dziś tę myśl powtarzają wszyscy, zastanawiając się nad przyszłością kluczowych rządowych projektów.  Ale ta personalnie błaha zmian (Gibała był w swojej partii outsiderem) ma także konsekwencje wewnętrzne, dla samej Platformy.

Poczucie, że każdy głos jest dla rządu ważny, wzmocni tendencję wielu posłów i lokalnych działaczy aby stawiać temu rządowi i swojemu liderowi żądania, często nie do spełnienia. Zostanie przełamana bariera psychologiczna, to samo można było obserwować w SLD od roku 2003, pod słabnącym kierownictwem Leszka Millera.

Na dokładkę czym słabsze będą sondaże, tym większa pokusa i odwaga aby manifestować własne zdanie i własne aspiracje. Czym większa i bardziej widoczna będzie z kolei niejednorodność, tym bardziej mogą spadać notowania. To sprzężenie zwrotne.

Co więcej, choć dziś nikt nie chce iść za Gibałą, w przyszłości pokusa się pojawi. Co oferuje Janusz Palikot? O tylko ile zachowa wznoszącą się pozycję sondażową, może dać perspektywę indywidualnego awansu, o co w hierarchicznej, zabudowanej Platformie dziś trudno. Jego własna partia jest pospolitym ruszeniem w stanie budowy. W takiej formacji łatwiej się wybić. Przykładowo - w 2014 roku Ruch Palikota będzie miał do zaoferowania ambitnym politykom miejsca na listach do europarlamentu. W PO nie sposób się do nich dopchać, wykształciła się tam kadra monopolizująca tę tematykę.

A "u Janusza", starego znajomego z niedawnych czasów,  wszystko będzie możliwe. On sam zna dobrze to środowisko, wie do kogo uderzyć, na czyich ambicjach pograć. Dziś barierą może być jeszcze jego niewielka powaga. Ale jutro? Pojutrze? Zwłaszcza jeśli w następstwie akcji Wyborczej i innych mediów winiarz z Biłgoraja awansuje do końca do mainstreamu. Lub raczej do niego wróci.

To naturalnie zwiększy z kolei nacisk koalicjantów - obecnego i potencjalnych - na ociężałego dominującego kolosa. Nie spodziewam się szybkich wyborów ani nawet szybkiej wymiany koalicji, choć ta ostatnia może się przytrafić w następstwie wypadku. Ale gdyby przegrane głosowania sprowadziły PO do roli faktycznej mniejszości w parlamencie, cały ten układ rządowy zacznie gnić.

Przepisy konstytucji zabezpieczają rząd przed pochopnym odwołaniem. Ba nawet utrudniają mu odejście, gdy sam tego chce. Ale konstytucja nie chroni najsilniejszej partii przed spadkiem w sondażach. Lekcja rządu Millera, a potem mniejszościowego układu Marka Belki, to był właśnie ten przypadek.

Ratunkiem dla PO może być w takiej sytuacji wymiana premiera, czyli twarzy. Ratunkiem dla Donalda Tuska jest z kolei tylko to, że ciężko jest wskazać nasuwającego się następcę. Ale być może czas przyniesie tu rozwiązania. W tym sensie Palikot zranił Tuska i będzie teraz postępował jak każdy drapieżnik, który poczuł krew rywala.

Piotr Zaremba

[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook