Jedynie prawda jest ciekawa


Ochman: W sprawie ministra czekamy na decyzję premier Kopacz

18.06.2015

- Nowy minister reprezentuje zupełnie inne stanowisko i to stanowisko zupełnie nieprzystające do standardów wypracowanych przez pana prof. Religę - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.Info Mariola Ochman, przewodnicząca sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ Solidarność.

STEFCZYK.INFO: Spodziewacie się, że premier Kopacz zdymisjonuje ministra okrzykniętego już przez mainstream jako „świetnego”?

Mariola Ochman: Nie wiemy, czy będzie dymisja, ale nasz wniosek mógł być tylko taki po tych słowach. One były niedopuszczalne. Spodziewałabym się po ministrze, który przychodzi po minister Kopacz i Arłukowiczu, że będzie chciał dialogu. Przecież kojarzony jest on z prof. Zbigniewem Religą...

Jest jednym z „Bogów” przecież...

No tak. I dlatego też spodziewałam się po nim człowieka dialogu. Prof. Religa był ostatnim ministrem zdrowia, który rzeczywiście próbował rozwiązywać problemy służby zdrowia dialogiem. Spodziewaliśmy się więc, że nowy minister, który wywodzi się z zespołu prof. Religi wie, w jaki sposób prof. Religa rozwiązywał problemy, i będzie próbował iść jego drogą. Tymczasem okazało się, że nowy minister reprezentuje zupełnie inne stanowisko i to stanowisko zupełnie nieprzystające do standardów wypracowanych przez pana prof. Religę.

Kolejną sprawą, która wywołała pewną konsternację, to to, że pan profesor zaczął mówić o jednej grupie zawodowej. Jest poza dyskusją, że pielęgniarek jest w Polsce za mało, a na dodatek są słabo opłacane. Człowiek kierujący zespołem, a przecież takim kimś jest minister zdrowia, nie może wyjmować z zespołu jednej grupy zawodowej i próbować kupować sobie spokój za 300 złotych. Sposób, w jakim ta propozycja została przedstawiona, jest uwłaczające.

Pokazuje to, że Platforma Obywatelska nadal dzieli i próbuje zarządzać poprzez konflikt.

Czy przypomina sobie pani, czy 2007 r. podczas strajku pielęgniarek prof. Zembala był równie stanowczy?

Nie. Ale warto przypomnieć sobie, że wówczas prof. Religa zderzył się od razu z „górą lodową”. Rok przed strajkami pielęgniarki otrzymały podwyżki najwyższe w historii, a mimo to protestowały. Po latach trudno mieć wątpliwości, że był to protest motywowany politycznie. Przypomnijmy jedynie, kto tam bywał w „białym miasteczku” i co mówił.

Prof. Zembala wtedy się nie wypowiadał, ale przynajmniej nie pamiętam takiej wypowiedzi. Za to pamiętam doskonale jakie było stanowisko PO w stosunku do proetestujących pielęgniarek i lekarzy. To było pełne wsparcie i solidarność z protestującymi.

Pamiętam też nasze rozmowy z ministrem Religą. Były to rozmowy, które nieraz kończyły się spięciami. Niemniej jednak był to człowiek, który miał wizję i który dla służby zdrowia poświęcił całe życie.

I teraz to co mówi prof. Zembala, że przyszedłby nawet tylko na jeden miesiąc, gdyby o to poprosiła go premier Kopacz, bo to „cudowny człowiek” itd., to dla mnie jest to zdrada profesora Religi, bo dobrze pamiętam, jak Ewa Kopacz odnosiła się na komisjach zdrowia do prof. Religi.

Jeśli jednak dymisji nie będzie, to co zrobi Solidarność?

Czekamy na reakcję premier, która dała się przecież poznać jako wielka obrończyni strajkujących pracowników ochrony zdrowia, a strajkujących pielęgniarek w szczególności. Będziemy się potem zastanawiać, co dalej.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook