Jedynie prawda jest ciekawa


Ochman: W sprawie ministra czekamy na decyzję premier Kopacz

18.06.2015

- Nowy minister reprezentuje zupełnie inne stanowisko i to stanowisko zupełnie nieprzystające do standardów wypracowanych przez pana prof. Religę - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.Info Mariola Ochman, przewodnicząca sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ Solidarność.

STEFCZYK.INFO: Spodziewacie się, że premier Kopacz zdymisjonuje ministra okrzykniętego już przez mainstream jako „świetnego”?

Mariola Ochman: Nie wiemy, czy będzie dymisja, ale nasz wniosek mógł być tylko taki po tych słowach. One były niedopuszczalne. Spodziewałabym się po ministrze, który przychodzi po minister Kopacz i Arłukowiczu, że będzie chciał dialogu. Przecież kojarzony jest on z prof. Zbigniewem Religą...

Jest jednym z „Bogów” przecież...

No tak. I dlatego też spodziewałam się po nim człowieka dialogu. Prof. Religa był ostatnim ministrem zdrowia, który rzeczywiście próbował rozwiązywać problemy służby zdrowia dialogiem. Spodziewaliśmy się więc, że nowy minister, który wywodzi się z zespołu prof. Religi wie, w jaki sposób prof. Religa rozwiązywał problemy, i będzie próbował iść jego drogą. Tymczasem okazało się, że nowy minister reprezentuje zupełnie inne stanowisko i to stanowisko zupełnie nieprzystające do standardów wypracowanych przez pana prof. Religę.

Kolejną sprawą, która wywołała pewną konsternację, to to, że pan profesor zaczął mówić o jednej grupie zawodowej. Jest poza dyskusją, że pielęgniarek jest w Polsce za mało, a na dodatek są słabo opłacane. Człowiek kierujący zespołem, a przecież takim kimś jest minister zdrowia, nie może wyjmować z zespołu jednej grupy zawodowej i próbować kupować sobie spokój za 300 złotych. Sposób, w jakim ta propozycja została przedstawiona, jest uwłaczające.

Pokazuje to, że Platforma Obywatelska nadal dzieli i próbuje zarządzać poprzez konflikt.

Czy przypomina sobie pani, czy 2007 r. podczas strajku pielęgniarek prof. Zembala był równie stanowczy?

Nie. Ale warto przypomnieć sobie, że wówczas prof. Religa zderzył się od razu z „górą lodową”. Rok przed strajkami pielęgniarki otrzymały podwyżki najwyższe w historii, a mimo to protestowały. Po latach trudno mieć wątpliwości, że był to protest motywowany politycznie. Przypomnijmy jedynie, kto tam bywał w „białym miasteczku” i co mówił.

Prof. Zembala wtedy się nie wypowiadał, ale przynajmniej nie pamiętam takiej wypowiedzi. Za to pamiętam doskonale jakie było stanowisko PO w stosunku do proetestujących pielęgniarek i lekarzy. To było pełne wsparcie i solidarność z protestującymi.

Pamiętam też nasze rozmowy z ministrem Religą. Były to rozmowy, które nieraz kończyły się spięciami. Niemniej jednak był to człowiek, który miał wizję i który dla służby zdrowia poświęcił całe życie.

I teraz to co mówi prof. Zembala, że przyszedłby nawet tylko na jeden miesiąc, gdyby o to poprosiła go premier Kopacz, bo to „cudowny człowiek” itd., to dla mnie jest to zdrada profesora Religi, bo dobrze pamiętam, jak Ewa Kopacz odnosiła się na komisjach zdrowia do prof. Religi.

Jeśli jednak dymisji nie będzie, to co zrobi Solidarność?

Czekamy na reakcję premier, która dała się przecież poznać jako wielka obrończyni strajkujących pracowników ochrony zdrowia, a strajkujących pielęgniarek w szczególności. Będziemy się potem zastanawiać, co dalej.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook