Jedynie prawda jest ciekawa


Obywatele i funkcjonariusze

28.03.2014

"Czyżby agent Tomek przebrał się za urzędnika i prowokował do łapówki prywatną obywatelkę Sawicką?" - pyta Janusz Wojciechowski.

Nie testujmy obywateli – napisał redaktor naczelny „Wprost” Sylwester Latkowski w aprobującym komentarzu redakcyjnym do wyroku Sądu Najwyższego i zarazem ostatecznego w sprawie byłej posłanki Sawickiej.

Przypomnijmy –- Sawicka została ostatecznie uniewinniona, bo nie wolno testować obywateli.

Obywateli?

Gdyby to było tak: obywatelka Sawicka zgłosiła się do szpitala, a tam agent Tomek, przebrany do ordynatora, mówi -– będę panią leczył, ale tylko za łapówkę. Bezradna Sawicka wręcza więc kopertę… - a tu cap! CBA!. Dopuściła się pani korupcji!

Wtedy bym powiedział – hola, hola!, panowie agenci! Nie wolno prowokować ani testować obywateli!

Ale tam, w tym Sejmie i w tym parku obok, sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Do posłanki, podkreślam –- do posłanki, a więc do funkcjonariuszki publicznej, nie do obywatelki! — zgłosił się przebrany za obywatela agent Tomek i wręczył jej łapówkę za kręcenie lodów, a wymieniona funkcjonariuszka publiczna (nie obywatelka) na kręcenie lodów przystała.

Nie obywatelka, lecz posłanka była testowana.

Odwracając Kmicica można powiedzieć – posłowi, nie prywatnemu…

Urzędnik na urzędzie nie jest obywatelem. Dotyczą go zupełnie inne normy prawne. Obywatel może robić wszystko, co nie jest zabronione. Urzędnik, funkcjonariusz państwowy, może natomiast robić tylko to, co jest mu prawnie przypisane.

I obywatela nie wolno testować, a urzędnika wolno, a nawet powinno się to od czasu do czasu robić, dla prewencji i społecznej higieny.

Brytyjska gazeta urządziła testowanie posłów do Parlamentu Europejskiego I kilku się skusiło. Po łapówkę się zgłosili. Nikt o zdrowych zmysłach nie miał o to pretensji do autorów prowokacji. Wina, wstyd i odpowiedzialność pozostała wyłącznie po stronie skorumpowanych posłów.

Bo tylko obywatele, a nie urzędnicy, mogą od państwa wymagać: nie wódź nas na pokuszenie…

Janusz Wojciechowski

[Fot. YT]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook