Jedynie prawda jest ciekawa


Oby wypowiedź Sienkiewicza nie była proroctwem

31.07.2013

1. W poniedziałek w jednej z telewizji komercyjnych w programie publicystycznym, nowy minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz (ten od zatrudniania 21-letnich doradców w gabinecie politycznym), bardzo chwalił prowadzoną przez rząd Tuska politykę gospodarczą i finansową.

Chcąc podkreślić jak się wydaje wyjątkowość rządów premiera Tuska niespodziewanie stwierdził „tylko my byliśmy 3 razy w XX wieku bankrutem i zaczynaliśmy od zera. Mamy pierwszy moment wychodzenia na prostą od 300 lat”.

Bartłomiej Sienkiewicz jest wprawdzie od niedawna ministrem ale powinien znać powiedzenie „że w domu wisielca, nie mówi się o sznurze” i raczej nie przypominać wcześniejszych bankructw naszego kraju.

2. Zwracanie uwagi na to, że w XX wieku Polska była 3 razy bankrutem, a pod światłymi rządami Tuska wychodzi na prostą, zaledwie parę dni po tym jak większość koalicyjna Platformy i PSL-u przegłosowała w Sejmie zawieszenie tzw. I progu ostrożnościowego w ustawie o finansach publicznych, dobitnie świadczy o tym, że ministrowie tego rządu niezależnie od jak długo są członkami Rady Ministrów, są kompletnie oderwani od rzeczywistości.

Przecież zniesienie tego progu zostało przeforsowane przez ministra Rostowskiego tylko dlatego, że w tym roku zabraknie w budżecie przynajmniej 30 mld zł dochodów podatkowych a tym samym, żeby dramatycznie nie ograniczać wydatków w IV kwartale tego roku, trzeba będzie podwyższyć deficyt budżetowy do 51 mld zł, a więc o dodatkowe 16 mld zł.

Zniesienie progu ostrożnościowego według którego dług publiczny liczony metodą krajową, nie powinien przekraczać 50% PKB, jest więc bezpośrednio spowodowane koniecznością podwyższenia deficytu budżetowego, co w konsekwencji spowoduje odpowiedni przyrost długu publicznego.

3. Tak się złożyło, że w momencie kiedy rząd przesłał do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych zawieszający tzw. I próg ostrożnościowy, Eurostat ogłosił dane dotyczące kształtowania się deficytu i długu po I kwartale tego roku we wszystkich krajach członkowskich.

Okazuje się, że w przypadku Polski dług ten (liczony metodą ESA 95), przekroczył i to znacznie nie tylko I ale i II próg ostrożnościowy (wynoszący 55% PKB) i wyniósł aż 57,3% PKB, a w liczbach bezwzględnych osiągnął astronomiczną kwotę 920 mld zł.

W porównaniu do IV kwartału 2012 nastąpił jego wzrost aż o 1,7% PKB, a w ujęciu rok do roku o 1,2% PKB i nastąpiło to mimo licznych zapewnień ministra Rostowskiego, że przy pomocy tak a nie inaczej skonstruowanego budżetu na rok 2013, dokonuje ogromnego zacieśnienia fiskalnego.

4.To właśnie z tego powodu minister Rostowski prowadzi podwójną księgowość na użytek polskiej Konstytucji i ustawy o finansach publicznych i zawartych tam progów liczy dług publiczny według metodologii krajowej, natomiast na potrzeby Eurostatu według metody ESA 95.

Według metodologii krajowej dług naszego kraju jest przynajmniej o 3% PKB niższy od tego liczonego metodologią unijną ale i ta podwójna rachunkowość jak widać nie zapobiegła przekroczeniu I progu ostrożnościowego i wynikających z niego konsekwencji.

Doskonale jednak wiemy, że prawdziwa sytuacja finansów publicznych jest jeszcze gorsza i gdyby tak wymieść wszystkie zobowiązania spod dywanu szacowane na przynajmniej 3-4% PKB, to polski dług publiczny liczony metodą unijną, przekroczyłby już zapisany w Konstytucji RP próg 60% PKB.

5. W sytuacji kiedy nasz dług publiczny pod rządami Tuska, zbliża się szybkimi krokami do astronomicznej kwoty 1000 mld zł i wygląda na to, że będą go spłacały nie tylko nasze dzieci ale i wnuki, wspominanie wcześniejszych bankructw naszego kraju jest wyjątkową niezręcznością.

No ale ministrom rządu Tuska w zaprzyjaźnionych mediach uchodzi wszystko na sucho, prowadząca program pani redaktor nawet się nie zająknęła, że wystarczyło ponad 5 lat rządów Tuska i dług naszego kraju wzrósł o blisko 400 mld zł. Czwarte bankructwo niestety coraz bliżej.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.PAP/ Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook