Jedynie prawda jest ciekawa


Oby wypowiedź Sienkiewicza nie była proroctwem

31.07.2013

1. W poniedziałek w jednej z telewizji komercyjnych w programie publicystycznym, nowy minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz (ten od zatrudniania 21-letnich doradców w gabinecie politycznym), bardzo chwalił prowadzoną przez rząd Tuska politykę gospodarczą i finansową.

Chcąc podkreślić jak się wydaje wyjątkowość rządów premiera Tuska niespodziewanie stwierdził „tylko my byliśmy 3 razy w XX wieku bankrutem i zaczynaliśmy od zera. Mamy pierwszy moment wychodzenia na prostą od 300 lat”.

Bartłomiej Sienkiewicz jest wprawdzie od niedawna ministrem ale powinien znać powiedzenie „że w domu wisielca, nie mówi się o sznurze” i raczej nie przypominać wcześniejszych bankructw naszego kraju.

2. Zwracanie uwagi na to, że w XX wieku Polska była 3 razy bankrutem, a pod światłymi rządami Tuska wychodzi na prostą, zaledwie parę dni po tym jak większość koalicyjna Platformy i PSL-u przegłosowała w Sejmie zawieszenie tzw. I progu ostrożnościowego w ustawie o finansach publicznych, dobitnie świadczy o tym, że ministrowie tego rządu niezależnie od jak długo są członkami Rady Ministrów, są kompletnie oderwani od rzeczywistości.

Przecież zniesienie tego progu zostało przeforsowane przez ministra Rostowskiego tylko dlatego, że w tym roku zabraknie w budżecie przynajmniej 30 mld zł dochodów podatkowych a tym samym, żeby dramatycznie nie ograniczać wydatków w IV kwartale tego roku, trzeba będzie podwyższyć deficyt budżetowy do 51 mld zł, a więc o dodatkowe 16 mld zł.

Zniesienie progu ostrożnościowego według którego dług publiczny liczony metodą krajową, nie powinien przekraczać 50% PKB, jest więc bezpośrednio spowodowane koniecznością podwyższenia deficytu budżetowego, co w konsekwencji spowoduje odpowiedni przyrost długu publicznego.

3. Tak się złożyło, że w momencie kiedy rząd przesłał do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych zawieszający tzw. I próg ostrożnościowy, Eurostat ogłosił dane dotyczące kształtowania się deficytu i długu po I kwartale tego roku we wszystkich krajach członkowskich.

Okazuje się, że w przypadku Polski dług ten (liczony metodą ESA 95), przekroczył i to znacznie nie tylko I ale i II próg ostrożnościowy (wynoszący 55% PKB) i wyniósł aż 57,3% PKB, a w liczbach bezwzględnych osiągnął astronomiczną kwotę 920 mld zł.

W porównaniu do IV kwartału 2012 nastąpił jego wzrost aż o 1,7% PKB, a w ujęciu rok do roku o 1,2% PKB i nastąpiło to mimo licznych zapewnień ministra Rostowskiego, że przy pomocy tak a nie inaczej skonstruowanego budżetu na rok 2013, dokonuje ogromnego zacieśnienia fiskalnego.

4.To właśnie z tego powodu minister Rostowski prowadzi podwójną księgowość na użytek polskiej Konstytucji i ustawy o finansach publicznych i zawartych tam progów liczy dług publiczny według metodologii krajowej, natomiast na potrzeby Eurostatu według metody ESA 95.

Według metodologii krajowej dług naszego kraju jest przynajmniej o 3% PKB niższy od tego liczonego metodologią unijną ale i ta podwójna rachunkowość jak widać nie zapobiegła przekroczeniu I progu ostrożnościowego i wynikających z niego konsekwencji.

Doskonale jednak wiemy, że prawdziwa sytuacja finansów publicznych jest jeszcze gorsza i gdyby tak wymieść wszystkie zobowiązania spod dywanu szacowane na przynajmniej 3-4% PKB, to polski dług publiczny liczony metodą unijną, przekroczyłby już zapisany w Konstytucji RP próg 60% PKB.

5. W sytuacji kiedy nasz dług publiczny pod rządami Tuska, zbliża się szybkimi krokami do astronomicznej kwoty 1000 mld zł i wygląda na to, że będą go spłacały nie tylko nasze dzieci ale i wnuki, wspominanie wcześniejszych bankructw naszego kraju jest wyjątkową niezręcznością.

No ale ministrom rządu Tuska w zaprzyjaźnionych mediach uchodzi wszystko na sucho, prowadząca program pani redaktor nawet się nie zająknęła, że wystarczyło ponad 5 lat rządów Tuska i dług naszego kraju wzrósł o blisko 400 mld zł. Czwarte bankructwo niestety coraz bliżej.

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.PAP/ Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook