Jedynie prawda jest ciekawa

Europa przygląda się oburzonym

18.10.2011

Zdaniem Jose Barroso, sektor finansowy powinien uświadomić sobie konieczność przestrzegania minimalnych zasad etycznych.

Z kolei Herman Van Rompuy oświadczył, że na instytucjach europejskich spoczywa odpowiedzialność za takie przetrwanie okresu „niepopularnych” decyzji ekonomicznych, które okaże się bezpieczne dla przyszłych pokoleń.

W niedzielę europejscy przywódcy mają się zwrócić się do instytucji finansowych z prośbą o zgodę na dalsze ustępstwa dotyczące planu ratowania Grecji.

Z kolei Władimir Putin oznajmił, że rządy krajów zachodnich okazały się niezdolne do odpowiedzi na postulaty „oburzonych”. Wyraził też przekonanie, że obecne protesty odbywać się będą nadal poza granicami jego kraju. - Będziemy bezwzględnie realizować nasze społeczne zobowiązania wobec obywateli – dodał rosyjski premier.

Pod koniec września agencja Rosstat podała dane, z których wynika, że w ciągu roku liczba Rosjan żyjących poniżej granicy ubóstwa zwiększyła się o 2 mln osób.

Również Barack Obama odniósł się do protestów. W USA organizuje je Occupy Wall Street. Amerykański prezydent skrytykował polityków Partii Republikańskiej. Jego zdaniem, nie mają oni pomysłów na rozwiązanie dramatycznej sytuacji i mamią ofiary kryzysu wizją powrotu do starych, dobrych czasów, kiedy nowojorska giełda sama sobie dyktowała reguły gry.

Le Monde/FM
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook