Jedynie prawda jest ciekawa


"Obserwujemy destrukcję instytucji kultury"

11.12.2013

Rozmowa z poseł PiS Elżbietą Kruk, byłą przewodniczącą KRRiT obecnie członkiem komisji kultury i środków przekazu.

Stefczyk.info: Na wtorkowym posiedzeniu komisji ds. kultury zajmowali się państwo tym, co dzieje się w publicznych instytucjach kulturalnych. Jest tak źle? Dlaczego się państwo postanowili nad tym pochylić?

Elżbieta Kruk: Sytuację w polskiej kulturze oceniamy, jako bardzo poważną. Wydaje się, że obserwujemy obecnie destrukcję instytucji kultury. To się dzieje na naszych oczach, za przyzwoleniem ministra kultury. Jednak nadzieją napawają mnie reakcje ludzi. I w przypadku Centrum Sztuki Współczesnej i w przypadku Teatru Starego w Krakowie, w których odbyły się skandaliczne wydarzenia kulturalne, reakcje aktorów i widzów dają nadzieję, że może uda się przełamać destrukcyjną tendencję widoczną w instytucjach kultury.

Dlaczego promowali są ludzie, którzy prowadzą szokującą politykę kulturalną? Co stoi za takim kierunkiem rozwoju kultury?

W mojej ocenie mamy do czynienia z celową polityką ministra Bogdana Zdrojewskiego. To się obserwuje od lat. Zbyt wiele przeciwnych wydarzeń wiąże się z działalnością ministra, by mówić o przypadku. Zaskakujące decyzje resortu kultury widać było już pod koniec 2010 roku. Wtedy w sposób przedziwny minister sięgnął po majora Zygmunta Baumanna. Zdrojewski uczynił go jednym z najważniejszych uczestników europejskiego kongresu kultury we Wrocławiu. Baumann wygłosił nawet inauguracyjny wykład, choć - jestem przekonana - minister zapewne zna przeszłość Baumanna.

Niechlubną przeszłość dodajmy...

Praca w takich instytucjach, jak KBW czy Informacja Wojskowa, to walka z tym, co dla nas w tamtym czasie było najważniejsze, to walka z naszymi bohaterami. W 1953 roku, po śmierci Stalina, nawet wtedy uznano, że Baumann nie powinien dalej pracować w służbach PRLowskich. I go zwolniono. A teraz minister kultury w wolnej Polsce go właściwie rehabilituje. Wiele decyzji Zdrojewskiego wywołuje sprzeciw. Pamiętamy, że koncert inaugurujący polską prezydencję współtworzył Jakub Władysław Wojewódzki, który zasłynął z bezczeszczenia flagi, łamania podstawowych również dla UE zasad. On przecież na łamach Radia Eska obrażał czarnoskórych Polaków i ukraińskie kobiety. To, co dziś dzieje się w instytucjach kultury, składa się w pewną całość. To jest realizacja określonej polityki. Polityki destruowania wszystkiego, co wiąże się z polską tradycją narodową. Ją konstytuuje również katolicyzm.

Na wtorkowym posiedzeniu czas zajęło państwu głównie dyskutowanie o tym, kto powinien reprezentować resort kultury. Ministra nie było, delegował na posiedzenie jedynie jednego z dyrektorów. Jak pani to ocenia?

Nie byliśmy w stanie rozpocząć rozmowy o stanie polskiej kultury, bowiem rozmawialiśmy jedynie o formule tej komisji. Złożyłam wniosek o przerwanie posiedzenia, by w ten sposób umożliwić obecność ministrowi kultury. Dyrektor departamentu, urzędnik nie odpowiada przecież za politykę resortu. Po dość długim sporze przewodnicząca komisji uznała mój wniosek, a posiedzenie komisji zostało przerwane. W mojej ocenie ta sytuacja wynikała z pewnej zmowy między ministrem i przewodniczącą komisji. Jest wiadome, że we wtorki jest posiedzenie rządu, które uniemożliwia ministrowi wzięcie udziału w posiedzeniu. Posiedzenie Rady Ministrów uniemożliwia przyjście na spotkanie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook