Jedynie prawda jest ciekawa


Gursztyn: Wniosek o Trybunał Stanu to ukrainizacja polityki

25.11.2012

Chęć postawienia liderów opozycji przed TS to obniżenie politycznych standardów - uważa Piotr Gursztyn.

Stefczyk.info: W opiniach dotyczących wniosku o postawienie przed Trybunał Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry pojawiają się tezy, że może być to gra Rafała Grupińskiego. Czy taki ruch PO byłby możliwy bez zgody premiera Tuska?

Piotr Gursztyn: Dokładnie tak może być – choć trzeba tu podkreślić tryb przypuszczający. O odwołaniu Rafała Grupińskiego mówiło się już jakiś czas temu – pół roku temu temat wniosków o Trybunał Stanu był równie mocno aktualny i wewnątrz PO nie było specjalnego entuzjazmu w tej sprawie. Pozycja Tuska, jakkolwiek jest bardzo mocna, nie oznacza, że może narzucić partii wszystko w stu procentach, zwłaszcza gdy środowisko partii ubierze to w szaty szeroko rozumianej słuszności. A linia partii jest przecież taka, że Kaczyński jest zły i trzeba być konsekwentnym. Okoliczności się zmieniają, politycy mają swoje nerwy i emocje – po ostrych słowach Kaczyńskiego o morderstwie – mogło się tak stać. Na razie jesteśmy w sferze przypuszczeń, zapewne w najbliższych dniach pojawią się przecieki z samej Platformy i będziemy mogli więcej na ten temat powiedzieć.

Czy PO chce złapać króliczka czy tylko w nieskończoność go gonić i straszyć IV RP oraz postaciami Kaczyńskiego i Ziobry?

O tym, że jest to gonienie króliczka mówił sam polityk z obozu rządzącego – tyle, że z kancelarii prezydenta – prof. Nałęcz. Natomiast nie wiemy, jaka była logika i motywacje przy tworzeniu tego wniosku o Trybunał Stanu: całej partii czy danego środowiska, które zaatakowało, by ochronić swojego przewodniczącego. Na poziomie ogólnym Kaczyński jest Platformie niebywale potrzebny – dla wysokich sondaży, dla utrzymania wewnętrznej spójności, dla uwiarygodnienia tez, które stawiają politycy PO.

Jak Pan uważa, czy reakcja społeczeństwa na taki wniosek będzie przychylna dla obozu rządowego? Jak zareagują sondaże?

Mnie się wydaje, że rewolucji w sondażach na wskutek tych wydarzeń nie będzie. Natomiast jeśli ktoś miałby ponieść straty w tej sprawie, to będzie to Platforma. Wniosek jest złożony pięć lat po objęciu rządów i wygląda na odgrywanie się na opozycji. Z drugiej strony pozytywnym dla samej PO może być zwiększenie wewnętrznej spójności i integracji elektoratu.

Pozostaje też kwestia tego, czy postawienie jednych polityków przed Trybunał Stanu nie otworzy swoistej puszki Pandory. Do tej pory Trybunał Stanu nie był zbyt często wykorzystywany.

Ma pan rację. To obniżenie standardów w polityce i ukrainizacja samej polityki w Polsce. Ten który przegrywa nie tylko oddaje władzę, ale szukamy na niego wszelkich możliwych haków i to po kilku latach. Zachowując wszystkie proporcje, to sytuacja przypomina trochę to, co się stało z Julią Tymoszenko. Po drugie – jeśli mówimy dziś dużo o obniżeniu emocji politycznych w debacie publicznej, to ten wniosek nie tonuje tego napięcia. Usłyszałem dziś Adama Hofmana, który wypominał Leszkowi Millerowi i Ryszardowi Kaliszowi jakieś zaszłości z czasów ich rządów. W zasadzie podobne uzasadnienie postawienia polityków pod Trybunał Stanu, jakie napisało we wniosku PO, można postawić każdej ekipie rządzącej. Wykorzystywanie tego jako kija na swoich przeciwników politycznych może rzeczywiście spowodować to, że za jakiś czas – a przecież nie możemy wykluczyć, że PiS wygra wybory i przejmie władzę – to partia Jarosława Kaczyńskiego użyje tego samego argumentu wobec polityków PO. Powtórzę – to poważne obniżenie standardów.

Zatem dla jakich spraw, Pana zdaniem, powinien być przeznaczony Trybunał Stanu?

W sensie instytucji państwa i zapisów prawa byłbym bardzo ostrożny w ich zmienianiu i majstrowaniu przy nich. Niech będą nawet takie instytucje, które byłyby wykorzystywane rzadko albo nawet wcale. I tym właśnie był do tej pory Trybunał Stanu. Możemy różnie oceniać postępowanie wokół Emila Wąsacza czy Dominika Jastrzębskiego, ale jednak to były istotne sprawy. Chorobą polskiego życia politycznego jest to, że zmieniamy prawo i próbujemy powoływać lub rozwiązywać instytucje w zależności od okoliczności. To jest bardzo złe i ja nie ruszałbym Trybunału Stanu.

not. sv

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook