Jedynie prawda jest ciekawa


Oblegane politechniki

04.10.2011

W roku akademickim 2010/2011 listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierały trzy politechniki: Warszawska, Gdańska i Łódzka.

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ubiegłym roku w Polsce było więcej chętnych do studiowania na politechnikach (3,9 osoby na jedno miejsce) niż na uniwersytetach (3,5 osoby na jedno miejsce). – Sytuacja z ofertami pracy dla absolwentów uczelni technicznych wcale nie jest już jednak tak różowa, jak mogłoby się zdawać – komentuje dla portalu Stefczyk.info Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji.

Liczba ofert dla specjalistów IT od 2009 roku wzrosła ponad trzykrotnie, dla inżynierów ponaddwukrotnie, podczas gdy dla specjalistów od marketingu tylko o 92 proc. – wynika z danych serwisu Pracuj.pl.

W roku akademickim 2010/2011 listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierały trzy politechniki: Warszawska (8,6 kandydatów na miejsce), Gdańska (7,4) i Łódzka (6,3). Za nimi, dopiero na 4. miejscu, znalazł się Uniwersytet Warszawski (6,2).

Dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wykazują, że w zeszłym roku w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów było aż siedem kierunków technicznych (budownictwo, informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, biotechnologia i ochrona środowiska).

Młodzi ludzie wybierając uczelnie techniczne wierzą, że dzięki temu łatwiej znajdą pracę i zarobią większe pieniądze. – Ta wiara już jest, niestety, weryfikowana. Owszem, pracę znajdą, ale tylko absolwenci niektórych kierunków, i to przede wszystkim specjaliści z doświadczeniem – mówi portalowi Stefczyk.info Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji.

Przytoczę tu własne wspomnienie. Gdy w 1999 roku byłem w klasie maturalnej, pewna wizytująca nas osoba z kuratorium mówiła: „Nie idźcie na politechnikę. Przemysł w Polsce zbankrutuje. Nie będzie dla was pracy”. W 2005 r. okazało się, że w Polsce brakuje inżynierów. Zainteresowanie uczelniami technicznymi wzrosło – mówi Marek Łangalis. – Jednak już teraz 10 proc. absolwentów tych uczelni nie może znaleźć pracy. Potrzebni są tak naprawdę specjaliści z doświadczeniem, i to tylko z niektórych dziedzin. Przykładowo w ubiegłym roku uczelnie wypuściły około 400 inżynierów hutnictwa. Okazało się, że rynek może przyjąć tylko 60 osób, reszta musi zająć się czymś innym. Niestety, ale problemy absolwentów uczelni technicznych ze znalezieniem sobie pracy będą coraz większe. Już teraz jest to wyraźnie widoczne – konstatuje Łangalis.

RoJ

Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook