Jedynie prawda jest ciekawa


Oblegane politechniki

04.10.2011

W roku akademickim 2010/2011 listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierały trzy politechniki: Warszawska, Gdańska i Łódzka.

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ubiegłym roku w Polsce było więcej chętnych do studiowania na politechnikach (3,9 osoby na jedno miejsce) niż na uniwersytetach (3,5 osoby na jedno miejsce). – Sytuacja z ofertami pracy dla absolwentów uczelni technicznych wcale nie jest już jednak tak różowa, jak mogłoby się zdawać – komentuje dla portalu Stefczyk.info Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji.

Liczba ofert dla specjalistów IT od 2009 roku wzrosła ponad trzykrotnie, dla inżynierów ponaddwukrotnie, podczas gdy dla specjalistów od marketingu tylko o 92 proc. – wynika z danych serwisu Pracuj.pl.

W roku akademickim 2010/2011 listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierały trzy politechniki: Warszawska (8,6 kandydatów na miejsce), Gdańska (7,4) i Łódzka (6,3). Za nimi, dopiero na 4. miejscu, znalazł się Uniwersytet Warszawski (6,2).

Dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wykazują, że w zeszłym roku w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów było aż siedem kierunków technicznych (budownictwo, informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, biotechnologia i ochrona środowiska).

Młodzi ludzie wybierając uczelnie techniczne wierzą, że dzięki temu łatwiej znajdą pracę i zarobią większe pieniądze. – Ta wiara już jest, niestety, weryfikowana. Owszem, pracę znajdą, ale tylko absolwenci niektórych kierunków, i to przede wszystkim specjaliści z doświadczeniem – mówi portalowi Stefczyk.info Marek Łangalis, ekspert Instytutu Globalizacji.

Przytoczę tu własne wspomnienie. Gdy w 1999 roku byłem w klasie maturalnej, pewna wizytująca nas osoba z kuratorium mówiła: „Nie idźcie na politechnikę. Przemysł w Polsce zbankrutuje. Nie będzie dla was pracy”. W 2005 r. okazało się, że w Polsce brakuje inżynierów. Zainteresowanie uczelniami technicznymi wzrosło – mówi Marek Łangalis. – Jednak już teraz 10 proc. absolwentów tych uczelni nie może znaleźć pracy. Potrzebni są tak naprawdę specjaliści z doświadczeniem, i to tylko z niektórych dziedzin. Przykładowo w ubiegłym roku uczelnie wypuściły około 400 inżynierów hutnictwa. Okazało się, że rynek może przyjąć tylko 60 osób, reszta musi zająć się czymś innym. Niestety, ale problemy absolwentów uczelni technicznych ze znalezieniem sobie pracy będą coraz większe. Już teraz jest to wyraźnie widoczne – konstatuje Łangalis.

RoJ

Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook