Jedynie prawda jest ciekawa


Obiecali 300 miliardów. Co dalej?

20.10.2011

Unii Europejskiej potrzebny jest duży i mądrze zaprogramowany budżet – powiedział w Brukseli premier Donald Tusk. Szef rządu liczy, że jego ekipie uda się wywalczyć 300 miliardów euro, które obiecał Polakom w kampanii wyborczej?

Andrzej Sadowski, ekonomista, inicjator powstania Centrum im. Adama Smitha, pytany o szanse na zdobycie przez Polskę 300 miliardów, nie jest optymistą. „Są dwa możliwe scenariusze. Po pierwsze, budżet zostanie przyjęty, ale nie zostanie wykonany. Szybko okaże się, że Unia tych pieniędzy po prostu już nie ma, straciła je, próbując utrzymać fikcję, że Grecja nie jest bankrutem, że inne kraje są w dobrej kondycji. W tym przypadku należy zapomnieć o pieniądzach” – mówi w rozmowie ze Stefczyk.info.

Drugi wariant również nie jest korzystny. „On zakłada, że pieniądze możemy otrzymać, ale na takich warunkach, jak np. wprowadzenie harmonizacji podatkowej. To wyeliminuje Polskę z konkurencji podatkowej w ramach Unii. Wtedy może się okazać, że miliardy, które być może otrzymamy, nie zrekompensują nam możliwości, jakie daje konkurencja podatkowa w ramach naszego kontynentu” – tłumaczy Andrzej Sadowski.

Ekonomista zaznacza, że z pieniędzmi z Unii Europejskiej nie należy wiązać szczególnych nadziei. „Nasze bogactwo nie zależy od dużego budżetu Unii. Budżety UE w ostatnich latach były niezwykle korzystne m.in. dla Grecji” – przypomina Sadowski. W jego ocenie błędne jest „myślenie, że za pieniądze Unii, a nie z pracy obywateli, poprawi nam się życie”„Nam potrzeby jest raczej dobry system wspierający gospodarkę. Nie da się budować bogactwa za cudze pieniądze. Ona zawsze się kończą. To praca naszych obywateli jest głównym źródłem bogactwa” – tłumaczy nasz rozmówca.

Ekspert zaznacza, że Polska otrzymała już z Unii 300 miliardów. „Od 2005 roku wykorzystaliśmy środki w tej wysokości. Mimo tego żadna radykalna zmiana w Polsce nie nastąpiła, tak samo z resztą jak w Grecji” – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem.

Andrzej Sadowski zaznacza, że „sytuacja w UE jest niestabilna i dynamiczna”. „Nie da się bowiem dłużej utrzymywać w tajemnicy sytuacji kilku krajów, które są na skraju bankructwa” – mówi nam ekonomista. Zaznacza, że obecnie mamy do czynienia z dziwacznymi propozycjami. „Jeden z komisarzy UE chce zakazać publikowania ocen gospodarek i kondycji krajów zagrożonych. To jakby zbić termometr, żeby nie mierzyć gorączki choremu” – kwituje Sadowski.

saż

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook