Jedynie prawda jest ciekawa


Obiecali 300 miliardów. Co dalej?

20.10.2011

Unii Europejskiej potrzebny jest duży i mądrze zaprogramowany budżet – powiedział w Brukseli premier Donald Tusk. Szef rządu liczy, że jego ekipie uda się wywalczyć 300 miliardów euro, które obiecał Polakom w kampanii wyborczej?

Andrzej Sadowski, ekonomista, inicjator powstania Centrum im. Adama Smitha, pytany o szanse na zdobycie przez Polskę 300 miliardów, nie jest optymistą. „Są dwa możliwe scenariusze. Po pierwsze, budżet zostanie przyjęty, ale nie zostanie wykonany. Szybko okaże się, że Unia tych pieniędzy po prostu już nie ma, straciła je, próbując utrzymać fikcję, że Grecja nie jest bankrutem, że inne kraje są w dobrej kondycji. W tym przypadku należy zapomnieć o pieniądzach” – mówi w rozmowie ze Stefczyk.info.

Drugi wariant również nie jest korzystny. „On zakłada, że pieniądze możemy otrzymać, ale na takich warunkach, jak np. wprowadzenie harmonizacji podatkowej. To wyeliminuje Polskę z konkurencji podatkowej w ramach Unii. Wtedy może się okazać, że miliardy, które być może otrzymamy, nie zrekompensują nam możliwości, jakie daje konkurencja podatkowa w ramach naszego kontynentu” – tłumaczy Andrzej Sadowski.

Ekonomista zaznacza, że z pieniędzmi z Unii Europejskiej nie należy wiązać szczególnych nadziei. „Nasze bogactwo nie zależy od dużego budżetu Unii. Budżety UE w ostatnich latach były niezwykle korzystne m.in. dla Grecji” – przypomina Sadowski. W jego ocenie błędne jest „myślenie, że za pieniądze Unii, a nie z pracy obywateli, poprawi nam się życie”„Nam potrzeby jest raczej dobry system wspierający gospodarkę. Nie da się budować bogactwa za cudze pieniądze. Ona zawsze się kończą. To praca naszych obywateli jest głównym źródłem bogactwa” – tłumaczy nasz rozmówca.

Ekspert zaznacza, że Polska otrzymała już z Unii 300 miliardów. „Od 2005 roku wykorzystaliśmy środki w tej wysokości. Mimo tego żadna radykalna zmiana w Polsce nie nastąpiła, tak samo z resztą jak w Grecji” – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem.

Andrzej Sadowski zaznacza, że „sytuacja w UE jest niestabilna i dynamiczna”. „Nie da się bowiem dłużej utrzymywać w tajemnicy sytuacji kilku krajów, które są na skraju bankructwa” – mówi nam ekonomista. Zaznacza, że obecnie mamy do czynienia z dziwacznymi propozycjami. „Jeden z komisarzy UE chce zakazać publikowania ocen gospodarek i kondycji krajów zagrożonych. To jakby zbić termometr, żeby nie mierzyć gorączki choremu” – kwituje Sadowski.

saż

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook