Jedynie prawda jest ciekawa


Obara: skończył się czas proszenia na kolanach o egzekwowanie naszych praw

25.04.2013

Kolejne dwie gazety niemieckie napisały o "polskich obozach koncentracyjnych i zagłady". Tym razem obu pismom grożą procesy i kary finansowe. Olsztyńskie Stowarzyszenie Patria Nostra, które nabrało już doświadczenia, gdyż procesuje się z potężnym dziennikiem "die Welt" należącym do koncernu Axel Springer, niemal natychmiast wszczęło wstępne procedury. O problemach Polski z niemiecką polityką historyczną i celowym fałszowaniem historii rozmawiamy z Lechem Obarą - prezesem Stowarzyszenia Patria Nostra.

Czy będzie reakcja stowarzyszenia na te dwie publikacje? „Focus” już wyciął tę informację o „polskim obozie”.

Tak wiem. Ale jednak przez ile dni ta informacja była i obrażała nasze poczucie godności narodowej. Fakt wycięcia przez „Focus” tego kłamstwa świadczą o tym, że protesty coś tam dają.

Wobec „Focusa” i „Gäubote - Herrenberger Zeitung” chcemy zastosować podobne kroki, jakie zastosowaliśmy już wobec „Die Welt”. Jest już stabilne stowarzyszenie grupujące byłych więźniów niemieckich obozów, prawników zainteresowanych tym, aby pomóc więźniom, bo oni są najbardziej zainteresowani walką o prawdę.

Tak więc chcemy, aby „Focus” i „Gäubote - Herrenberger Zeitung” nie tylko wyraziły ogólne ubolewanie, ale także przeprosił konkretnego czytelnika, którego de facto oszukał. Z mojego doświadczenia wynika, że pewnie uda nam się wyegzekwować coś pośredniego. Jeśli nie uzyskamy satysfakcjonującego nas wyniku, to szykujemy proces, choć – co trzeba podkreślić – proces przeciwko „die Welt” wciąż trwa. Trzeba zacząć uświadamiać im, że zaczynają się procesy, poważniejsze reakcje z naszej strony i ich kłopoty. Trzeba zacząć pokazywać, że skończył się z naszej strony czas proszenia na kolanach o egzekwowanie naszych praw.

Czy jeśli zdecydujecie się na proces, będą także żądania finansowe?

Tak, jak wobec „die Welt” pojawią się żądania finansowe. Mówimy przecież o biznesie, w tym przypadku prasowym, więc chodzi o reakcję ekonomiczną. Poza tym chcemy przekazania pieniędzy na cel społeczny. A więc ma być to dotkliwego finansowo, co zostanie dane na szczytny cel. Od „die Welt” chcemy dla dzieci z Ośrodka Społeczno-Wychowawczym w Szczecinie. Tak więc w przypadku procesu wobec „Focusa” i „Gäubote - Herrenberger Zeitung” będzie podobnie.

Jak pan uważa, czy w związku z rocznicą powstania w getcie warszawskim można spodziewać się rekordowej liczby określeń typu „polskie obozy zagłady” w prasie niemieckiej?

Ze smutkiem stwierdzam, że gdy mowa jest w przestrzeni medialnej o takich wydarzeniach jak powstanie w getcie warszawskim, gdy wiadomo kto i po jakiej stronie stał, nagle pojawia się w określenie „polski obóz”. Mało tego, w tej regionalnej „Herrenberger Zeitung” mówi się o polskich i niemieckich obozach, czyli wprowadza się nowe kryterium miejsc, do których wywożone były ofiary Holokaustu.

Pojawiają się nowe „fakty” – Żydzi wywożeni byli do obozów niemieckich i byli wywożeni do „obozów polskich”.

Pewnie znowu usłyszymy, że to pomyłka. Ale to nas już nie przekonuje. Skoro – jak wiemy na przykładzie przesłuchania redaktora naczelnego „die Welt”, artykuł przed jego publikacją szczegółowo przegląda dziesięć osób, a więc w „Focus” jest podobnie, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że nie jest to przypadek, lecz świadome działanie. W związku z tym musimy także świadomie odpowiadać. Ten problem narasta.

Jak pan ocenia reakcje polskich władz na tego typu kłamstwa ze strony tych, których dziadkowie i ojcowie tworzyli obozy zagłady?

Z naszych rozmów z urzędnikami w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wynika, że oni działają, że są protesty a nawet szykują – jak sami mówią – większe akcje.

Ze smutkiem konstatuję, że może być niestety inaczej. Podczas przesłuchania szefa „die Welt” my i pełnomocnik gazety dopytywał się, czy pamięta jakieś oficjalne protesty ze strony państwa polskiego. Okazało się, że nasz przeciwnik procesowy takich protestów w ogóle nie pamięta. Zapadły mu w pamięci jedynie protesty i maile osób prywatnych. Zakładam więc, że protesty oficjalne były, ale pozbawione energii, serca i emocji. Być może były to protesty rutynowe, które nie wywarły wrażenia i nie wryły się w pamięć redaktora naczelnego.

Poza tym sami sobie czasami strzelamy w kolano. Tak np. prezydent Bronisław Komorowski mówi o „nazistowskich obozach zagłady”. Dziś nie wystarczy mówić „nazistowski”, bo to nie określa narodowości twórców tych miejsc. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: www.gaeubote.de]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook