Jedynie prawda jest ciekawa


O. Zięba: Nie może być taryfy ulgowej dla Polańskiego

01.11.2014

"Sprawiedliwość nie polega na tym, że mamy ulgi dla ludzi w pewnym wieku, czy pewnego zawodu, z orderami"

Słynny reżyser Roman Polański od lat ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Powodem jest gwałt, którego Polański dopuścił się na 13-letniej dziewczynce, w 1973 roku.

Mimo, że w Stanach Zjednoczonych reżyser nie może się pokazywać, a Amerykanie chcą go sprowadzić do siebie i postawić przed sądem, w Polsce Polańskiemu nic nie grozi. Reżyser może się w naszym kraju czuć swobodnie. Nie dość, że cieszy się wolnością, to jeszcze może liczyć na chór obrońców, dla których gwałt na dziecku nie jest najwyraźniej niczym poważnym.

Do sprawy odniósł się Ojciec Maciej Zięba. Dominikanin nie zgadza się na stosowanie podwójnych standardów w stosunku do Polańskiego.

„Ktoś, kto jest wybitnym artystą, ma ulgową taryfę, a jak jest słabym artystą to gorszą? Że jak jest księdzem, to mu wolno, a jak nie jest księdzem, to nie wolno?” – mówił Ojciec Zięba w TVN24.

Do polskiego wymiaru sprawiedliwości spłynęła prośba ze strony amerykańskiej prokuratury, o zatrzymanie Polańskiego.

„Sędzia może wskazać oczywiście jakieś okoliczności łagodzące, na przykład ciężkie dzieciństwo Polańskiego. Ale nie może być niesprawiedliwy” –twierdzi  Zięba.

„No bo co: dziennikarze waszej stacji mają mieć lepiej niż innej? Albo dominikanie lepiej niż jezuici? No nie. Musi być równość wobec prawa” – dodaje dominikanin.

Do obrony reżysera oskarżonego o gwałt na dziecku włączyło się wielu celebrytów. W blasku wątpliwej sławy Romana Polańskiego postanowiły ogrzać się m.in. Monika Olejnik, Agnieszka Gozdyra i niezawodny Daniel Olbrychski. Ojca Macieja Zięby nie przekonują jednak osiągnięcia zawodowe reżysera, jako powód do uniewinnienia.

„Sprawiedliwość nie polega na tym, że mamy ulgi dla ludzi w pewnym wieku, czy pewnego zawodu, z orderami. Sprawiedliwość jest wtedy, kiedy nie dyskutujemy o tym, czy ktoś, kto jest wybitnym artystą, ma ulgową taryfę, a jak jest słabym artystą to gorszą. Że jak jest księdzem, to mu wolno, a jak nie jest księdzem, to nie wolno. Nie!”

Obrońcy Romana Polańskiego są jednak przekonani, że ich klient nie musi obawiać się polskiego wymiaru sprawiedliwości. Adwokaci twierdzą, że sprawa gwałtu na dziecku przedawniła się w polskim prawie i Polańskiemu nie grozi deportacja do USA.

tk/dziennik.pl

fot. YouTube.com

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook