Jedynie prawda jest ciekawa


O. Zięba: Nie może być taryfy ulgowej dla Polańskiego

01.11.2014

"Sprawiedliwość nie polega na tym, że mamy ulgi dla ludzi w pewnym wieku, czy pewnego zawodu, z orderami"

Słynny reżyser Roman Polański od lat ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Powodem jest gwałt, którego Polański dopuścił się na 13-letniej dziewczynce, w 1973 roku.

Mimo, że w Stanach Zjednoczonych reżyser nie może się pokazywać, a Amerykanie chcą go sprowadzić do siebie i postawić przed sądem, w Polsce Polańskiemu nic nie grozi. Reżyser może się w naszym kraju czuć swobodnie. Nie dość, że cieszy się wolnością, to jeszcze może liczyć na chór obrońców, dla których gwałt na dziecku nie jest najwyraźniej niczym poważnym.

Do sprawy odniósł się Ojciec Maciej Zięba. Dominikanin nie zgadza się na stosowanie podwójnych standardów w stosunku do Polańskiego.

„Ktoś, kto jest wybitnym artystą, ma ulgową taryfę, a jak jest słabym artystą to gorszą? Że jak jest księdzem, to mu wolno, a jak nie jest księdzem, to nie wolno?” – mówił Ojciec Zięba w TVN24.

Do polskiego wymiaru sprawiedliwości spłynęła prośba ze strony amerykańskiej prokuratury, o zatrzymanie Polańskiego.

„Sędzia może wskazać oczywiście jakieś okoliczności łagodzące, na przykład ciężkie dzieciństwo Polańskiego. Ale nie może być niesprawiedliwy” –twierdzi  Zięba.

„No bo co: dziennikarze waszej stacji mają mieć lepiej niż innej? Albo dominikanie lepiej niż jezuici? No nie. Musi być równość wobec prawa” – dodaje dominikanin.

Do obrony reżysera oskarżonego o gwałt na dziecku włączyło się wielu celebrytów. W blasku wątpliwej sławy Romana Polańskiego postanowiły ogrzać się m.in. Monika Olejnik, Agnieszka Gozdyra i niezawodny Daniel Olbrychski. Ojca Macieja Zięby nie przekonują jednak osiągnięcia zawodowe reżysera, jako powód do uniewinnienia.

„Sprawiedliwość nie polega na tym, że mamy ulgi dla ludzi w pewnym wieku, czy pewnego zawodu, z orderami. Sprawiedliwość jest wtedy, kiedy nie dyskutujemy o tym, czy ktoś, kto jest wybitnym artystą, ma ulgową taryfę, a jak jest słabym artystą to gorszą. Że jak jest księdzem, to mu wolno, a jak nie jest księdzem, to nie wolno. Nie!”

Obrońcy Romana Polańskiego są jednak przekonani, że ich klient nie musi obawiać się polskiego wymiaru sprawiedliwości. Adwokaci twierdzą, że sprawa gwałtu na dziecku przedawniła się w polskim prawie i Polańskiemu nie grozi deportacja do USA.

tk/dziennik.pl

fot. YouTube.com

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook