Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

O. Zięba: Nie może być taryfy ulgowej dla Polańskiego

01.11.2014

"Sprawiedliwość nie polega na tym, że mamy ulgi dla ludzi w pewnym wieku, czy pewnego zawodu, z orderami"

Słynny reżyser Roman Polański od lat ścigany jest przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Powodem jest gwałt, którego Polański dopuścił się na 13-letniej dziewczynce, w 1973 roku.

Mimo, że w Stanach Zjednoczonych reżyser nie może się pokazywać, a Amerykanie chcą go sprowadzić do siebie i postawić przed sądem, w Polsce Polańskiemu nic nie grozi. Reżyser może się w naszym kraju czuć swobodnie. Nie dość, że cieszy się wolnością, to jeszcze może liczyć na chór obrońców, dla których gwałt na dziecku nie jest najwyraźniej niczym poważnym.

Do sprawy odniósł się Ojciec Maciej Zięba. Dominikanin nie zgadza się na stosowanie podwójnych standardów w stosunku do Polańskiego.

„Ktoś, kto jest wybitnym artystą, ma ulgową taryfę, a jak jest słabym artystą to gorszą? Że jak jest księdzem, to mu wolno, a jak nie jest księdzem, to nie wolno?” – mówił Ojciec Zięba w TVN24.

Do polskiego wymiaru sprawiedliwości spłynęła prośba ze strony amerykańskiej prokuratury, o zatrzymanie Polańskiego.

„Sędzia może wskazać oczywiście jakieś okoliczności łagodzące, na przykład ciężkie dzieciństwo Polańskiego. Ale nie może być niesprawiedliwy” –twierdzi  Zięba.

„No bo co: dziennikarze waszej stacji mają mieć lepiej niż innej? Albo dominikanie lepiej niż jezuici? No nie. Musi być równość wobec prawa” – dodaje dominikanin.

Do obrony reżysera oskarżonego o gwałt na dziecku włączyło się wielu celebrytów. W blasku wątpliwej sławy Romana Polańskiego postanowiły ogrzać się m.in. Monika Olejnik, Agnieszka Gozdyra i niezawodny Daniel Olbrychski. Ojca Macieja Zięby nie przekonują jednak osiągnięcia zawodowe reżysera, jako powód do uniewinnienia.

„Sprawiedliwość nie polega na tym, że mamy ulgi dla ludzi w pewnym wieku, czy pewnego zawodu, z orderami. Sprawiedliwość jest wtedy, kiedy nie dyskutujemy o tym, czy ktoś, kto jest wybitnym artystą, ma ulgową taryfę, a jak jest słabym artystą to gorszą. Że jak jest księdzem, to mu wolno, a jak nie jest księdzem, to nie wolno. Nie!”

Obrońcy Romana Polańskiego są jednak przekonani, że ich klient nie musi obawiać się polskiego wymiaru sprawiedliwości. Adwokaci twierdzą, że sprawa gwałtu na dziecku przedawniła się w polskim prawie i Polańskiemu nie grozi deportacja do USA.

tk/dziennik.pl

fot. YouTube.com

Słowa kluczowe:

pedofilia

,

Olejnik

,

obrona

,

USA

,

reżyser

Warto poczytać

 1. wsieci-extra 30.03.2017

  Nowe "wSieci Extra"!

  Sieć Przyjaciół to społeczność czytelników serwisu wPolityce.pl i tygodnika „wSieci”.

 2. boj 30.03.2017

  "wSieci": Bój o MSZ

  Konrad Kołodziejski o poważnych zmianach w resorcie.

 3. zybert2017303 30.03.2017

  Zybertowicz: Wojna informacyjna prowadzona przez Rosję

  - Ostrzelanie konsulatu i próba zaaranżowania fałszywej rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy to elementy wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję — tak wczorajsze wydarzenia ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.

 4. 1280px-AdamMichnik2012 30.03.2017

  Michnik: „ Kaczyński zrobi wszystko, żeby zniszczyć naszą gazetę”

  Adam Michnik udzielił wywiadu austriackiej gazecie „der Standard”, w którym stwierdził, że kłopoty "Gazety Wyborczej" są efektem działań prezesa PiS.

 5. bied11 30.03.2017

  Biedroń: Prior robił "porządek" w redakcjach

  Tajemniczy człowiek z Niemiec Peter Prior robił czystki w redakcjach gazet i wpływał na materiały prasowe, które w nich się ukazywały.

 6. jachvw 30.03.2017

  Jachowicz: Petru przygotowuje jakąś niespodziankę

  Jachowicz żartuje, że nie spał kilka nocy, bo martwił się, kto będzie premierem.

 7. met33 30.03.2017

  Abp Głódź: Chrześcijaństwo z Polski promieniuje na zewnątrz

  Chrześcijaństwo z Polski faktycznie promieniuje na zewnątrz i nie możemy nosić w sobie kompleksu - mówi w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź.

 8. flickrrrr-moody 29.03.2017

  Szewczak: Róbmy swoje, róbmy swoje

  "Dramat, nieszczęścia, upadek i bankructwa wieścił mistrz tanich frazesów prof. Leszka Balcerowicz i jego uczeń, ignorant ekonomiczny".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook