Jedynie prawda jest ciekawa


O sędziach w "Bez retuszu"

22.05.2017

We wczorajszym programie TVP INFO "Bez retuszu" udział wzięli: europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Róża Thun z PO, a także publicyści: Aleksandra Rybińska („wSieci”), Witold Repetowicz (defence24.pl), Dominika Ćosić (TVP), Janusz Schwertner (Onet.pl).

W pierwszej części programu zaproszeni goście skomentowali Kongres Prawników Polskich, który odbył się w sobotę w Katowicach. W trakcie wystąpienia wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, część sędziów opuściła salę.

Ja razem z tymi prawnikami opuściłam salę. Po tym wystąpieniu w tej sali, kiedy Ci wszyscy prawnicy zastanawiali się jak najlepiej współpracować, co robić aby uratować trójpodział władzy, występuje przedstawiciel władzy właśnie i mówi, że te sądy trzeba upolitycznić tzn. że politycy powinni wybierać sędziów, że jeszcze raz trzeba ich rozliczać - powiedziała Róża Thun.

Te zmiany będą polegały na komputerowym losowaniu spraw. Losowaniu składów sędziowskich i niemożliwości zmiany tych składów przez prezesa sądu. Jak tu można mówić o upolitycznieniu? Właśnie chodzi o to żeby tego upolitycznienia nie było –  odpowiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Bardzo zdziwiłam się jak zobaczyłam, że wszyscy wyszli z sali. Wydaje mi się, że kasta sędziów jest bardzo niepopularna w Polsce i tego typu akcje nie przysposobią jej sympatii - powiedziała Rybińska

To jest przede wszystkim brak podstawowej kultury osobistej, bo nie wypada kogoś zapraszać na kongres, a potem demonstracyjnie wychodzić. Powinno się pozwolić mu dokończyć, a potem wejść w polemikę na jakiś cywilizacyjnych zasadach  - mówiła Ćosić.

Obrona totalnego braku kontroli nad sędziami nie ma nic wspólnego z trójpodziałem władzy - zaznaczył Witold Repetowicz.

Widzimy bardzo zdecydowaną, jednolitą reakcję wszystkich środowisk prawniczych w Polsce, które mówią ze coś jest nie tak, coś dzieje się źle. To się wszystko zaczęło od Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Janusz Schwertner z Onet.pl.

Kolejnym tematem rozmowy była kwestia przyjęcia uchodźców do Polski.

"Teraz jest takie lawirowanie, bo ewidentnie Platforma próbuje się dostosować do tzw. woli narodu, czyli jak widzi, że Polacy są za lub przeciw, to odpowiednio dostosowuje swój przekaz dnia. To oczywiście absurdalne" - powiedziała Rybińska na temat stanowiska Platformy w sprawie przyjęcia uchodźców do Polski.

Zbigniew Kuźmiuk skomentował kwestię ewentualnego odebrania Polsce funduszy europejskich za nie przyjmowanie uchodźców.

"Otóż Europa nic nam nie daje, bo my corocznie wpłacamy do budżetu UE 18 mld zł. I wpłacają inne kraje proporcjonalnie do swojego bogactwa. Tak się umówiliśmy. I nikt nie będzie  jednoosobowo podejmował decyzji, że coś Polsce potrąci" - mówił europoseł.

"7 tys. osób które ratują życie przed śmiercią to jest dla naszego dużego silnego kraju naprawdę zerowe obciążenie" - powiedziała Róża Thun.

"Oni nie uciekają z miejsc gdzie jest zagrożone ich życie. Uciekają z miejsc, gdzie panuje marazm, beznadzieja, bieda i brak perspektyw. To nie jest prawda, że uciekają ratując swoje życie - odpowiedział Witold Repetowicz.

"Społeczności te bardzo szybko się rozrastają. Z Belgii wywodzą się terroryści, którzy atakowali Europę" - powiedziała Ćosic na temat muzułmanów w Belgii.

Na koniec programu, przedstawiono wyniki sondy dla widzów, w której zadano pytanie "Czy Polska powinna przyjmować imigrantów z krajów muzułmańskich. Aż 94% widzów zagłosowało za odpowiedzią "nie, nawet za cenę kar", a 6% "tak, zgodnie z kwotami".

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook