Jedynie prawda jest ciekawa


O sędziach w "Bez retuszu"

22.05.2017

We wczorajszym programie TVP INFO "Bez retuszu" udział wzięli: europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Róża Thun z PO, a także publicyści: Aleksandra Rybińska („wSieci”), Witold Repetowicz (defence24.pl), Dominika Ćosić (TVP), Janusz Schwertner (Onet.pl).

W pierwszej części programu zaproszeni goście skomentowali Kongres Prawników Polskich, który odbył się w sobotę w Katowicach. W trakcie wystąpienia wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, część sędziów opuściła salę.

Ja razem z tymi prawnikami opuściłam salę. Po tym wystąpieniu w tej sali, kiedy Ci wszyscy prawnicy zastanawiali się jak najlepiej współpracować, co robić aby uratować trójpodział władzy, występuje przedstawiciel władzy właśnie i mówi, że te sądy trzeba upolitycznić tzn. że politycy powinni wybierać sędziów, że jeszcze raz trzeba ich rozliczać - powiedziała Róża Thun.

Te zmiany będą polegały na komputerowym losowaniu spraw. Losowaniu składów sędziowskich i niemożliwości zmiany tych składów przez prezesa sądu. Jak tu można mówić o upolitycznieniu? Właśnie chodzi o to żeby tego upolitycznienia nie było –  odpowiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Bardzo zdziwiłam się jak zobaczyłam, że wszyscy wyszli z sali. Wydaje mi się, że kasta sędziów jest bardzo niepopularna w Polsce i tego typu akcje nie przysposobią jej sympatii - powiedziała Rybińska

To jest przede wszystkim brak podstawowej kultury osobistej, bo nie wypada kogoś zapraszać na kongres, a potem demonstracyjnie wychodzić. Powinno się pozwolić mu dokończyć, a potem wejść w polemikę na jakiś cywilizacyjnych zasadach  - mówiła Ćosić.

Obrona totalnego braku kontroli nad sędziami nie ma nic wspólnego z trójpodziałem władzy - zaznaczył Witold Repetowicz.

Widzimy bardzo zdecydowaną, jednolitą reakcję wszystkich środowisk prawniczych w Polsce, które mówią ze coś jest nie tak, coś dzieje się źle. To się wszystko zaczęło od Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Janusz Schwertner z Onet.pl.

Kolejnym tematem rozmowy była kwestia przyjęcia uchodźców do Polski.

"Teraz jest takie lawirowanie, bo ewidentnie Platforma próbuje się dostosować do tzw. woli narodu, czyli jak widzi, że Polacy są za lub przeciw, to odpowiednio dostosowuje swój przekaz dnia. To oczywiście absurdalne" - powiedziała Rybińska na temat stanowiska Platformy w sprawie przyjęcia uchodźców do Polski.

Zbigniew Kuźmiuk skomentował kwestię ewentualnego odebrania Polsce funduszy europejskich za nie przyjmowanie uchodźców.

"Otóż Europa nic nam nie daje, bo my corocznie wpłacamy do budżetu UE 18 mld zł. I wpłacają inne kraje proporcjonalnie do swojego bogactwa. Tak się umówiliśmy. I nikt nie będzie  jednoosobowo podejmował decyzji, że coś Polsce potrąci" - mówił europoseł.

"7 tys. osób które ratują życie przed śmiercią to jest dla naszego dużego silnego kraju naprawdę zerowe obciążenie" - powiedziała Róża Thun.

"Oni nie uciekają z miejsc gdzie jest zagrożone ich życie. Uciekają z miejsc, gdzie panuje marazm, beznadzieja, bieda i brak perspektyw. To nie jest prawda, że uciekają ratując swoje życie - odpowiedział Witold Repetowicz.

"Społeczności te bardzo szybko się rozrastają. Z Belgii wywodzą się terroryści, którzy atakowali Europę" - powiedziała Ćosic na temat muzułmanów w Belgii.

Na koniec programu, przedstawiono wyniki sondy dla widzów, w której zadano pytanie "Czy Polska powinna przyjmować imigrantów z krajów muzułmańskich. Aż 94% widzów zagłosowało za odpowiedzią "nie, nawet za cenę kar", a 6% "tak, zgodnie z kwotami".

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook