Jedynie prawda jest ciekawa


O Podkarpaciu i Małym Katyniu

09.09.2013

Już oficjalnie wiadomo, że wybory uzupełniające do Senatu na Podkarpaciu zdecydowanie wygrał kandydat PiS-u Zdzisław Pupa. To budujące i dające nadzieję wszystkim, którym tradycyjne wartości, dobro wspólne i Ojczyzna leżą na sercu – pisze poseł PiS Janusz Śniadek.

Podziękowania należą się tym, którzy swoim oddanym głosem przyczynili się do tego zwycięstwa. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję zwłaszcza do członków i sympatyków „Solidarności”, z którymi w ostatnich dniach spotykałem się w Ropczycach i Mielcu. Dziękuję mojemu serdecznemu przyjacielowi Wojciechowi Buczakowi, Przewodniczącemu Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność i zarazem Przewodniczącemu Podkarpackiego Sejmiku, za Jego zaangażowanie w sprawy publiczne.

Przy okazji tego spotkania Wojtek Buczak zawiózł mnie do podrzeszowskiej Turzy i pokazał miejsce, o którym wiedzieć i pamiętać powinni wszyscy Polacy, zwane Małym Katyniem. To lokalny odpowiednik Powązkowskiej Łączki, miejsce w którym już po tzw. wyzwoleniu w 1944 r. NKWD w okrutny sposób wymordowało bliżej nieznaną liczbę osób z pobliskiego obozu we wsi Trzebuska. W PRL-u sprawę okryto tajemnicą. Dopiero w 1980 roku o zbrodni przypomniała „Solidarność”. Badania rozpoczęto i w końcu miejsce mordu symbolicznie upamiętniono aż po roku 1989.

Tuszowanie zbrodni to jej współsprawstwo. Słuchając opisu makabrycznych zabójstw i modląc się za polskich bohaterów, nie sposób było uciec od cisnących się na myśli pytań. Jak długo jeszcze w Polsce będzie się wybielać i gloryfikować PRL? Jak długo ludzie z aparatu PZPR będą sięgać do wysokich urzędów i godności ze społecznego mandatu. To bardzo gorzka i zarazem mobilizująca refleksja. Trzeba twardo walczyć o prawdę i nauczanie historii w szkole. Krzepiąca jest natomiast postawa społeczeństwa Podkarpacia.

Janusz Śniadek

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook