Jedynie prawda jest ciekawa


O "palikotyzacji" radomskiej policji

08.08.2013

"Karol Szwalbe stawia się - mimo młodego wieku - w jednym szeregu z dowódcami MO i ZOMO z Czerwca 1976".

Radom, 8 sierpnia 2013 r.

Oświadczenie w sprawie „palikotyzacji” KMP w Radomiu

Komendant miejski policji w Radomiu Karol Szwalbe nakazał w podległych komisariatach usunąć krzyże z ścian. Według funkcjonariuszy, którzy wystąpili o jego odwołanie, namawiał także policjantów, by nie szli na pielgrzymkę na Jasną Górę.

Trzeba podkreślić i przypomnieć, że Radom był ciężko doświadczony w czasie strajków Czerwca 1976, gdy strajki robotników zostały krwawo stłumione przez władze komunistyczne przy użyciu jednostek MO oraz ZOMO. Do ofiar tej komunistycznej zbrodni w Radomiu zalicza się m.in. ks. Romana Kotlarza.

W czasie wydarzeń radomskiego czerwca znalazł się on 25 czerwca 1976 wśród strajkujących z Zakładów Metalowych „Łucznik” w Radomiu. Ze schodów jezuickiego kościoła pw. Świętej Trójcy w Radomiu błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po brutalnej pacyfikacji dokonanej przez oddziały ZOMO i MO, w swej parafii wraz z wiernymi modlił się za pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W swych kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i niesprawiedliwość.

Został zaliczony przez władze komunistyczne w poczet „radomskich bandytów” i poddany represjom. Wzywany na przesłuchania, przeszedł tzw. ścieżki zdrowia. Kilkakrotnie został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy SB. 15 sierpnia 1976 zasłabł podczas odprawianego nabożeństwa. Dzień później przyjęto go do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach. Zmarł 18 sierpnia tego samego roku w „niewyjaśnionych okolicznościach”.

3 maja 2009 odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jeśli komendant KMP w Radomiu Karol Szwalbe uznaje, że głównym przejawem jego aktywności ma być walka z Kościołem Katolickim i symbolami religijnymi to stawia się - mimo młodego wieku - w jednym szeregu z dowódcami MO i ZOMO z Czerwca 1976. Mamy nadzieję, że komendant Karol Szwalbe nie jest w żaden sposób rodzinnie związany ze Stanisławem Szwalbe, a zbieżność nazwisk jest przypadkowa. W innym wypadku można mieć obawy o dziedziczenie poglądów z uwagi na wychowanie w określonej tradycji politycznej.

Stanisław Szwalbe był w 1945 roku podsekretarzem stanu w Prezydium KRN i dyrektorem Kancelarii Cywilnej Prezydenta KRN. W latach 1945–1947 był zastępcą prezydenta KRN Bolesława Bieruta. Od lipca 1945 do września 1948 był przewodniczącym Rady Naczelnej PPS.

W latach 1947–1952 był posłem na Sejm Ustawodawczy i jego wicemarszałkiem, a także członkiem Rady Państwa. W późniejszym okresie ponownie był działaczem spółdzielczości. W latach 1985–1990 był członkiem Rady Naczelnej ZBoWiD.

W latach 1948–1954 był członkiem Centralnej Komisji Rewizyjnej PZPR. Odznaczono go m.in. Orderem Budowniczych Polski Ludowej (1978), Orderem Krzyża Grunwaldu II klasy (1946) i Orderem Sztandaru Pracy I klasy.

Reasumując. Ruch Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „Niezłomni” domaga się wyjaśnienia zastrzeżeń formułowanych pod adresem komendanta Szwalbe przez jego podwładnych w zakresie religijnego mobbingu, a w zakresie antyreligijnej krucjaty z symbolami religijnymi stanowiska w tej sprawie Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.


Ruch Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „Niezłomni” w Radomiu

fot. policja.pl


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook