Jedynie prawda jest ciekawa


O elektromobilności po polsku w "Gazecie Bankowej"

29.05.2017

„Jeśli ładowanie w mieście będzie tanie i łatwe, wierzę, że zachęcimy kierowców do zamiany samochodu spalinowego na elektryczny” - mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii w wywiadzie opublikowanym najnowszej edycji „Gazety Bankowej”. Nowe wydanie najstarszego polskiego miesięcznika ekonomicznego w sprzedaży od poniedziałku 29 maja.

„Byłoby spełnienie marzeń, gdyby za 5-10 lat udało się zastąpić naturalny wzrost sprzedaży samochodów spalinowych autami elektrycznymi” - mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii w wywiadzie w „Gazecie Bankowej”. Szef resortu podkreśla, że polskie podejście do elektromobilności jest przemyślane i bierze pod uwagę doświadczenia światowe: „W innych państwach dotychczas to się nie powiodło. Uważam, że jest to efekt niezwykle silnych nacisków związanych zarówno z samą ideą elektromobilności, zmian rodzaju paliwa, jak i z walką ekonomiczną. Pojawiają się jednak sygnały społeczne wskazujące na możliwość sukcesu. Dlatego zaczynamy od fundamentów”. 

Tchórzewski zdradza, że polskie rozwiązanie ma być wkomponowane w całość rynku energii w kraju: „Pomysł polega na tym, by namówić użytkowników do ładowania aut w nocy, gdy mamy spore nadwyżki energii; spółki energetyczne będą mogły sprzedawać prąd do ładowania samochodów o 50 proc. taniej niż ten w taryfie dziennej.”. Według ministra jest możliwe, by „koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym wyniósł tyle, co litr paliwa – czyli nie więcej niż 4,50 zł”. „Jeśli ładowanie w mieście będzie tanie i łatwe, wierzę, że zachęcimy kierowców do zamiany samochodu spalinowego na elektryczny” – podsumowuje Krzysztof Tchórzewski. Rozmowa ta jest wprowadzeniem do bloku tekstów, opisujących polski i światowy rynek aut elektrycznych oraz wymagania, jakie pojawiają się w związku z budową niezbędnej infrastruktury. 

Ważnym tematem na łamach „Gazety Bankowej” jest kwestia silnego wpływu, jaki ma obecność około miliona Ukraińców na stan rynku pracy w Polsce. „Gdyby nie było Ukraińców, polska gospodarka już teraz by stanęła” – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w rozmowie zatytułowanej „Ukraińcy ratują nas przed katastrofą”. Rozmówca „Gazety Bankowej” idzie dalej, stwierdzając, że w związku z sytuacją demograficzną Polski „nadal powinniśmy przyjmować imigrantów z Ukrainy, Białorusi i Wietnamu na tyle, na ile jest to potrzebne polskiej gospodarce. Powinniśmy im ułatwić osiedlanie się w Polsce”. 

Z kolei publicystka miesięcznika Ewa Wesołowska zwraca uwagę w tekście „Tani pracownik pilnie poszukiwany, że „wielu polityków, ekonomistów, przedsiębiorców zastanawia się, co się stanie po czerwcu, gdy wejdą w życie przepisy umożliwiające obywatelom Ukrainy wjazd do krajów Unii Europejskiej bez wiz, tylko na podstawie paszportu biometrycznego. Czy ruszą za pracą dalej, na Zachód, gdzie płace są 3-4 razy wyższe? Czy też raczej zostaną w Polsce, bo blisko stąd do rodzin na Ukrainie, bo nie ma bariery językowej, bo mają tu znajomych, bo znają wymagania pracodawców?”. „Jeśli po zniesieniu wiz przez kraje UE emigranci zarobkowi z Ukrainy wyjadą na Zachód, na polskim rynku pracy definitywnie skończy się era taniej siły roboczej” - twierdzi publicystka.

7 czerwca włoska grupa UniCredit ostatecznie przestanie być akcjonariuszem Banku Pekao; tego dnia strategiczny pakiet akcji banku kupią ją PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju. Publicysta „Gazety Bankowej” Piotr Rosik w tekście „Arrivederci, UniCredit” podsumowuje bez mała dwie dekady obecności włoskiego inwestora: „UniCredit zostało powitane w Pekao z otwartymi ramionami. Miało tchnąć w instytucję powiew świeżości. Udało się? Tylko połowicznie”. „Gazeta Bankowa” cytuje uwagę jednego z analityków: „UniCredit całkiem sprawnie przeprowadziło Pekao przez wzburzone morze kryzysu finansowego z lat 2007-2009 czy przez problem kredytów walutowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że Włosi sterowali bankiem tak, iż uniknęli spotkania z górą lodową. Problem w tym, że przez to weszli na mieliznę”. Zdaniem Piotr Rosika włoscy zarządcy Pekao „cechowali się dużym konserwatyzmem i ostrożnością”, co pozytywnie wpływało na wskaźniki rentowności i wypłacaną dywidendę, ale spowodowało, że „włoski inwestor nie do końca skorzystał z szereg korzyści i przewag, jakie miał po wejściu na polski rynek”. Przede wszystkim „zachowawcza strategia sprawiała, że Pekao nie był liderem we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań”, co odbiło się poziomie przychodów i niesatysfakcjonującym tempie przyrostu liczby klientów.

W najnowszym numerze „Gazety Bankowej” przeczytamy także o tym, dlaczego Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania, jakie drapacze chmur wyrosną wkrótce w stolicy, dlaczego jest w tarapatach lider branży fotograficznej, na czym polega technologiczna rewolucja, która zmieni konserwatywne oblicze futbolu oraz o tym, co zrobić, żeby z etatu nie wygryzły nas roboty...

Gazeta Bankowa” - najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce: aktualne wydarzenia ze świata gospodarki i finansów w kraju i na świecie, ludzie i firmy, inwestycje i świat technologii, a także o tym, co robić w czasie wolnym: podróżach, modzie, motoryzacji, świecie sztuki i kultury. Nowy numer miesięcznika „Gazeta Bankowa” w sprzedaży od poniedziałku 29 maja, także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.gb.pl/e-wydanie-gb.html


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook