Jedynie prawda jest ciekawa


Marcin Wikło: O czym Leszek Miller nie chce mówić

11.05.2014

Szef SLD czuje, że rośnie poparcie dla jego partii i zaczyna zachowywać się arogancko.

Pewność siebie byłego premiera wzmaga prognoza, że w krajowych wyborach parlamentarnych (w 2015 roku) jego partia zajmie trzecie miejsce i coraz bliżej rzeczywistości jest koalicja PO-SLD.

Taki scenariusz będzie konieczny dla rządzącej Platformy, aby nie dopuścić do władzy PiS, które te wybory może wygrać. Sytuacja jest jednak przewrotna, bo w koalicji drugiej (PO) z trzecią (SLD) warunki dyktować będzie lewica. Leszek Miller wie, że wcale nie musi być grzeczny i elegancki w stosunku do premiera Tuska. O Platformie wypowiada się wręcz lekceważąco. Kpi z tarć między Tuskiem a Schetyną, które partię rządząca osłabiają. Demonstracyjne nie wypowiada się na ten temat. "Proszę państwa, przecież to w ogóle nie jest ważne" - prychnął ostatnio w Sejmie na pytających dziennikarzy. Miller czeka aż przyszły koalicjant się wykrwawi, bo słaba Platforma będzie oznaczała większe wpływy SLD.

Stanowczo wypowiada się natomiast Leszek w kwestiach choćby zaproszenia Putina do Polski na rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Premierowi, który ma wątpliwości, czy mogłoby do tego dojść w obliczu agresji Rosji na Ukrainę rzuca w twarz: "Co to w ogóle jest? Gdzie my się znajdujemy? To pokazuje jak nisko upadła polska polityka".

Tusk znajdzie się w pułapce, której nie życzyłbym żadnemu politykowi, a przede wszystkim Polsce. Proszę sobie wyobrazić kompromisy, na które będzie musiała pójść PO, aby utrzymać większość wraz z SLD. Strach pomyśleć.

W spotach wyborczych SLD słyszałem Leszka Millera, który mówił, że obecna Polska znacznie różni się od tej, jaką on sobie wymarzył. Od moich marzeń też odbiega i to mnie boli. Ale cieszy mnie, że nie jest Polską z marzeń Millera. I nie chcę, żebyśmy się do tej wizji nawet zbliżyli. Dlatego PiS powinien wygrać te wybory z taka przewagą, aby tarciami w Platformie i ambicjami Millera nie musiał zajmować się już nikt. Pierwszym krokiem niech będzie rozsądne głosowanie za dwa tygodnie, w eurowyborach. A potem także na własnym podwórku.

Marcin Wikło

fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook