Jedynie prawda jest ciekawa


O czym będzie debata rolna PiS

13.11.2012

W debacie będą uczestniczyli eksperci, którzy przygotowywali program rolny PiS, naukowcy z kilku ośrodków akademickich zajmujących się sprawami rolnictwa, przedstawiciele związków zawodowych działających w środowisku wiejskim, a także sami rolnicy - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Dzisiaj w małej gminie Goszczyn, kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy, odbędzie się debata rolna, podczas której zostanie zaprezentowany program rolny przygotowany przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości.

Wybór tej gminy nie był przypadkowy, gmina jest typowo rolnicza ale jest to rolnictwo na najwyższym europejskim poziomie.

Dominującym rodzajem produkcji jest tutaj sadownictwo, charakterystyczne nie tylko dla tej gminy ale jeszcze kilkunastu innych gmin powiatu grójeckiego, białobrzeskiego i przysuskiego. Ta część województwa jest wręcz nazywana największym sadem Europy.

W debacie będą uczestniczyli eksperci, którzy przygotowywali program rolny PiS, naukowcy z kilku ośrodków akademickich zajmujących się sprawami rolnictwa, przedstawiciele związków zawodowych działających w środowisku wiejskim, a także sami rolnicy.

Debata będzie oparta na programie rolnym (został rozesłany do wszystkich zaproszonych na debatę gości), opracowanym jeszcze w 2009 roku „Nowoczesna polska wieś” a także dodatkowych załącznikach przygotowanych już ostatnio między innymi „O aktualnych problemach w polskim rolnictwie” i „Planie strategicznym utrzymania żywotności gospodarczej i społecznej obszarów wiejskich”.

Ten ostatni dokument zawiera 5 celów strategicznych i instrumentów ich realizacji i będzie przez nas wykorzystany do opracowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pod środki finansowe z Wieloletniej Perspektywy Finansowej na lata 2014-2020 (program będzie realizowany w praktyce już po wyborach parlamentarnych w 2015 roku).

Te cele to: poprawa materialnych warunków dla rozwoju obszarów wiejskich; przywrócenie mieszkańców wsi do funkcjonowania w społeczeństwie, otwartym ,konkurencyjnym, informacyjnym; włączenie obszarów wiejskich w obieg gospodarki europejskiej; zbudowanie konkurencyjnego sektora konkurencyjnej gospodarki rolnej i wreszcie zagospodarowanie obszarów wiejskich jako atrakcyjnego miejsca do życia.

Tak się składa, że debata rolna odbywa się tuż po wystąpieniu premiera Tuska w Sejmie, poświęconym między innymi jego staraniom o duże środki finansowe z wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

Tusk zastosował w nim PR-owską sztuczkę informując, że zamiast o 300 mld zł, które były do tej pory wymieniane, będzie walczył o kwotę o 100 mld zł większą i ta kwota to środki na Wspólną Politykę Rolną.

Tyle tylko, że według tego co zaproponowała jeszcze w czerwcu tego roku Komisja Europejska dla Polski w ramach WPR, te środki powinny być aż o ponad 76 mld zł większe.

W ramach WPR Komisja Europejska zapisała bowiem, ponad 3 mld euro rocznie na dopłaty bezpośrednie (I filar) czyli 21 mld euro na 7 lat i 2 mld euro rocznie na rozwój terenów wiejskich (II filar) czyli 14 mld euro na 7 lat. Razem to 35 mld euro.

Minister rolnictwa ten poprzedni ( Marek Sawicki) jak i ten obecny (Stanisław Kalemba) obiecują wyrównanie dopłat bezpośrednich w starych i nowych krajach członkowskich do średniego w UE w wysokości około 270 euro na hektar (do tej pory w Polsce przypada około 190 euro na hektar). Zrealizowanie tych deklaracji to dla Polski dodatkowo 1 mld euro rocznie na dopłaty bezpośrednie, a więc w ciągu 7 lat, kwota 7 mld euro.

Sumarycznie więc WPR na lata 2014-2020 to dla Polski kwota 42 mld euro, a więc w przeliczeniu na złote (po kursie 4,2 zł za euro) to kwota 176,4 mld zł.

Wygląda więc na to, że rząd Tuska chce w negocjacjach poświecić środki na rolnictwo w nadziei, że wynegocjuje 300 mld zł środków na politykę regionalną, a to pozwoli premierowi ogłosić kolejny sukces negocjacyjny.

Takiemu podejściu do negocjacji budżetowych Prawo i Sprawiedliwość się zdecydowanie przeciwstawia, a dzisiejsza debata jest między innymi po to aby pokazać, że środki na WPR i to w wysokości gwarantującej równe wsparcie dla polskiego rolnictwa, są wręcz niezbędne dla polskiej wsi i rolników.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook