Jedynie prawda jest ciekawa


O czym będzie debata ekonomistów?

23.09.2012

Zaproszeni na debatę ekonomiści otrzymali przygotowane przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości projekty ustaw w 3 obszarach: system podatkowy i finanse publiczne, rynek pracy i polityka prorodzinna i chodzi o to aby debata ekonomistów w głównej mierze, dotyczyła tej właśnie problematyki.

W najbliższy poniedziałek o godz.11.30 w siedzibie PAN w Warszawie, rozpocznie się debata ekonomistów nad propozycjami programowymi Prawa i Sprawiedliwości przedstawionym niedawno przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Na zaproszenie prezesa Kaczyńskiego pozytywnie odpowiedziało ponad 30 z 40 ekonomistów, debatę poprowadzi redaktor Krzysztof Skowroński, do 2009 roku dyrektor programu III Polskiego Radia, obecnie współwłaściciel i dziennikarz radia Wnet, a od niedawna szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zaproszeni na debatę ekonomiści otrzymali przygotowane przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości projekty ustaw w 3 obszarach: system podatkowy i finanse publiczne, rynek pracy i polityka prorodzinna i chodzi o to aby debata ekonomistów w głównej mierze, dotyczyła tej właśnie problematyki.

W obszarze systemu podatkowego Prawo i Sprawiedliwość przygotowało dwa projekty ustaw, zmieniające w sposób zasadniczy system podatkowy w Polsce.

Pierwszy to projekt zupełnie nowej kompleksowej ustawy o podatku dochodowym. Projekt ten łączy dotychczasowe oddzielne trzy ustawy podatkowe: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym, zawiera się na 200 stronach (wspomniane 3 ustawy łącznie liczą aż 400 stron) i znacząco upraszcza rozliczanie się z podatków dochodowych, wprowadzając zaledwie 2 stronicową deklarację podatkową.

Przełomowe rozwiązania zawarte w tym projekcie dotyczyły wprowadzenia zasady odliczenia wydatków inwestycyjnych podatnika od dochodu do opodatkowania (i to zarówno w odniesieniu do osób fizycznych jak i osób prawnych), możliwości odliczenia rzeczywistych kosztów uzyskania przychodów związanych z zatrudnieniem, a także rosnącej ulgi podatkowej wraz ze wzrostem ilości dzieci w rodzinie.

Głównym jednak powodem złożenia tego projektu oprócz chęci znaczącego uproszczenia przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych, była poprawa wydajności podatków dochodowych, ponieważ od kilku lat mimo wzrostu gospodarczego wpływy z podatków dochodowych nie tylko nie rosną w zaplanowanym przez ministra finansów tempie, a w niektórych latach wręcz są wyraźnie niższe od tych zaplanowanych.

Zdaniem ekspertów przygotowujących ten projekt tylko rozwiązania zachęcające podatników do ujawniania swoich dochodów (a takim rozwiązaniem była między innymi możliwość odliczenia wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania), mogą spowodować przełom w polskim systemie podatkowym.

W ostatnich latach bowiem gołym okiem widać, że niektóre dziedziny naszego gospodarczego życia regularnie unikają płacenia pełnych podatków, a minister finansów wręcz przechodzi nad tym do porządku dziennego.

Podobne powody stoją za nową ustawą o VAT, ta obecna nowelizowana setki razy jest już tak dziurawa, że tegoroczne wpływy z VAT mimo wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji będą niższe od tych zaplanowanych o około 12 mld zł, co grozi cieciami wydatków w ostatnich miesiącach roku na wielką skalę.

Tym projektom ustaw towarzyszą dwa krótkie projekty o okresowym dodatkowym opodatkowaniu sektora finansowego (tzw. podatek bankowy) i sklepów wielkopowierzchniowych.

W sprawach społecznych nasz program nosi nazwę „Teraz rodzina” i jego zasadniczym celem jest podjecie konkretnych działań, które wpłyną na wzrost liczby ludności w naszym kraju, ponieważ naszym zdaniem rodzina musi się stać najważniejszą inwestycją w Polsce.

Program składa się z 3 segmentów tzn. finansowego wsparcia dla rodzin, pracy i domu ale najbardziej rozbudowaną jego częścią jest ta poświęcona finansom rodziny, bo na takie wsparcie naszym zdaniem, rodziny oczekują.

Program zawiera propozycję ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych o progresywnym charakterze związanym z liczbą dzieci. I tak jedno dziecko upoważniałoby do ulgi w wysokości 1 tys. zł drugie 2 tys. zł, trzecie 3 tys. zł itd.

Ponieważ rodziny wielodzietne z reguły nie należą do tych, które osiągają wysoki poziom dochodów aby stworzyć możliwość odliczenia ulg w pełnej wysokości tej ulgi w w sytuacji kiedy nie wystarcza dochodu, mogłyby być jej odliczane od składek z tytułu ubezpieczenia społecznego. Program obejmuje również dzieci z rodzin rolniczych (tutaj odliczenia ulg następowałyby od płaconego przez rolników podatku rolnego).

Jeżeli chodzi o pracę zasadniczym rozwiązaniem jest pobieranie przez 2 lata tylko 50% należnej składki na ubezpieczenie społeczne od nowo zatrudnionych absolwentów, a także wliczanie do okresu składkowego urlopu macierzyńskiego kobiety prowadzącej działalność gospodarczą.

Eksperci Prawa i Sprawiedliwości przygotowali Narodowy Program Zatrudnienia, który w oparciu o środki zgromadzone w Funduszu Pracy w ciągu 10 najbliższych lat powinien pozwolić na powstanie około 1,2 mln nowych miejsc pracy.

Jesteśmy przygotowani na krytyczne podejście ekonomistów do tych propozycji i mamy nadzieję, że ta debata będzie początkiem poważnej rozmowy o przyszłości gospodarczej i społecznej naszego kraju.

Zdajemy sobie także sprawę ze światowego i europejskiego kryzysu, który ze sfery finansów przeniósł się do realnych gospodarek i już w następnym roku uderzy bardzo mocno także w polską gospodarkę, a w konsekwencji także w nasze finanse publiczne. Liczymy na to, że i ten wątek będzie uwzględniony w poniedziałkowej debacie.

Oczekujemy, że ta debata będzie swoistym przełomem w myśleniu o przyszłości Polski i wyznaczy nowe standardy debaty publicznej, do których dostosują się rządzący krajem i wspierające ich media głównego nurtu.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook