Jedynie prawda jest ciekawa

NSZZ „S” o likwidacji kopalń: „To każdy dureń potrafi”

05.01.2015

4 lub 5 kopalń ma zostać zlikwidowanych, a wydobycie w nich wygaszone - to podstawowe założenia planowanego przez rząd programu restrukturyzacji górnictwa, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

„To są kolejne miejsca pracy, które chce zlikwidować właściciel kopalń, albo jego pełnomocnik. Na to zgody oczywiście nie będzie” - odpowiada Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" w rozmowie z Radiem Maryja.
„Rząd nie ma mądrego rozwiązania spraw związanych z górnictwem, nie ma programu, nie ma pomysłu. Słyszymy tylko, że będzie likwidacja kopalń i miejsc pracy. Nikt nie mówi, że polskie górnictwo może być rentowne. Wygląda na to, że kasa z Unii Europejskiej nie została przeznaczona na to, żeby się polskie górnictwo rozwijało, ale żeby się zwijało” - komentował związkowiec. Był oburzony wyborem najprostszego rozwiązana do „uleczenia” polskiego górnictwa.
„Najprościej to coś zlikwidować, to każdy dureń potrafi.Jeśli nie potrafi sprzedać towaru to mówi: zamykam swoją firmę. Jeśli rząd idzie w tym kierunku, że nie ma specjalistów od sprzedaży, to musi się zwijać” - mówi Grajcarek.
„To jest skandalem, żeby do Polski trzeba było importować węgiel. I nieprawdą jest, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca dla polskiego węgla. Jest, tylko trzeba by mieć na to pomysł” - dodaje. Niestety, rozwiązanie tego problemu może pociągnąć za sobą niepokoje społeczne.
„Właściwie teraz trzeba by, jak w 1980 roku zatrzymać wszystkie kopalnie. Ale wtedy władza napuszczałaby na nas wszystkich, że szpitale są bez energii i takie podobne. Tak się właśnie rozmawia z tą władzą. Nie możemy ani jako związkowcy, ani jako obywatele domagać się, aby nasze dobro narodowe nie było marnotrawione. (…) Oni rozumieją tylko, kiedy się ich trzyma za głowę, strajk generalny w górnictwie wisi w powietrzu. Problem jest w szkole, to spalmy szkołę. Jest problem z wychowaniem dzieci, dopuśćmy aborcję. To jest sposób działania tego rządu” - komentuje Kazimierz Grajcarek.
źródło: Radio Maryja/run
fot. M. Czutko
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook