Jedynie prawda jest ciekawa

Nowy numer "wSieci". Prezydent: "Wszystko zgodnie z planem"

24.01.2016

Andrzej Duda w rozmowie z Piotrem Zarembą mówi o sprawach najważniejszych dla Polski.

Prezydent RP Andrzej Duda, który w tym tygodniu odbierze tytuł Człowieka Wolności Tygodnika „wSieci” 2015 –w rozmowie z Piotrem Zarembą na łamach nowego wydania pisma mówi o zmianach w kraju i atakach na Polskę, mediach i trybunale, imigrantach i unii.

W nowym wydaniu „wSieci” polecamy też artykuł „Dlaczego grozi nam wojna światowa”, w którym Grzegorz Kostrzewa-Zorbas opisuje zmieniający się układ sił na świecie i pojawiające się ogniska zapalne. Autor pisze: Zostało prawdopodobnie około ośmiu lat pokoju. Pierwszy raz od ponad wieku zmienia się lider globalnego rankingu gospodarek. Chiny sięgają po władzę nad światem, a ich konflikt z USA będzie mieć skutki wszędzie. Rosja chce wykorzystać ostatnią szansę na odbudowę imperium. Wojna światowa może być gorąca lub zimna.

Temat relacji Polski z Zachodem i umocnienia jej pozycji międzynarodowej podejmuje Piotr Skwieciński w materiale „Idzie na ostro”. Temat szczególnie istotny w świetle ostatniej debaty w Parlamencie Europejskim. Autor przywołuje wypowiedź Georga Sorosa, kontrowersyjnego multimiliardera, który widzi, że Polska jest szczególnym partnerem dla Unii i Niemiec . „Wsłuchajmy się w to. Soros uważa Polskę za gracza znacznie ważniejszego i silniejszego niż wielu Polaków skłonnych do traktowania relacji naszego kraju z Zachodem w kategoriach petenta. Jego zdaniem jest on Zachodowi potrzebny. Jeśli tak, to i Berlin, i kilka innych zachodnich stolic zastanowią się nie dwa, tylko kilka razy, zanim zrobią coś takiego, co mogłoby w ich opinii doprowadzić do jakkolwiek rozumianej utraty Polski.” – pisze Skwieciński,

Do obrad ubiegłotygodniowej debaty PE odniósł się też Jan Rokita w artykule „Dziwne milczenie Platformy”, który zauważył nie tylko nieprzygotowanie europarlamentarzystów do tematów dotyczących polskiej praworządności, ale także dziwna nieobecności Platformy Obywatelskiej. Wyraźnie było widać, że polska antypisowska opozycja pogubiła się w sytuacji – zauważył autor

W tygodniku także wywiady: Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Adamem Hofmanem, byłym politykiem i rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości, obecnie współwłaścicielem agencji PR m.in. o aktualnej sytuacji politycznej w kraju i działaniach opozycji, a także o „aferze madryckiej” czy pracy rzecznika partii. Natomiast Wiktor Świetlik w materiale „Krótki przewodnik po postępowym Zachodzie” oprowadza czytelnika po zdobyczach współczesnego świata Zachodu: antysemityzm, cenzura, nacjonalizm, prostytucja. Ludzkie prochy wśród karpi, wsparcie dla dyktatur, miliardy wydawane na imperialne kompleksy. Oto przewodnik po światłych rozwiązaniach społecznych wdrażanych przez kraje tak chętnie besztające Polskę za jej społeczne zacofanie – pisze dziennikarz.

W nowym wydaniu „wSieci” także reakcje Krzysztofa Feusette’a na publikację w „Gazecie Wyborczej” wiersza Adama Zagajewskiego „Kilka rad dla nowego rządu”.

Piszę o swej fascynacji Zagajewskim i całą poetycką Nową Falą z końca lat 60. minionego wieku, bo czuję autentyczny żal w związku z opublikowaniem przez niego politycznego manifestu w „GW”, obraźliwie dla wcześniejszej jego twórczości nazwanego wierszem – pisze autor w artykule „Literaci do piór”. Do tego wiersza odnosi się na łamach pisma również Wojciech Wencel w felietonie „Wiersz wspólny”.

Na stronach poświęconych kulturze znajdziemy wywiad „Lubię improwizować” z Angeliką Korszyńską-Górną, wokalistką i kompozytorką, występującą solowo i z zespołem 2Tm2,3, który przeprowadziła Dorota Łosiewicz. Przeczytać także można tekst laudacyjny Antoniego Libery z okazji odznaczenia Bronisława Wildsteina Medalem Zasłużonego Kulturze Gloria Artis za osiągnięcia na polu kultury. Ponadto w wywiadzie z Mateuszem Matyszkowiczem przeczytamy, jakie są plany względem TVP Kultura nowego dyrektora tego kanału. Pożegnamy również Bogusława Kaczyńskiego, wybitnego krytyka i popularyzatora muzyki klasycznej.

Ponadto zachęcamy do lektury felietonów, m.in.: Krystyny Grzybowskiej, Wojciecha Reszczyńskiego, Witolda Gadowskiego, Andrzeja Zybertowicza, Bronisława Wildsteina, Łukasza Warzechy, Marty Kaczyńskiej.

Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 25 stycznia br., także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook