Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer "wSieci": Ocean dźwięków na upał

15.07.2016

Festiwale w Polsce na szczęście pozwalają nam obcować z tym, co w światowej muzyce najlepsze, kondensując wrażenia. Akumulatory naładować można na cały rok – pisze Marcin Flint na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Okres letni to w muzyce czas wielu festiwali. Autor w materiale zapowiada kilka, które jeszcze się odbędą, a w których wypada uczestniczyć. 

Na Przystanku Woodstock (14-16 lipca) atrakcją jest sam klimat, gremialne przeżywanie muzyki wśród setek tysięcy osób, co nie znaczy rzecz jasna, że zabraknie na imprezie wrażeń czysto artystycznych. Nieźle zapowiadają się ambasadorzy Skandynawii. Choć The Hives grają tak, jakby urodzili się nie w Szwecji, ale w Wielkiej Brytanii, to ciężko pracowali na miano koncertowej rewelacji. […] Fińska Apocalyptica z kolei bez większego problemu udowodniła, że banda wiolonczelistów nie musi oznaczać nudnego konserwatyzmu.

Płocki Audioriver (29-31 lipca) skupia wiele atutów. Fantastyczną lokalizację na jednej z najładniejszych plaży nad Wisłą, wypracowaną latami reputację, skłonne do współpracy miasto i sztab ludzi wiedzących, jak przeczesywać elektroniczną scenę, by wyłapać odpowiednio głośnych artystów, przy tym nie zanudzić. Program wydaje się układany tak, by trafić w szerokie spektrum gustów fanów elektroniki, niemniej szczególnie imponująco przedstawia się reprezentacja brytyjska – Jamie Woon, Elle Eyre czy Four Tet.

Jednym z odważniejszych, czasem wręcz brawurowym przedsięwzięciem, pozostaje katowicki Off Festival (5-7 sierpnia). Trzeba wysłuchać Norwegów z Jaga Jazzist, by przekonać się, jak europejski jazz zdołał złapać drugi oddech, korzystając z dokonań elektronicznej awangardy. Absolutnie nie do przegapienia są amerykańscy hiphopowcy z Flatbush Zombies, którzy czytają doskonale nie tylko surowość nowojorskiego rapu z lat 90., lecz i umiejętnie podlewają swoje nagrania psychodelią. Siła tych styli, ucieczka od dosłowności na pogranicze snu i jawy to spora muzyczna przygoda.

W artykule autor poleca także Nową Muzykę w Katowicach (18-21 sierpnia) oraz Kraków Live Festival (19-20 sierpnia).

Więcej o letnich festiwalach w Polsce we „wSieci”, w sprzedaży już od 11 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk/wSieci

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook