Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer "wSieci Historii"! POLECAMY!

21.04.2016

W najnowszym numerze miesięcznika zachęcamy do przyjrzenia się polskiej emigracji powojennej.

W najnowszym numerze miesięcznika zachęcamy do przyjrzenia się polskiej emigracji powojennej. Kapłan w polityce? Wyjątki się zdarzają, jak w przypadku ks. prałata Zygmunta Kaczyńskiego. W emigracyjny m rządzie Stanisława Mikołajczyka (1943–1944) został ministrem i objął resort – zauważa s. Joanna Wiśniewska w artykule „O Polskę świadomą swojej pozycji w Europie”. Natomiast o Kazimierzu Sabbacie prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie w związku z wydaną pod koniec ubiegłego roku biografia pisze Jacek Krzysztof Danel w tekście „Orędownik niepodległości”. Z kolei w artykule „Antypolska fala” Piotr Kardela wyjaśnia, skąd wziął się na świecie, szczególnie w USA pogląd, że Polacy odpowiedzialni są śmierć Żydów podczas II wojny światowej?

Najnowszy numer miesięcznika „wSieci Historii” w sprzedaży od 21 kwietnia br. także w formie e-wydania dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android w bezpłatnej aplikacji wSieci.

Holýšov to mała czeska miejscowość. Większość Polaków zapewne nie wie , jak bardzo jest związana z historią naszego narodu – pisze Jan Żaryn w artykule „Ostatnia bitwa brygady świętokrzyskiej”. Autor opisuje ostatnie działania Brygady Świętokrzyskiej, w wyniku których wyzwolone zostało miasteczko Holýšov. Znajdowała się tam niemiecka fabryka, w której pracowali jeńcy, oraz kobiecy obóz koncentracyjny, filia KL Flossenburg, a w nim co najmniej 700 kobiet, głównie Polek, ale także Francuzek, Żydówek (przede wszystkim węgierskich) i Rosjanek.

Natomiast Tomasz Panfil w artykule „UB a KUL” pisze, że przez lata od 1945 roku agenci wpływu nie byli w stanie zmienić antykomunistycznego nastawienia studentów i pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autor przypomina początki założonego na początku XX wieku ośrodka akademickiego, którego powstanie było bardzo mocno związane z odzyskaną przez Polskę niepodległością.

Herb Polski jest jednym z sześciu najstarszych na świecie – o znaczeniu symboli narodowych z Alfredem Znamierowskim, heraldykiem i weksylologiem, autorem książki „Orzeł Biały – znak państwa i narodu”, rozmawia Tomasz Karpowicz („Znak państwa i narodu”).

W miesięczniku również o mało znanych faktach z życia Józefa Piłsudskiego pisze Mateusz Kosiński w tekście „Wielka ucieczka”, natomiast sukcesy przedwojennej Państwowej Fabryki Karabinów opisuje Piotr Kocyan („Pokonać siebie”). Z kolei Andrzej Rafał Potocki w tekście „Panie Truman, spuść ta bania” zastanawia się, czy w 1945 r. mogła wybuchnąć II wojna światowa. Jak wskazuje: w dniu zakończenia wojny w Europie na całym terenie przedwojennej Rzeczypospolitej walczyło z bronią w ręku ponad 30 tys. żołnierzy już antykomunistycznego podziemia.

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook