Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer "wSieci": Audyt i kara

15.05.2016

We "wSieci" o raporcie o stanie państwa po rządach PO-PSL.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia był raport o stanie państwa podsumowujący rządy PO-PSL. Tak dużego wrzenia w polityce i mediach nie było już od dłuższego czasu – nic więc dziwnego, że redakcja tygodnika „wSieci” pyta: czy wstrząsające fakty ujawnione w raporcie o rządach koalicji PO-PSL doprowadzą jej polityków na ławę oskarżonych?

W artykule „Jak zawłaszczyli Polskę” Marek Pyza podsumowuje przedstawiony w sejmie raport o rządach PO-PSL i wskazuje największe przewinienia poprzedniej ekipy. Powołanie komisji śledczej (wniosek jest już u marszałka Sejmu) w sprawie afery Amber Gold to nie koniec. Pierwsze zawiadomienia wpłynęły do prokuratury. Jak się dowiadujemy, dotyczą m.in. przekraczania uprawnień, niedopełniania obowiązków, nielegalnej inwigilacji, defraudacji publicznych pieniędzy i krycia kolegów, którzy się tego dopuszczali, ale też pijaństwa funkcjonariuszy publicznych działających w obszarach bezpieczeństwa państwa czy prywatnego dysponowania służbowym mieniem (np. pobieranie przez urzędników telefonów komórkowych wyłącznie w celu przekazania ich do użytkowania rodzinom). Dziesiątki kolejnych są przygotowywane.

Temat elit z okresu poprzedzającego rządy PiS podejmuje także Stanisław Janecki w tekście „Wiwisekcja elit III RP”. Pisze o książce „Fakt. Tak było naprawdę”, której autorem jest Grzegorz Jankowski, twórca i wieloletni do 2014 r. redaktor naczelny „Faktu”. Jankowski sprowadza polityków na ziemię, pokazuje, że „w pierwszej kolejności chcą zarabiać na życie, w drugiej kolejności chcą być bezkarni, w trzeciej – mieć po prostu władzę: dużą, małą, nad krajem, nad sprzątaczką, wszystko jedno”. „Kasa, bezkarność, władza, prestiż” – tak nieco populistycznie, czyli jak przystało na szefa tabloidu, opisał Jankowski sens życia polityków. W tygodniku znaleźć można fragmenty książki Grzegorza Jankowskiego, które przybliżają nieznane fakty z okresu III RP.

W najnowszym tygodniku także Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim („Silna Polska to silny Śląsk”). Mówił on przede wszystkim o zagrożeniu dla regionu, jakie niesie separatyzm śląski i działalność Ruchu Autonomii Śląska: Oceniam, że poparcie dla tego ruchu wynosi 5-7 proc. i od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie – wyjaśnia wojewoda śląski. – Jednak decyzją Platformy Obywatelskiej, która zawarła z autonomistami śląskimi koalicję w sejmiku wojewódzkim, w rękach jego działaczy znalazła się odpowiedzialność za kulturę w naszym regionie. Jest dla mnie czymś niepojętym, jak można było tak postąpić, ale PO to zrobiła.

Ponadto w nowym numerze „wSieci” Piotr Skwieciński w artykule „Ku wojnie pozycyjnej” pisze o protestach opozycji. Można postawić hipotezę – zauważa autor artykułu, – iż fakt, że protest nie wygasa, a zarazem nie rośnie, wyznacza nową polską rzeczywistość. Że przez dłuższy czas będzie mniej więcej tak, jak jest teraz. Nie byłaby to dobra wiadomość dla opozycji. […] Także i dlatego, że sytuacja, w której periodycznie ulicami stolicy przechodzą wprawdzie wielkie jak na Polskę uliczne demonstracje, ale nie przynoszą one przełamania ani w sensie zmiany politycznej, ani sondażowej, zmniejsza wrażliwość ludzi obozu rządowego na protesty. Marcin Wikło natomiast w tekście „Spór o słupki” pisze wynikach oglądalności programów TV: To jest gra o pięciomiliardowy tort reklamowy, którego podział następuje według wyników oglądalności. Te badania prowadzi w Polsce tylko jedna firma – Nielsen Audience Measurement. TVP płaci monopoliście gigantyczne pieniądze i nie może od niego wyegzekwować danych, które pomogłyby zweryfikować wiarygodność wyników. A wątpliwości się mnożą.

Ponadto w tygodniku Dorota Łosiewicz rozmawia z prof. Mariuszem Jędrzejką, pedagogiem społecznym, socjologiem, dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej o problemie związanym z dopalaczami („Zabójcy mózgu”), a Andrzej Rafał Potocki w artykule „Młody kręgosłup armii” pisze o zmianach zachodzących w polskim wojsku. Natomiast Tomasz Łysiak w tekście „Majowa waśń” przypomina o wdrążeniach sprzed 90. lat – o przewrocie majowym.

W nowym numerze w „wSieci” także Grzegorz Kostrzewa-Zorbas przygląda się wyścigowi do Białego Domu („Trump kontra republikanie i świat”), a Ewa Wesołowska w artykule „Dobre prognozy dla Polski” pisze o stanie naszej gospodarki – szczególnie po zapowiedziach budowę fabryki Mercedesa w Polsce.

W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” także o upadku Michela Platiniego pisze Cezary Kowalski, o prof. Adamie Glapińskim, kandydacie na stanowisko szefa NBP Wojciech Surmacz, a o Andrzeju Boboli i pośmiertnych przygodach świętego Grzegorz Górny.

Na łamach nowego numeru „wSieci” również o nowych filmach, serialach i programach publicystycznych. Także o nowej płycie Beyoncé i książce Hanny Farynej-Paszkiewicz „Polemira. Niesłusznie zapomniana”. Natomiast bieżące wydarzenia komentują m.in.: Andrzej Zybertowicz, Wiktor Świetlik, Robert Mazurek, Aleksander Nalaskowski, Krystyna Grzybowska, Dariusz Karłowicz, Wojciech Wencel, Krzysztof Feusette, Marta Kaczyńska czy Bronisław Wildstein.

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook