Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer "wSieci": Audyt i kara

15.05.2016

We "wSieci" o raporcie o stanie państwa po rządach PO-PSL.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem ostatniego tygodnia był raport o stanie państwa podsumowujący rządy PO-PSL. Tak dużego wrzenia w polityce i mediach nie było już od dłuższego czasu – nic więc dziwnego, że redakcja tygodnika „wSieci” pyta: czy wstrząsające fakty ujawnione w raporcie o rządach koalicji PO-PSL doprowadzą jej polityków na ławę oskarżonych?

W artykule „Jak zawłaszczyli Polskę” Marek Pyza podsumowuje przedstawiony w sejmie raport o rządach PO-PSL i wskazuje największe przewinienia poprzedniej ekipy. Powołanie komisji śledczej (wniosek jest już u marszałka Sejmu) w sprawie afery Amber Gold to nie koniec. Pierwsze zawiadomienia wpłynęły do prokuratury. Jak się dowiadujemy, dotyczą m.in. przekraczania uprawnień, niedopełniania obowiązków, nielegalnej inwigilacji, defraudacji publicznych pieniędzy i krycia kolegów, którzy się tego dopuszczali, ale też pijaństwa funkcjonariuszy publicznych działających w obszarach bezpieczeństwa państwa czy prywatnego dysponowania służbowym mieniem (np. pobieranie przez urzędników telefonów komórkowych wyłącznie w celu przekazania ich do użytkowania rodzinom). Dziesiątki kolejnych są przygotowywane.

Temat elit z okresu poprzedzającego rządy PiS podejmuje także Stanisław Janecki w tekście „Wiwisekcja elit III RP”. Pisze o książce „Fakt. Tak było naprawdę”, której autorem jest Grzegorz Jankowski, twórca i wieloletni do 2014 r. redaktor naczelny „Faktu”. Jankowski sprowadza polityków na ziemię, pokazuje, że „w pierwszej kolejności chcą zarabiać na życie, w drugiej kolejności chcą być bezkarni, w trzeciej – mieć po prostu władzę: dużą, małą, nad krajem, nad sprzątaczką, wszystko jedno”. „Kasa, bezkarność, władza, prestiż” – tak nieco populistycznie, czyli jak przystało na szefa tabloidu, opisał Jankowski sens życia polityków. W tygodniku znaleźć można fragmenty książki Grzegorza Jankowskiego, które przybliżają nieznane fakty z okresu III RP.

W najnowszym tygodniku także Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim („Silna Polska to silny Śląsk”). Mówił on przede wszystkim o zagrożeniu dla regionu, jakie niesie separatyzm śląski i działalność Ruchu Autonomii Śląska: Oceniam, że poparcie dla tego ruchu wynosi 5-7 proc. i od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie – wyjaśnia wojewoda śląski. – Jednak decyzją Platformy Obywatelskiej, która zawarła z autonomistami śląskimi koalicję w sejmiku wojewódzkim, w rękach jego działaczy znalazła się odpowiedzialność za kulturę w naszym regionie. Jest dla mnie czymś niepojętym, jak można było tak postąpić, ale PO to zrobiła.

Ponadto w nowym numerze „wSieci” Piotr Skwieciński w artykule „Ku wojnie pozycyjnej” pisze o protestach opozycji. Można postawić hipotezę – zauważa autor artykułu, – iż fakt, że protest nie wygasa, a zarazem nie rośnie, wyznacza nową polską rzeczywistość. Że przez dłuższy czas będzie mniej więcej tak, jak jest teraz. Nie byłaby to dobra wiadomość dla opozycji. […] Także i dlatego, że sytuacja, w której periodycznie ulicami stolicy przechodzą wprawdzie wielkie jak na Polskę uliczne demonstracje, ale nie przynoszą one przełamania ani w sensie zmiany politycznej, ani sondażowej, zmniejsza wrażliwość ludzi obozu rządowego na protesty. Marcin Wikło natomiast w tekście „Spór o słupki” pisze wynikach oglądalności programów TV: To jest gra o pięciomiliardowy tort reklamowy, którego podział następuje według wyników oglądalności. Te badania prowadzi w Polsce tylko jedna firma – Nielsen Audience Measurement. TVP płaci monopoliście gigantyczne pieniądze i nie może od niego wyegzekwować danych, które pomogłyby zweryfikować wiarygodność wyników. A wątpliwości się mnożą.

Ponadto w tygodniku Dorota Łosiewicz rozmawia z prof. Mariuszem Jędrzejką, pedagogiem społecznym, socjologiem, dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej o problemie związanym z dopalaczami („Zabójcy mózgu”), a Andrzej Rafał Potocki w artykule „Młody kręgosłup armii” pisze o zmianach zachodzących w polskim wojsku. Natomiast Tomasz Łysiak w tekście „Majowa waśń” przypomina o wdrążeniach sprzed 90. lat – o przewrocie majowym.

W nowym numerze w „wSieci” także Grzegorz Kostrzewa-Zorbas przygląda się wyścigowi do Białego Domu („Trump kontra republikanie i świat”), a Ewa Wesołowska w artykule „Dobre prognozy dla Polski” pisze o stanie naszej gospodarki – szczególnie po zapowiedziach budowę fabryki Mercedesa w Polsce.

W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” także o upadku Michela Platiniego pisze Cezary Kowalski, o prof. Adamie Glapińskim, kandydacie na stanowisko szefa NBP Wojciech Surmacz, a o Andrzeju Boboli i pośmiertnych przygodach świętego Grzegorz Górny.

Na łamach nowego numeru „wSieci” również o nowych filmach, serialach i programach publicystycznych. Także o nowej płycie Beyoncé i książce Hanny Farynej-Paszkiewicz „Polemira. Niesłusznie zapomniana”. Natomiast bieżące wydarzenia komentują m.in.: Andrzej Zybertowicz, Wiktor Świetlik, Robert Mazurek, Aleksander Nalaskowski, Krystyna Grzybowska, Dariusz Karłowicz, Wojciech Wencel, Krzysztof Feusette, Marta Kaczyńska czy Bronisław Wildstein.

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 16 maja br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook