Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer miesięcznika "wSieci Historii"!

26.03.2014

Od 27 marca w sprzedaży najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”, a w nim między innymi: o zaangażowaniu polskich salezjanów w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej i wzruszających dowodach pamięci o dokonaniach Janusza Kurtyki.

Historię i cierpienia narodów polskiego i żydowskiego analizuje ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie ze Stanisławem Żarynem. Przeczytamy też o lwowskiej katedrze ormiańskiej i słynnym twórcy tamtejszych fresków – Janie Rosenie.

- Po latach niektórzy księża nawet nie uznawali za stosowne spisać relacji ze swojej pożytecznej choć niebezpiecznej pracy, ponieważ nie uważali tej działalności za coś nadzwyczajnego, a tylko spełnianie posłannictwa dobroczynnego - pisze ks. Jan Pietrzykowski o zaangażowaniu polskich salezjanów w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Pomoc Polaków dla Żydów i konsekwencje, jakie spotykały za to naszych rodaków to temat numeru.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski tłumaczy, dlaczego nie ma solidarności między oboma narodami w rozumieniu krzywd z czasu II wojny światowej:

- Bardzo wcześnie, bo już w latach 50. i 60., zaznaczyła się, a potem stale się nasilała wśród Żydów tendencja do monopolizowania ich cierpienia", a nawet do jego wyolbrzymiania kosztem wszystkich innych ludzi i narodów, których II wojna światowa mocno dotknęła.

- mówi kapłan w rozmowie ze Stanisławem Żarynem i dodaje:

Niemcy powinni wziąć na siebie pełną odpowiedzialność nie tylko na zagładę europejskich Żydów, ale także za radykalną zmianę żydowskiej pamięci o Polsce.

Zuzanna Kurtyka pisze o wzruszających dowodach pamięci o dokonaniach Janusza Kurtyki:

Postanowiłam napisać ten artykuł, by w tak skromnej chociażby formie podziękować autorom, którzy poświęcili swe prace pamięci mojego męża. Jest wśród nich wiele osób, które znam. Wielu nie znam, Są takie, które poznałam niedawno, już po śmierci mojego męża.

(...) Kiedy biorę do ręki któryś z tomów dwóch monumentalnych, ostatnio wydanych ksiąg, myślę, że to forma pamięci, forma uznania, z której Janusz cieszyłby się najbardziej. Wielu z naukowców ma szczęście przeżywać jubileusz swej pracy i odbierać dedykowane im księgi pamięci osobiście. Mojemu mężowi nie było to dane.

O lwowskiej katedrze ormiańskiej i Janie Rosenie, słynnym twórcy tamtejszych fresków pisze Paweł Skibiński: „Każdy, kto widział polichromie Rosena z katedry ormiańskiej, np. wizjonerską scenę ścięcia św. Jana Chrzciciela musi pozostawać pod wrażeniem mistycyzmu rosenowskich fresków”.

W artykule "Katyńska pochodnia" Grzegorz Wołk kreśli sylwetkę Walentego Badylaka, który w marcu 1980 r. dokonał samospalenia na krakowskim rynku:

Nie znamy nawet jego twarzy. Nie zachowało się żadne zdjęcie człowieka, który złożył ofiarę życia na ołtarzu pamięci o Katyniu.

Adam Hlebowicz odpowiada na pytanie, kim byli dziennikarze z Zachodu ukrywający prawdę o Katyniu.

A Michał Komuda wspomina Józefa Kurasia "Ognia":

W rok po zakończeniu II wojny światowej stworzone przez Józefa Kurasia „Ognia” Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica” osiągnęło apogeum swojej potęgi. To jego żołnierze stanowili jedyną realną władzę w powiecie nowotarskim.

Ponadto, jak zawsze felietony prof. Jana Żaryna, Marka Jurka, Piotra Skwiecińskiego, Antoniego Dudka, Piotra Zaremby, Ryszarda Czarneckiego, Pawła Kowala, Roberta Winnickiego i Jarosława Schabieńskiego, a także komiks Bartosza Sztybora i Marka Oleksickiego

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 5,95 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków.

Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook