Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer miesięcznika "wSieci Historii"!

26.03.2014

Od 27 marca w sprzedaży najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”, a w nim między innymi: o zaangażowaniu polskich salezjanów w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej i wzruszających dowodach pamięci o dokonaniach Janusza Kurtyki.

Historię i cierpienia narodów polskiego i żydowskiego analizuje ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie ze Stanisławem Żarynem. Przeczytamy też o lwowskiej katedrze ormiańskiej i słynnym twórcy tamtejszych fresków – Janie Rosenie.

- Po latach niektórzy księża nawet nie uznawali za stosowne spisać relacji ze swojej pożytecznej choć niebezpiecznej pracy, ponieważ nie uważali tej działalności za coś nadzwyczajnego, a tylko spełnianie posłannictwa dobroczynnego - pisze ks. Jan Pietrzykowski o zaangażowaniu polskich salezjanów w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Pomoc Polaków dla Żydów i konsekwencje, jakie spotykały za to naszych rodaków to temat numeru.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski tłumaczy, dlaczego nie ma solidarności między oboma narodami w rozumieniu krzywd z czasu II wojny światowej:

- Bardzo wcześnie, bo już w latach 50. i 60., zaznaczyła się, a potem stale się nasilała wśród Żydów tendencja do monopolizowania ich cierpienia", a nawet do jego wyolbrzymiania kosztem wszystkich innych ludzi i narodów, których II wojna światowa mocno dotknęła.

- mówi kapłan w rozmowie ze Stanisławem Żarynem i dodaje:

Niemcy powinni wziąć na siebie pełną odpowiedzialność nie tylko na zagładę europejskich Żydów, ale także za radykalną zmianę żydowskiej pamięci o Polsce.

Zuzanna Kurtyka pisze o wzruszających dowodach pamięci o dokonaniach Janusza Kurtyki:

Postanowiłam napisać ten artykuł, by w tak skromnej chociażby formie podziękować autorom, którzy poświęcili swe prace pamięci mojego męża. Jest wśród nich wiele osób, które znam. Wielu nie znam, Są takie, które poznałam niedawno, już po śmierci mojego męża.

(...) Kiedy biorę do ręki któryś z tomów dwóch monumentalnych, ostatnio wydanych ksiąg, myślę, że to forma pamięci, forma uznania, z której Janusz cieszyłby się najbardziej. Wielu z naukowców ma szczęście przeżywać jubileusz swej pracy i odbierać dedykowane im księgi pamięci osobiście. Mojemu mężowi nie było to dane.

O lwowskiej katedrze ormiańskiej i Janie Rosenie, słynnym twórcy tamtejszych fresków pisze Paweł Skibiński: „Każdy, kto widział polichromie Rosena z katedry ormiańskiej, np. wizjonerską scenę ścięcia św. Jana Chrzciciela musi pozostawać pod wrażeniem mistycyzmu rosenowskich fresków”.

W artykule "Katyńska pochodnia" Grzegorz Wołk kreśli sylwetkę Walentego Badylaka, który w marcu 1980 r. dokonał samospalenia na krakowskim rynku:

Nie znamy nawet jego twarzy. Nie zachowało się żadne zdjęcie człowieka, który złożył ofiarę życia na ołtarzu pamięci o Katyniu.

Adam Hlebowicz odpowiada na pytanie, kim byli dziennikarze z Zachodu ukrywający prawdę o Katyniu.

A Michał Komuda wspomina Józefa Kurasia "Ognia":

W rok po zakończeniu II wojny światowej stworzone przez Józefa Kurasia „Ognia” Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica” osiągnęło apogeum swojej potęgi. To jego żołnierze stanowili jedyną realną władzę w powiecie nowotarskim.

Ponadto, jak zawsze felietony prof. Jana Żaryna, Marka Jurka, Piotra Skwiecińskiego, Antoniego Dudka, Piotra Zaremby, Ryszarda Czarneckiego, Pawła Kowala, Roberta Winnickiego i Jarosława Schabieńskiego, a także komiks Bartosza Sztybora i Marka Oleksickiego

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 5,95 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków.

Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook