Jedynie prawda jest ciekawa

Nowy numer miesięcznika "wSieci Historii"!

26.03.2014

Od 27 marca w sprzedaży najnowsze wydanie miesięcznika „wSieci Historii”, a w nim między innymi: o zaangażowaniu polskich salezjanów w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej i wzruszających dowodach pamięci o dokonaniach Janusza Kurtyki.

Historię i cierpienia narodów polskiego i żydowskiego analizuje ks. prof. Waldemar Chrostowski w rozmowie ze Stanisławem Żarynem. Przeczytamy też o lwowskiej katedrze ormiańskiej i słynnym twórcy tamtejszych fresków – Janie Rosenie.

- Po latach niektórzy księża nawet nie uznawali za stosowne spisać relacji ze swojej pożytecznej choć niebezpiecznej pracy, ponieważ nie uważali tej działalności za coś nadzwyczajnego, a tylko spełnianie posłannictwa dobroczynnego - pisze ks. Jan Pietrzykowski o zaangażowaniu polskich salezjanów w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Pomoc Polaków dla Żydów i konsekwencje, jakie spotykały za to naszych rodaków to temat numeru.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski tłumaczy, dlaczego nie ma solidarności między oboma narodami w rozumieniu krzywd z czasu II wojny światowej:

- Bardzo wcześnie, bo już w latach 50. i 60., zaznaczyła się, a potem stale się nasilała wśród Żydów tendencja do monopolizowania ich cierpienia", a nawet do jego wyolbrzymiania kosztem wszystkich innych ludzi i narodów, których II wojna światowa mocno dotknęła.

- mówi kapłan w rozmowie ze Stanisławem Żarynem i dodaje:

Niemcy powinni wziąć na siebie pełną odpowiedzialność nie tylko na zagładę europejskich Żydów, ale także za radykalną zmianę żydowskiej pamięci o Polsce.

Zuzanna Kurtyka pisze o wzruszających dowodach pamięci o dokonaniach Janusza Kurtyki:

Postanowiłam napisać ten artykuł, by w tak skromnej chociażby formie podziękować autorom, którzy poświęcili swe prace pamięci mojego męża. Jest wśród nich wiele osób, które znam. Wielu nie znam, Są takie, które poznałam niedawno, już po śmierci mojego męża.

(...) Kiedy biorę do ręki któryś z tomów dwóch monumentalnych, ostatnio wydanych ksiąg, myślę, że to forma pamięci, forma uznania, z której Janusz cieszyłby się najbardziej. Wielu z naukowców ma szczęście przeżywać jubileusz swej pracy i odbierać dedykowane im księgi pamięci osobiście. Mojemu mężowi nie było to dane.

O lwowskiej katedrze ormiańskiej i Janie Rosenie, słynnym twórcy tamtejszych fresków pisze Paweł Skibiński: „Każdy, kto widział polichromie Rosena z katedry ormiańskiej, np. wizjonerską scenę ścięcia św. Jana Chrzciciela musi pozostawać pod wrażeniem mistycyzmu rosenowskich fresków”.

W artykule "Katyńska pochodnia" Grzegorz Wołk kreśli sylwetkę Walentego Badylaka, który w marcu 1980 r. dokonał samospalenia na krakowskim rynku:

Nie znamy nawet jego twarzy. Nie zachowało się żadne zdjęcie człowieka, który złożył ofiarę życia na ołtarzu pamięci o Katyniu.

Adam Hlebowicz odpowiada na pytanie, kim byli dziennikarze z Zachodu ukrywający prawdę o Katyniu.

A Michał Komuda wspomina Józefa Kurasia "Ognia":

W rok po zakończeniu II wojny światowej stworzone przez Józefa Kurasia „Ognia” Zgrupowanie Partyzanckie „Błyskawica” osiągnęło apogeum swojej potęgi. To jego żołnierze stanowili jedyną realną władzę w powiecie nowotarskim.

Ponadto, jak zawsze felietony prof. Jana Żaryna, Marka Jurka, Piotra Skwiecińskiego, Antoniego Dudka, Piotra Zaremby, Ryszarda Czarneckiego, Pawła Kowala, Roberta Winnickiego i Jarosława Schabieńskiego, a także komiks Bartosza Sztybora i Marka Oleksickiego

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 5,95 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków.

Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook