Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer miesięcznika "Sieci Historii"

22.06.2013

Drugi numer miesięcznika historii zwycięskiej już w kioskach! Polecamy!

W numerze między innymi sylwetka Henryka Sienkiewicza, druga pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny oraz postulat zbudowania w Warszawie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego.

W temacie miesiąca Antoni Kamieniecki przedstawia sylwetkę Henryka Sienkiewicza, podkreślając zarówno jego warsztat, jak i profesjonalizm. Autor zadaje kłam obiegowej tezie o braku warsztatu historycznego pisarza.

"Przestudiował chyba wszystkie dostępne wówczas edycje źródłowe, a opis obrony Zbaraża w „Ogniem i mieczem” dowodzi, że korzystał także z rękopisów" – pisze autor.

Mimo tego dogłębnego przygotowania właśnie argument niezgodności z historycznymi realiami najczęściej wybierali jako broń pojedynkujący się z Sienkiewiczem krytycy. Antoni Kamieniecki dodaje:

"Jeśli Sienkiewicz jest nam potrzebny, to warto wiedzieć, dlaczego zerwał się wielopokoleniowy łańcuch czytelników, z których jedni uwielbiali noblistę, a inni znowu odnajdowali ogromną satysfakcję w obalaniu jego mitu i triumfowania nad domniemanymi słabościami pisarza".


Grzegorz Majchrzak pisze o drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny w czerwcu 1983 roku, o strachu, jaki budziła ona we władzach komunistycznych.

"Pielgrzymki Jana Pawła II do kraju stanowiły dla polskich władz problem, nawet jako „mniejsze zło”. Peerelowskie władze „gościły” go, gdyż nie miały po prostu innego wyjścia. Był dla nich zresztą gościem kłopotliwym, ze względu na nieodpowiednie – ich zdaniem oczywiście – kazania, które głosił podczas odprawianych Mszy Św".

Piotr Mazurek w materiale „Pilecki na cokoły zamiast Berlinga i Moczara!” postuluje zbudowanie w Warszawie pomnika Rotmistrza Pileckiego, by każdy mógł poznać historię tej niezwykłej postaci.

"Witold Pilecki bez wątpienia zasłużył na to, aby każde dziecko w Polsce, a także i poza jej granicami mogło dowiedzieć się o tym, kim był. Warto więc podjąć kolejne działania, które pomogą utrwalić tę postać w świadomości społecznej. Na pewno pomóc mógłby w tym np. pomnik Rotmistrza umiejscowiony w eksponowanym punkcie stolicy Polski" – pisze Mazurek. Autor wzywa również do zerwania z propagowaniem „bohaterów” dawnego ustroju.

Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Stanisław Żaryn, Milena Kindziuk, Andrzej Wroński, Agnieszka Żurek.

Miesięcznik „Sieci Historii” kolportowany jest na terenie całego kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 4,90 zł. Cena magazynu z filmem dokumentalnym to 9,90 zł (w najnowszym wydaniu: „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego).

Sieci Historii już dostępne w punktach sprzedaży!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook