Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy numer miesięcznika "Sieci Historii"

22.06.2013

Drugi numer miesięcznika historii zwycięskiej już w kioskach! Polecamy!

W numerze między innymi sylwetka Henryka Sienkiewicza, druga pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny oraz postulat zbudowania w Warszawie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego.

W temacie miesiąca Antoni Kamieniecki przedstawia sylwetkę Henryka Sienkiewicza, podkreślając zarówno jego warsztat, jak i profesjonalizm. Autor zadaje kłam obiegowej tezie o braku warsztatu historycznego pisarza.

"Przestudiował chyba wszystkie dostępne wówczas edycje źródłowe, a opis obrony Zbaraża w „Ogniem i mieczem” dowodzi, że korzystał także z rękopisów" – pisze autor.

Mimo tego dogłębnego przygotowania właśnie argument niezgodności z historycznymi realiami najczęściej wybierali jako broń pojedynkujący się z Sienkiewiczem krytycy. Antoni Kamieniecki dodaje:

"Jeśli Sienkiewicz jest nam potrzebny, to warto wiedzieć, dlaczego zerwał się wielopokoleniowy łańcuch czytelników, z których jedni uwielbiali noblistę, a inni znowu odnajdowali ogromną satysfakcję w obalaniu jego mitu i triumfowania nad domniemanymi słabościami pisarza".


Grzegorz Majchrzak pisze o drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny w czerwcu 1983 roku, o strachu, jaki budziła ona we władzach komunistycznych.

"Pielgrzymki Jana Pawła II do kraju stanowiły dla polskich władz problem, nawet jako „mniejsze zło”. Peerelowskie władze „gościły” go, gdyż nie miały po prostu innego wyjścia. Był dla nich zresztą gościem kłopotliwym, ze względu na nieodpowiednie – ich zdaniem oczywiście – kazania, które głosił podczas odprawianych Mszy Św".

Piotr Mazurek w materiale „Pilecki na cokoły zamiast Berlinga i Moczara!” postuluje zbudowanie w Warszawie pomnika Rotmistrza Pileckiego, by każdy mógł poznać historię tej niezwykłej postaci.

"Witold Pilecki bez wątpienia zasłużył na to, aby każde dziecko w Polsce, a także i poza jej granicami mogło dowiedzieć się o tym, kim był. Warto więc podjąć kolejne działania, które pomogą utrwalić tę postać w świadomości społecznej. Na pewno pomóc mógłby w tym np. pomnik Rotmistrza umiejscowiony w eksponowanym punkcie stolicy Polski" – pisze Mazurek. Autor wzywa również do zerwania z propagowaniem „bohaterów” dawnego ustroju.

Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Stanisław Żaryn, Milena Kindziuk, Andrzej Wroński, Agnieszka Żurek.

Miesięcznik „Sieci Historii” kolportowany jest na terenie całego kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 4,90 zł. Cena magazynu z filmem dokumentalnym to 9,90 zł (w najnowszym wydaniu: „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego).

Sieci Historii już dostępne w punktach sprzedaży!

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook