Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna.pl - dużo ogólników

31.05.2015

Wystąpienie Ryszarda Petru na kongresie założycielskim Stowarzyszenia NowoczesnaPL zawierało „dużo ogólników” – ocenił politolog z Uniwersytetu Łódzkiego Jacek Reginia-Zacharski. Jego zdaniem trzeba je traktować jako wstępne założenia programu.

„Najistotniejszy przekaz, to były ostatnie zdania Ryszarda Petru, który mówił, że rusza w Polskę, aby się zorientować, jakie są potrzeby Polaków i później będzie modyfikować program. W związku z tym, trzeba to wystąpienie identyfikować jako wstępne założenia, które mają być weryfikowane” – powiedział Reginia-Zacharski

To nie jest zgodne – zauważył - z wcześniejszymi zapowiedziami Petru. „Wydawało się, że cały program, wszystkie założenia ideowe tego stowarzyszenia są już właściwie gotowe. Dzisiaj się dowiedzieliśmy, że nie do końca tak jest” - podkreślił.

„Ten kongres miał pokazać wypełnioną po brzegi salę; robiło to dosyć duże wrażenie. To był moment, który miał uzmysłowić fakt, że coś zaistniało, a tak naprawdę będzie to konstrukcja w procesie” – dodał Reginia-Zacharski.

Zaznaczył, że w wystąpieniu Petru zabrakło nowych treści, a hasło likwidacji finansowania partii z budżetu państwa, które miało być „mocnym”, było już wysuwane w kampanii prezydenckiej. „Mnie ten kongres dosyć mocno rozczarował z uwagi na stosunkowo niedużą liczbę nowych treści, które się pojawiły. Ja bym powiedział, że tych nowych treści nie ma w ogóle” – powiedział Reginia-Zacharski.

Zdaniem politologa inicjatywa NowoczesnaPL skierowana jest do tej części elektoratu Platformy Obywatelskiej, "która znalazła się w grupie, dla której obciachem jest głosowanie na Platformę Obywatelską", a nie znajduje innej opcji na scenie politycznej.

„Przez długi czas, od 2005 r., w narracji ogólnokrajowej budowano przekaz, z którego wynikało, że obciachem jest głosowanie na PiS. Ostatnie wybory pokazały, że Platforma doprowadziła, do tego, że właściwie obciachem w pewnej grupie wiekowej stało się głosowanie na PO” – tłumaczył.

„Pytanie, jak duży jest to elektorat. Myślę, że wejście tego ugrupowania do parlamentu już byłoby jego dużym sukcesem” – ocenił Reginia-Zacharski.

ansa/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook