Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna.pl - dużo ogólników

31.05.2015

Wystąpienie Ryszarda Petru na kongresie założycielskim Stowarzyszenia NowoczesnaPL zawierało „dużo ogólników” – ocenił politolog z Uniwersytetu Łódzkiego Jacek Reginia-Zacharski. Jego zdaniem trzeba je traktować jako wstępne założenia programu.

„Najistotniejszy przekaz, to były ostatnie zdania Ryszarda Petru, który mówił, że rusza w Polskę, aby się zorientować, jakie są potrzeby Polaków i później będzie modyfikować program. W związku z tym, trzeba to wystąpienie identyfikować jako wstępne założenia, które mają być weryfikowane” – powiedział Reginia-Zacharski

To nie jest zgodne – zauważył - z wcześniejszymi zapowiedziami Petru. „Wydawało się, że cały program, wszystkie założenia ideowe tego stowarzyszenia są już właściwie gotowe. Dzisiaj się dowiedzieliśmy, że nie do końca tak jest” - podkreślił.

„Ten kongres miał pokazać wypełnioną po brzegi salę; robiło to dosyć duże wrażenie. To był moment, który miał uzmysłowić fakt, że coś zaistniało, a tak naprawdę będzie to konstrukcja w procesie” – dodał Reginia-Zacharski.

Zaznaczył, że w wystąpieniu Petru zabrakło nowych treści, a hasło likwidacji finansowania partii z budżetu państwa, które miało być „mocnym”, było już wysuwane w kampanii prezydenckiej. „Mnie ten kongres dosyć mocno rozczarował z uwagi na stosunkowo niedużą liczbę nowych treści, które się pojawiły. Ja bym powiedział, że tych nowych treści nie ma w ogóle” – powiedział Reginia-Zacharski.

Zdaniem politologa inicjatywa NowoczesnaPL skierowana jest do tej części elektoratu Platformy Obywatelskiej, "która znalazła się w grupie, dla której obciachem jest głosowanie na Platformę Obywatelską", a nie znajduje innej opcji na scenie politycznej.

„Przez długi czas, od 2005 r., w narracji ogólnokrajowej budowano przekaz, z którego wynikało, że obciachem jest głosowanie na PiS. Ostatnie wybory pokazały, że Platforma doprowadziła, do tego, że właściwie obciachem w pewnej grupie wiekowej stało się głosowanie na PO” – tłumaczył.

„Pytanie, jak duży jest to elektorat. Myślę, że wejście tego ugrupowania do parlamentu już byłoby jego dużym sukcesem” – ocenił Reginia-Zacharski.

ansa/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook